«Тегеран окремо розглядає відносини між Україною та Росією»
Експерт – про заяви іранського президента під час 9-ої зустрічі з російським лідером і можливі наслідки для Києва зближення цих країн
У Москві відбулась 9-та зустріч президентів Іранської Республіки Іран та Російської Федерації Хасані Рухані та Володимира Путіна. Як передає агентство ІРНА, російській лідер під час заяви для преси наголосив на зростанні товарообороту між двома країнами, який виріс на 70% у 2016 році у порівнянні з попереднім роком, відзначивши при цьому особисту заслугу Рухані. Зі свого боку іранський лідер наголосив, що розвиток відносин Тегерану і Москви не спрямований проти третіх країн і їх метою є зміцнення миру і стабільності в регіоні.
Під час зустріч глав держав у Кремлі було підписано 14 документів про співпрацю в різноманітних сферах: консульській, туристичній, економічній, комунікаційній і судово-правовій.
Напередодні під час зустрічі з російським прем’єр-міністром Дмитром Медведєвим Рухані висловив надію, що нинішній візит стане причиною «нового поворотного пункту у розвитку відносин» двох країн.
Як повідмило агентство Рейтер, закупівля зброю у Росії і російській інвестиції в енергетичний сектор Ірану є основними темами візиту Рухані. Іранські ЗМІ пишуть, що Рухані буде обговорювати декілька економічних угод. Як поміркований лідер Ірану він хоче продемонструвати, що отримує вигоду від підписаної угоди у 2015 році Ірану зі світовими державами по стримування ядерної програми в обмін на послаблення міжнародних санкцій.
«День» звернувся до посла України в Ісламській Республіці Іран Сергію БУРДИЛЯКУ з проханням прокоментувати значення для України 9-ої зустрічі іранського лідера з президентом Російської Федерації у Кремлі і як насправді Іран та Росія можуть сприяти врегулюванню сирійського конфлікту, а також коли можна очікувати зустрічі президентів Ірану та України.
«ВИЗНАЧНА РИСА ІРАНСЬКОЇ ДИПЛОМАТІЇ: НІ ЗАХІД, НІ СХІД – ІСЛАМСЬКА РЕСПУБЛІКА»
- Співробітництво між Україною та Іраном відбувається за стратегічною формулою, висловленою Президентом Ірану Хасаном Рухані під час зустрічі з Міністром закордонних справ України Павла Клімкіна в травні минулого року, за якою Україна забезпечує продовольчу безпеку Ірану, а Іран, своєю чергою, сприяє забезпеченню енергетичної незалежності України.
На зустрічі з Павлом Клімкіним Президент ІРІ наголосив на підтримці Іраном територіальної цілісності України, а також неможливості впливу на Тегеран з боку інших країн у його відносинах і співробітництві з Україною. Малася на увазі передусім Росія. Аналогічну позицію підтвердили міністр закордонних справ ІРІ та Спікер ІР ІРІ.
Зверніть також увагу, що і сьогодні, на зустрічі з Путіним Х.Рухані заявив, що співпраця РФ і Ірану не спрямована проти третіх держав: "Наша кінцева мета - зміцнення миру і стабільності в регіоні. Розвиток наших відносин не спрямований проти третіх країн".
Прагматизм, незалежність від зовнішніх впливів та пріоритет національних інтересів – визначна риса іранської дипломатії протягом багатьох десятиліть. Її гасло викарбувано на фасаді Міністерства закордонних справ Ірану – «Ні захід, ні схід – Ісламська Республіка».
Отже, Тегеран окремо розглядає відносини між Україною та Росією, слідкуючи за тим, щоб стосунки з однією державою не розвивалися на шкоду відносинам з іншою.
«ПОЛІТИКА БАЛАНСУВАННЯ МОСКВИ МІЖ ВАШИНГТОНОМ І ТЕГЕРАНОМ НЕ ПРИЗВЕДЕ ДО ШВИДКОГО ВРЕГУЛЮВАННЯ СИТУАЦІЇ В СИРІЇ»
В рамках візиту Президента ІРІ Х.Роухані до РФ питання врегулювання ситуації в Сирії, а також взаємодія між Тегераном та Москвою були одним з основних для обговорення.
На думку Тегерану, саме Іран, Росія та Туреччина повинні у подальшому відігравати провідну роль у врегулювання ситуації в Сирії.
При цьому, військово-політичне керівництво ІРІ впевнено, що зміцнення стратегічного партнерства з Росією у подальшому буде впливати на стабілізацію воєнно-політичної ситуації на Близькому Сході, а також координацію дій сторін у боротьбі з міжнародним тероризмом.
Слід звернути окрему увагу на те, що у даний час Москва шукає будь-які можливості нормалізувати відношення з США та зняти економічні санкції, які Захід та Сполучені Штати ввели проти РФ через та агресію проти України та анексію Криму. Водночас, президент Росії вимушений балансувати між Вашингтоном та Тегераном з метою збереження стратегічно важливих відносин з Іраном та не допущення подальшого погіршення відносин з США.
На мою думку, така політика балансування (Москви між США та Іраном) не призведе до швидкого врегулювання ситуації на Близькому Сході, зокрема в Сирії.
«НАРАЗІ ЧЕРГА НАНЕСТИ ВІЗИТ ДО ІРАНУ ЗА ПОРОШЕНКОМ»
Гадаю ви в курсі, що обмін візитами у дипломатичній практиці відбувається почергово. У квітні 1992 р. Президент України Л.Кравчук здійснив офіційний візит до ІРІ. Іранський президент М.Хатамі відвідав Україну у жовтні 2002 р. Отже наразі черга нанести візит до Ірану за Президентом України П.Порошенком.
Але для того, щоб цей візит відбувся, щоб він наповнений конкретним змістом необхідно провести величезну підготовчу роботу. Саме тому візитам глав держав, як правило, передують візити посадовців нижчого рівня.
Так, на порядку денному двосторонніх відносин - візит в Україну міністра закордонних справ Ірану Мохаммад Джавада Заріфа і спікера Меджлісу Алі Ларіджані. Кроком у відповідь має стати візит до Ірану Голови Верховної Ради України Андрія Парубія. Після цього – час задуматися і над контактами вищого рівня. У тому числі президентського.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети