Перейти до основного вмісту

Шредер побачив європейську перспективу України

08 грудня, 00:00

Українсько-німецькі консультації, про які так багато говорилося з огляду на те, що федеральний канцлер Герхард Шредер виявився єдиним лідером провідної західної держави, що відвідав цього року Україну, завершилися настільки успішно, настільки це взагалі могло бути в даних обставинах. При цьому Президент Кучма вперше заявив, що Україна «піде до НАТО настільки, наскільки нас пустять». Шредер при цьому сказав, що українське співробітництво з НАТО йде в правильному напрямку... Кучма також заявив, що вибору України на шляху до Європейського Союзу немає альтернативи і висловив сподівання, що ще до кінця його президентського терміну Україна стане асоційованим членом Європейського Союзу, хоча й визнав, що ні під час його президентства, ні під час наступного вступу України до ЄС не відбудеться. Канцлер Шредер при цьому дипломатично зауважив, що наближення України до ЄС з перспективою повного членства відбувається постійно, що Німеччина підтримує кроки України до Європи, але «це тривалий процес». Раніше він запевняв, що Німеччина буде відвертим і щирим партнером для України на цьому шляху. На думку канцлера, вирішення проблеми підписання угоди про асоційоване членство належить до компетенції Європейської Комісії. Але кроки в цьому напрямку повинен зробити український уряд. За його словами, і Україна, й Німеччина хотіли б, щоб Європейська Комісія могла розробити конкретні почасові перспективи до асоційованого членства.

Серед конкретних результатів — домовленість про відновлення страхування кредитів компанією «Гермес». Страхування було припинено через неврегульованість боргу «ЛИНОСу» по німецьких кредитах, що, в свою чергу, негативно відбивалося на інвестиційній привабливості України. Німеччина стала також першою країною-членом Паризького клубу кредиторів, яка реструктуризувала свою частку боргу України перед клубом в рамках підписаної в липні угоди. Домовлено також про підготовку українських управлінських кадрів у Німеччині, про поглиблення співпраці між органами юстиції.

Німецькі ЗМІ позитивно оцінили результати візиту Шредера до України, передає з Берліна Богдан ОСАДЧУК . В репортажах переважали голоси легкого, поміркованого оптимізму, якого не було в останні місяці, діловий і конкретний тон без полемічних закидів на адресу українського керівництва. За словами учасників переговорів, Шредер виконав своє завдання з притаманними йому легкістю й елегантністю, оминаючи критичні проблеми і відгукуючись на українські аспірації стосовно інтеграції до Євросоюзу. Союзником канцлера виявився короткий час перебування у Києві — це дозволило сконцентруватися на ключових питаннях взаємовідносин. У відомстві федерального канцлера також вважають, що цей візит не був новим стартом, оскільки цього просто не було потрібно у світлі традиційно добрих відносин, але не був він і звичайною протокольною рутиною.

Очевидно, з візитом Шредера, нехай він нічого кардинально не змінив і не міг змінити, закінчився майже річний період порівняно м’якої дипломатичної ізоляції України. Якими будуть результати нового періоду — залежить від самої України. Шредер, наскільки відомо, не оминав у розмовах теми березневих парламентських виборів, що теж має бути знаком.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати