Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Сталін, Путін, Шойгу або Нова православна трійця

Керівництво Російської православної церкви боїться не Божого гніву, а гніву першої особи держави
28 квітня, 10:17

Як повідомило «МБХ медиа», стіни головного храму Збройних сил Росії, будівництво якого закінчується Міністерством оборони в підмосковному парку «Патріот», прикрасять мозаїкою із зображеннями Йосипа Сталіна, Володимира Путіна і Сергія Шойгу. Вони будуть персонажами панно, які називаються «Парад Перемоги» і «Безкровне возз’єднання Криму». Це підтвердив член Патріаршої ради з культури, протоієрей Леонід Калінін. Він підкреслив, що йдеться не про висловлення якоїсь політичної позиції, а лише про передачу «історичних фактів». Цей коментар був викликаний більш ранньої публікацією «МБХ медиа» кількох фотографій незакінчених мозаїк, якими будуть прикрашені стіни головного храму Збройних сил Росії у підмосковній Кубинці. Їх надіслав неназваний передплатник цього видання.

Здавалося б, у православному храмі цілком доречними були б тільки образи святих. Однак пантеон святих у сучасній російській армії вельми своєрідний. На одному з фото було видно фігури президента Росії Володимира Путіна, міністра оборони Сергія Шойгу, голови Ради Федерації Валентини Матвієнко, голови Держдуми В’ячеслава Володіна, секретаря Ради безпеки Миколи Патрушева і директора ФСБ Олександра Бортникова, а на іншому — генералісимуса Сталіна (Дмитра Медведєва чомусь забули, а може, потім прималювали, коли він став заступником голови Ради Безпеки Росії). На іншому панно зображені кілька жінок і напис «Крим наш». Ймовірно, «крымнаш» — це нове російське божество.

Храм у парку «Патріот» збиралися відкрити 9 травня в рамках ювілейних урочистостей, але тепер через карантин відкриття, швидше за все, перенесуть на не цілком зрозумілу дату 3 вересня. Висота храму за проектом повинна становити 95 метрів. Це буде третій за висотою православний храм світу. Бокові вівтарі храму присвячені покровителям родів військ, на стінах будуть встановлені рельєфні зображення епізодів Великої Вітчизняної війни, зокрема вигаданих радянською атеїстичною пропагандою, на кшталт подвигу 28 героїв-панфіловців, багаторазово викритого фахівцями. Представник фонду «Відродження», що будує храм, також повідомив, що у храмі буде також мозаїка, присвячена операції російських військ у Сирії. Вона стане однією з тематичних серій мозаїчних панно, «які зображують перемоги Росії від найдавнішого часу до наших днів: від Куликовської битви до операції з приєднання Криму», а також «боротьба з міжнародним тероризмом у Південно-Східній Азії, країнах Африки, Центральної Америки, Середньої Азії, Закавказзя та Сирії». Так, аж надто світські сюжети прикрасять стіни головного російського військового храму. Адже безсумнівно, патріарх Кирило, якому, ймовірно, належить освячувати храм, не бачить у подібних сюжетах нічого поганого, що суперечить християнському вченню.

Обійшлося все це задоволення — будівництво храму в парку «Патріот» — майже у 6 млрд рублів. Половину суми виділили уряди Москви і Московської області, а іншу половину зібрали завдяки приватним пожертвам. Серед жертводавців був і славний солсберійський отруйник Анатолій Чепігін, нині, швидше за все, вже покійний. Що ж, недарма сказано: «Смолоду много бито, граблено — под старость надо душу спасать!»  Сумніваюсь, однак, що щедре пожертвування врятувало Чепігу-Боширова від пекельного полум’я. Цікаво також, що фотографія батька президента Росії Володимира Путіна буде використана в оформленні комплексу головного храму російських збройних сил. Тут згадується легенда про те, як Сталін зустрічався з одним православним митрополитом. Той довго думав, чи йти на зустріч із генералісимусом у церковному одязі чи в штатському. І вирішив таки йти в цивільному. Сталін, побачивши, як одягнений митрополит, із задоволенням зауважив: «Бога не боїшся, мене боїшся!» Нинішнє керівництво Російської православної церкви, як і за сталінських часів, не боїться Божого гніву, а гніву першої особи держави, наділеної практично диктаторськими повноваженнями. І без якнайтіснішого зв’язку з Російською державою РПЦ не мислить свого існування. Тому по-своєму логічним виглядає поява в одному з головних православних храмів Росії фресок із зображенням Путіна, Сталіна, Шойгу та інших державних мужів. Справа залишається за малим: канонізувати їх. Думаю, якщо путінський режим протримається достатньо довго, зокрема й після смерті самого Володимира Володимировича, за цим справа не стане.

Ось і з пандемією коронавірусу Російська православна церква точно дотримується політики російської влади, хоча і з деяким запізненням. Поки що влада не бачила надто серйозної загрози епідемії, РПЦ не скасовувала богослужіння, хоча інші християнські церкви до того часу вже або скасували, або серйозно обмежили кількість учасників богослужінь та соціальне дистанціювання між ними. Ось і на Великдень патріарх не впровадив заборону на богослужіння, а лише рекомендував проводити їх дистанційно, з телетрансляцією. Деякі настоятелі додумалися проводити великодні богослужіння для обраних віп-персон. І влада в особі поліції, незважаючи на чинні обмежувальні заходи, їм у цьому аніскільки не перешкоджала. А патріарх здогадався засудити подібні заходи лише кілька днів тому.

Результати безвідповідальної поведінки не забарилися позначитися як на парафіянах, так і на ієрархах РПЦ. Уже померли від коронавірусу настоятель патріаршого Богоявленського Єлоховського собору в Москві, протоієрей Олександр Агейкін і єпископ Желєзногорський і Льговський Веніамін. Інфікованими covid-19 виявилися всі слухачі Московської духовної академії, насельники деяких монастирів, а також Києво-Печерської лаври, яка підкоряється Українській православній церкві Московського патріархату, включаючи намісника лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла, який на початку епідемії у відеозверненні закликав вірян приходити до храмів, і главу УПЦ МП митрополита Онуфрія (як пишуть ЗМІ). Троє ченців Лаври, на жаль, померли від covid-19. Заразився коронавірусом і керівник справами Московської патріархії митрополит Діонісій (Порубай).

Щодо боротьби з коронавірусом Православна церква України, на відміну від РПЦ, у зв’язку з епідемією діє набагато розумніше і виваженіше. Від самого початку епідемії, ще до Великодня, синод ПЦУ дозволив проводити богослужіння без особистої присутності парафіян, а коли пік захворюваності буде пройдено і карантин закінчиться, пообіцяв, що віряни зможуть і причаститися, і сповідатися, оскільки у великодні свята це неможливо. Зараз у ПЦУ служби проводять тільки онлайн. Глава ПЦУ митрополит Єпіфаній прямо говорить про те, що «ми — єдина з українських церков, які прийняли відповідні документи на рівні керівних органів. Не просто предстоятель закликає до певних речей, до дотримання певних норм, але в цілому це все викладено документом, згідно з рішенням синоду ПЦУ. І перший синод відбувся приблизно місяць тому». В результаті серед служителів ПЦУ досі немає інфікованих коронавірусом, а значить, і паства не заражається від священиків.

Путін з приводу свого зображення в храмі Міноборони продемонстрував показну скромність. За словами прес-секретаря Дмитра Пєскова, коли Путіну доповіли про його портрет, він посміхнувся і сказав: «Коли-небудь вдячні нащадки оцінять наші заслуги, але зараз це робити ще зарано». Навряд чи портрет на фресці з’явився без відома Володимира Володимировича, але, можливо, в ході скандалу він усвідомив, наскільки безглуздим буде власне перетворення на ікону. Тож відповідну мозаїку в храмі, очевидно, замінять якоюсь іншою. Благо, час до 3 вересня є. А от щодо мозаїки зі Сталіним Путін нічого не сказав. Так що Сталін, як ікона, швидше за все, залишиться.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати