Тарасюк — про Орла
Учора відбувся брифінг глави зовнішньополітичного відомства Бориса Тарасюка. Міністр на ньому поінформував про десятиріччя членства нашої держави в Раді Європи. «Своїм вступом до цієї авторитетної організації Україна продемонструвала прагнення жити в об’єднаній Європі», — наголосив учора головний дипломат країни. Потім він розповів фактично сенсаційну і давно очікувану новину, що нарешті зрушило з мертвої точки питання щодо призначення послів. Не менш сенсаційно пролунала відповідь міністра закордонних справ на запитання «Дня».
Недавно наша газета розгорнула на своїх шпальтах дискусію із приводу зовнішньої політики, яку проводить нова влада. У рамках цієї полеміки минулого тижня було опубліковано статтю «Геополітичний вибір України — чи є вихід із глухого кута?» під авторством Анатолія Орла, колишнього заступника голови адміністрації президента (27 жовтня 2005 року). Зокрема, колись ключовий, хоч і непублічний гравець у зовнішній політиці висловив критичні зауваження щодо кроків нового керівництва держави на міжнародній арені. В одному з пасажів Анатолій Костянтинович дав доволі неприємні особистісні характеристики Борисові Тарасюку. Пан Орел також відзначив низку помилок, допущених, за його словами, нинішнім керівництвом українського зовнішньополітичного відомства в питаннях євроінтеграції. «Найсерйозніша помилка нинішнього керівництва МЗС України полягає в тому, що воно з параноїдальною завзятістю намагається втиснути Україну між шестернями двох синхронно працюючих машин — західної та російської. З цілком передбачуваними наслідками», — наголосив функціонер колишньої влади. Дипломат також вважає природною ситуацію, коли євроструктури не поспішають надати Україні членство в ЄС. У статті в значній мірі повторюються давні зовнішньополітичні міфи...
Учора «День» звернувся до міністра закордонних справ Бориса Тарасюка за коментарем щодо висловлених Анатолієм Костянтиновичем зауважень. Відповідь головного дипломата подаємо зі збереженням стилістики.
«А про якого Орла ви запитуєте? Це про того Орла, який перевів країну у стан міжнародної ізоляції? Це про того Орла, який фактично знищив зовнішньополітичне відомство України? Це той Орел, який ініціював прийняття президентського указу 2003 року, який зводив МЗС у положення відділення, підпорядкованого головному управлінню (у колишній адміністрації президента Анатолій Орел обіймав посаду керівника головного управління з питань зовнішньої політики. — Ред. )?
Якщо це той Орел, то не варті мого коментарю його писання. Нехай він краще розповість про те, як він сприяв розвалу української зовнішньої політики, українського зовнішньополітичного відомства! Чиїм інтересам він служив усі ці роки! Нехай він розкаже про це відверто, якщо має на це сміливість.
Я готовий дискутувати з будь-ким на тему зовнішньої політики, але не з такими «птахами», які не мають ні честі, ні совісті, ні держави. Принаймні ту шкоду, яку ці «птахи» завдали Україні, важко виміряти в грошах... Це втрата авторитету держави на міжнародній арені. Тому я не вважаю достойним для себе дискутувати з цим «птахом». Якраз ці «птахи» призвели до сумнозвісної багатовекторної зовнішньої політики України. Насправді це питання не термінології, а змісту. Саме ці «птахи» привели до того, що українська влада в Брюсселі заявляла про європейські і євроатлантичні орієнтири, а вдома робила зовсім інші заяви... Це «птахи» без роду, без племені...»