Перейти до основного вмісту

«Сімка» провела черговий саміт обіцянок

25 липня, 00:00

Триденний окінавський саміт лідерів країн найбагатшої світової «сімки» — США, Японії, Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії та Канади — завершився. Одначе про якісь хоч більш-менш суттєві зміни у світі після цьогорічної зустрічі «сімки» (на додачу з восьмою Росією) говорити дуже рано. Як зрештою було рано говорити про якісь зміни і після минулорічного, позаминулорічного самітів. «Вісімка» і цього разу, схоже, працювала за принципом: обіцянка — цяцянка. Обіцянок iз вуст лідерів звучало багато. Щоправда, не всі цим обіцянкам вірили...

По завершенню зустрічі лідери «семи» закликали до розподілу багатства розвинутих країн із бідними країнами. Але ще торік у Кельні лідери «сімки» домовилися про списання боргів сорока найбіднішим країнам світу. Скористатися таким привілеєм вдалося поки що лише дев’яти державам. Решті ж довелося знову чекати уже цьогорічних обіцянок. Під цю решту підпало тільки двадцять країн (цифра, нібито, більш реалістична). А як же ще з десятьма, — спробували апелювати до здорового глузду «вісімки» групи підтримки бідних країн. Питання поки що лишається без відповіді. Не вважати ж за відповідь слова британського прем’єр-міністра Тоні Блера і американського президента Білла Клінтона про те, що вони прагнуть не тільки списати борги, а й працювати в поширенні комп’ютерних технологій в країнах Третього світу та боротьбі зі смертельними хворобами. Клінтон також пообіцяв, що у нерозвинутих країнах буде впроваджено спеціальну освітню програму, яка триватиме 15 років.

Було зазначено й суми, які виділятиме кожна з країн на реалізацію окремих проектів, проте, спостерігачі абсолютно упевнені, що більшості з цих обіцянок не судилося виповнитися хоча б тому, що їхня фінансова підтримка дуже незначна. Грандіозні обіцянки з малим фінансуванням — так оцінено оглядачами остаточну заяву «вісімки» окінавського саміту.

Були зірвані на зустрічі у верхах і намагання лідерів попрацювати на громадськість, показати всю свою велич (чого вартий хоч би той факт, що на організацію саміту на Окінаві було витрачено $750 млн). Зірвав його ніхто інший як Володимир Путін. Усі світові медії визнали: Путін був героєм саміту, Путін довів, що в Росії варто підтримувати економічні реформи, Путін радував світову спільноту своєю товариськістю. «Володимир Путін справив враження достойного державного діяча, на відміну від його попередника Бориса Єльцина, який вів себе досить дивно і швидше всього був п’яним на попередніх самітах, — так процитувала «Нью-Йорк Таймс» професора економіки і фінансової політики університету Фордхам Джорджа Фурстенберга. — Путін прийшов на саміт зовсім не блідий і засмучений і не прохав кредитів «з простягнутою рукою». Він виглядав упевненим і досвідченим, і приніс на саміт із собою мішок із північнокорейськими льодяниками для решти членів групи». Мається на увазі результат його візиту до Пхеньяна напередодні окінавського саміту, під час якого Кім Чен Ір заявив, що відмовляється від ракетної програми, але в обмін на сучасні західні технології. На це західним лідерам не було чим відповісти. Але й позиція Москви щодо національної системи ПРО залишилася без підтримки з боку Заходу. І реструктуризації радянського боргу, успадкованого Росією, доведеться почекати — бо ні США, ні Німеччина цієї ідеї не підтримали. І Ширак від зустрічі з Путіним відмовився. Що й засвідчило зайвий раз, що до переростання «сімки» у «вісімку» ще дуже далеко.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати