Сутички в Косово тривають,
як і пошук виходу з конфлікту![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010201/420-3-2.jpg)
Близько двох тисяч демонстрантів виступили в місті Косовська Мітровіца з протестом проти вбивства 15-річного албанського юнака, в якому звинувачено сербів. У наслідок сутичок протестантів з миротворцями десятки представників миротворчих сил були поранені. Косовська Мітровіца давно відзначалася особливо непримиренним ставленням одне до одного сербів та албанців. Через минулорічні сутички, які так само не обходилися без зіткнень із миротворцями, місто було розподілено на дві частини: північну — сербську, південну — албанську. «Кордоном» між конфліктуючими сторонами у місті слугує річка Ібар.
Уникнути чергового кровопролиття в Косово миротворцям вдалося тільки потому, як проти натовпу було застосовано сльозогінний газ та шокові гранати. «Кейфорівці» фактично опинилися між двох вогнів. Двохтисячний натовп албанців намагався прорватися через міст у сербську частину Косовської Мітровіци. З іншого боку ріки Ібар прорвати «блокаду» миротворців намагався натовп із двохсот сербів. Попри усі зусилля розігнати натовп, сотні чоловік таки не припиняли закидати військових камінням. Представник ООН в Косово повідомив, що щонайменше дві автомашини КФОР були підпалені «розлюченим натовпом».
Побоювання югославського президента Воїслава Коштуніци про можливість «нової боротьби» в Косово, схоже, поступово починають втілюватися. Президент країни був змушений терміново залишити на вихідні Давоський форум, через те що албанськими повстанцями на минулому тижні було вбито сербського поліцейського. Ворогуючі сторони поки що пообіцяли не провокувати одна одну, проте, судячи з останніх подій, дотримуватися обіцянок тут не дуже налаштовані. Не помітно, що й міжнародна спільнота — у представництві Ради Безпеки ООН та НАТО — особливо виявляла активність у пошуках виходу з конфлікту. Зібравшись, нарешті, за зачиненими дверима представники Ради Безпеки спромоглися лише «суворо засудити» попередні напади. Очевидно, не сильно змінилися підходи і позиція Північноатлантичного альянсу до вирішення косовського питання, з тих пір як у 1999 році було проведено повітряну кампанію проти Югославії. Генсек НАТО Джордж Робертсон підкреслив, що зменшити напруження в краї може тільки більша участь етнічних албанців в адміністрації Південної Сербії. Атаки ж албанців в долині Прешево в НАТО розцінили, як такі, що викликають занепокоєння щодо продовження насильства в регіоні. Проте про жодні заходи для протистояння цим же атакам натовський генсек не згадав. Роззброєння албанських повстанців, судячи з останніх подій, абсолютно безрезультативне, якщо врахувати діяльність сотень албанських бойовиків в долині Прешево. Досить завуальованим, проте більш ясним, було висловлювання Робертсона з приводу того, що миротворці НАТО «не дозволять албанським повстанцям використовувати буферну зону для атак на сербські сили». Колишній представник ООН в Косово Бернард Кушнер, між тим, вважає, що зменшить напруження в краї якнайскоріше проведення загальних виборів.
У цілому ж всі ці занепокоєння і пошуки припинення сербсько-албанського протистояння зводяться, хоч і не прямолінійно, до одного — надання Косово статусу автономії. Для Белграда, навченого гірким досвідом Чорногорії, яка дедалі частіше заявляє про прагнення проголосити незалежність, таке рішення досить ризиковане. Однак, якщо альтернативи не лишиться... Тим часом у Косовській Мітровіці оголошено комендантську годину, а посилений контингент миротворців продовжує пильнувати, аби не повторилися події минулих днів.