Соціалісти в Мадриді — за Європу
Останні два дні я провів разом з іншими представниками європейських соціалістів на зустрічі у Мадриді, де ми обговорювали шляхи досягнення успіху на виборах до Європейського парламенту в червні наступного року. Вперше в історії Європейського Союзу пан’європейська партія братиме участь у спільній кампанії в усіх країнах — членах ЄС. Мадридська зустріч Партії європейських соціалістів (ПЄС) затвердила програму кампанії — «Маніфест ПЄС-2009», необхідну, щоб переконати європейських громадян, що соціалісти гідні того, щоб за них проголосували.
У першу чергу — люди! Новий напрямок для Європи! Це девіз, який завершує кожну главу цього документу. Це провідна тема, яка, незважаючи на місцеві відмінності та особливості кожної національної кампанії, рекламуватиметься по всьому континенту.
Маніфест ПЄС — це не тільки низка політичних ідей, у ньому зафіксовано понад 60 конкретних пропозицій:
— європейська стратегія для розумного зростання, щоб створити 10 млн. нових робочих місць до 2020 року;
— нове регулювання фінансового ринку, яке стосуватиметься всіх гравців, включно з хедж-фондами і приватним акціонерним капіталом;
— зменшення викидів для таких галузей промисловості, як транспорт та будівництво;
— європейський договір щодо достойної мінімальної заробітної оплати праці в усіх країнах — членах ЄС;
— посилення боротьби проти торгівлі жінками і дітьми для сексуальної експлуатації.
Під час представлення документу президент Партії європейських соціалістів Пол Расмуссен сказав: «У консерваторів була більшість у Європі протягом останніх чотирьох років. Що вони зробили для більш справедливого суспільства? Вони проігнорували інтереси звичайних родин, які важко працюють. Ми хочемо повести Європу в новому напрямку, створюючи більш справедливе суспільство і ставлячи людей на перше місце».
«Наш маніфест дає нашим виборцям чіткий вибір між ПЄС та нашими опонентами. Чіткий вибір між прогресивним Європейським Союзом, в якому країни-члени працюють разом, щоб займатися економічною та кліматичною кризами для блага всіх народів у Європі, — або консервативним Європейським Союзом, який віддає наше майбутнє в руки ринку».
Саміт зібрав соціалістичних лідерів з усієї Європи. Було легко передбачити, що Хосе Луї Родрігес Сапатеро буде на ньому зіркою, і він дійсно нею був. Тим не менш, зірка Барака Обами, незважаючи на те, що він не був присутній, сяяла навіть яскравіше. Гасла «Так, ми можемо!» і «Час для змін» звучали усіма європейськими мовами.
Немає сумніву, що економічна криза, яку ми переживаємо, надає нашим діям та зусиллям новий додатковий мотив, тому що вона стосується життя мільйонів людей. На жаль, сьогодні праві уряди більше зосереджуються на порятунку банків та фінансових інституцій, ніж на порятунку гаманців звичайних громадян. Один із виступаючих під час зустрічі у Мадриді правильно наголосив, що більш ніж половина європейців нічого не знає про фондові біржі. Вони не цікавляться зростанням чи зменшенням цін на акції, оскільки в них немає жодних заощаджень: кажучи простою мовою, вони живуть, намагаючись зводити кінці з кінцями. Голова грецької партії ПАСОК Джордж А. Папандреу додав одну банальну, але дуже правильну за суттю річ: «Вільні ринки пожирають одне одного. Вільні люди хочуть співпрацювати, щоб вижити».
Незважаючи на той факт, що європейська кампанія все ще не буде включатиме Україну, я мав приємність зустрітися з її представником — Олександром Морозом. Завжди добре зустрітися і обмінятися враженнями, особливо коли загрози та виклики — свідками чого ми є зараз — є транснаціональними і їх не зупиняють кордони ЄС. З іншого боку, це чудово — бачити політичну єдність між Україною та ЄС. Я завжди захищав і заохочував контакти українських політичних партій усіх політичних напрямків контактувати з європейськими партнерами: чим більше співпраці, тим краще.