Що означає звільнення послів?
Михайло Бродський: починав «Гавелом», а закінчив «Кучмою»Напередодні другого туру президентських виборів Президент Віктор Ющенко несподівано звільнив шістьох послів України в різних країнах світу. В указі глави держави говориться про звільнення Інни Огнівець з посади посла України в Словаччині, Бориса Базилевського — з посади посла України в Ірландії, Ігоря Лоссовського — з посади посла України в Малайзії, Ігоря Логінова — з посади посла України в Ірані, Ігоря Поліхи — з посади посла України в Індії та з посад посла України в Бангладеші, Республіці Мальдіви, Шрі-Ланці, Непалі за сумісництвом, а також Івана Довганича — з посади посла України у В’єтнамі та з посади посла України в Камбоджі за сумісництвом.
В українському МЗС пояснюють звільнення послів плановою кадровою ротацією. Однак досить дивно виглядає ротація глав дипломатичних відомств у В’єтнамі, Ірані та Малайзії, двоє з яких були призначені на ці посади лише в другій половині 2009 року: Лоссовський — 4 червня 2009 року, а Довганич — 3 червня 2009 року. Згідно з даними ЦВК, у першому турі президентських виборів Ющенко отримав нуль голосів саме в цих країнах.
До речі, член фракції НУНС Анатолій Гриценко вчора на погоджувальній раді заявив, що вимагаоиме перевірити причини звільнення Президентом Віктором Ющенко кількох послів в іноземних державах.«Я хотів би знати, чи за підсумками другого туру ще будуть звільнення і чи не залишиться наша країна взагалі непредставленоюю, я просив би, щоб були сказані причини, чому були звільнені ці шість послів», — зазначив він. Гриценко попросив спікера Верховної Ради Володимира Литвина офіційно звернутися з листом до президента щодо звільнення цих послів і планів щодо звільнення інших послів.
Присутній на погоджувальній раді представник Президента Ігор Попов сказав, що не може відповісти на питання депутатів, бо це не входить в межі його повноважень, але пообіцяв з’ясувати причини звільнення.
Деякі українські політики однозначно вважають, що Ющенко звільнив послів, де за нього ніхто не проголосував. Зокрема, Михайло Бродський з цього приводу написав у своєму блозі: «починав «Гавелом», а закінчив «Кучмою».Між першим і другим туром президентських виборів у 1999 році президент Леонід Кучма звільняв тих, хто проголосував за його політичного конкурента.
Нагадаймо, що це не перший випадок коли нинішній Президент за власні зовнішньополітичні провали виливав своє невдоволення на послів. 5 квітня 2008 року Віктор Ющенко звільнив посла України в Російській Федерації Олега Дьоміна і посла України в Німеччині Ігоря Долгова. Таким чином президент фактично покарав послів за те, що ці дві країни виступали проти надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО.
І не можна не відзначити, що українські посли надто дорогоцінний ресурс, щоб з ним так розкидатися. Адже українська школа дипломатії лише становиться, тим часом як зовнішньополітичні виклики для нашої держави постійно зростають.
«ЦЕ ДУЖЕ СХОЖЕ НА ПОЛІТИЧНУ РОЗПРАВУ»
Юрій КОЧУБЕЙ, екс-посол України у Франції:
— Я нічого не можу сказати, що думав Ющенко, коли в останні дні підписував такий указ. Але оця манера карати послів за те, що голосують так чи інакше підлеглі чи контингент, який бере участь у голосуванні на закордонних ділянках, — це неправильно, незаконно і неморально. Можна так зрозуміти, що тут замішана не професійна діяльність послів, а якісь інші міркування, які дуже схожі на політичні розправи. Тому я, наприклад, вважаю це дуже неправильним. І не слід такого робити нікому. Посли і дипломати повинні виконувати свою функцію так, як цього вимагають вимоги державної служби та інтереси нашої Батьківщини.