Смертний вирок Саддаму — кінець темної ери?

Суд у Багдаді засудив екс-президента Іраку Саддама Хусейна до смертної кари через повішення. Його разом із кількома найближчими сподвижниками судили за розправу над 148-ма жителями села Ед-Дуджейль. У зверненні до нації прем'єр-міністр Іраку Нурі Маліки заявив, що Саддам Хусейн заслужив повішення за свої злочини проти людяності та назвав вердикт суду вироком цілій темній ері.
США, Велика Британія й офіційний Тегеран виступили на підтримку рішення суду. Американський президент Джордж Буш назвав смертний вирок Хусейну головним досягненням Іраку та основною подією в зусиллях іракського народу при переході від тиранії до верховенства закону. Він зазначив, що уряд Іраку і американські війська готові до можливого спалаху насильства в зв'язку з вироком Саддаму.
Однак з такою позицією згодні не всі в Європі. Фінляндія як країна-голова Евросоюзу закликала не приводити у виконання смертний вирок. У заяві фінського МЗС підкреслюється: «Евросоюз виступає проти смертної страти у всіх випадках і при будь-яких обставинах. Ця міра покарання не повинна бути приведена у виконання і в цьому випадку».
Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк дотримується думки, що смертний вирок Саддаму Хусейну внутрішня справа Іраку. «Суд над Саддамом Хусейном проходив в країні, громадянином якої він є. Отже, суд цієї країни ухвалив такий вирок. Я думаю, що ця справа суду Іраку», — сказав він. Його позицію розділяє і офіційний представник МЗС Росії Михайло Каминін. Він заявив, що «судовий процес над громадянином будь-якої країни, який би пост він раніше ні займав, є внутрішньою справою цієї держави, повинен вестися і завершуватися без підказок ззовні».
Більшість жителів Іраку зустріли рішення суду зі схваленням. Попри комендантську годину й інші заходи безпеки, тисячі іракців вийшли на вулиці з танцями та співом, святкуючи виголошення смертного вироку екс-президенту.
Саддаму Хусейну надане право апеляції, однак, як вважають експерти, це лише відстрочить на кілька тижнів виконання вироку. За іракськими законами, вердикт протягом 10 днів повинен бути відправлений на розгляд дев'яти суддям апеляційного суду. На розгляд може знадобитися до 20 днів. Якщо смертний вирок залишать чинним, то його повинні виконати протягом 30 днів після відхилення апеляції. Вирок має затвердити президент країни Джалал Талабані, курд за походженням. Відомо, що він виступає проти такого покарання Саддама. Деякі експерти з правових питань стверджують, що другий судовий процес над Саддамом Хусейном, де його обвинувачують у масових вбивствах курдського населення, має закінчитися перш ніж екс-диктатора стратять.