Перейти до основного вмісту

«Тест на довіру»

ЄС ухвалив «кліматичний пакет» і відновив Лісабонський процес
13 грудня, 00:00
ПРЕЗИДЕНТ НІКОЛЯ САРКОЗІ МАЄ ВСІ ПІДСТАВИ ПИШАТИСЯ — САМЕ В ПЕРІОД ГОЛОВУВАННЯ ФРАНЦІЇ БУВ ПРИЙНЯТИЙ ІСТОРИЧНИЙ КЛІМАТИЧНИЙ ПАКЕТ / ФОТО РЕЙТЕР

Саміт глав Європейського Союзу, який учора закінчився в Брюсселі, завершився підписанням історичної угоди — кліматично-енергетичного пакету. Ця Рада Європейського Союзу «залишиться в історії Європи», — заявив президент Франції Ніколя Саркозі, країна якого завершує головування в ЄС. Високу оцінку саміту дав голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозо: «Європа успішно склала тест на довіру та продемонструвала, що світ може наслідувати її приклад».

Дійсно, незважаючи на існуючі протиріччя, крім названого вище пакету лідери ЄС затвердили план підйому економіки ЄС і розблокували безвихідну ситуацію з Лісабонським договором.

Ухвалений кліматично-енергетичний пакет, або так званий план «20—20—20», передбачає скорочення до 2020 року на 20% від рівня 1999 року обсягу забруднюючих викидів у атмосферу, підвищення до 20% у загальній структурі енергоспоживання частки енергії з відновлюваних джерел, і скорочення на 20% загальних енерговитрат. Передбачається, що, починаючи з 2013 року, квоти на викид газів, що викликають парниковий ефект, купуватимуться на відкритих аукціонах. Причому це правило в обов’язковому порядку розповсюджуватиметься на всі підприємства сектора виробництва електричної енергії, які сьогодні мають безкоштовні квоти на викид газів і на частку яких припадає 40% у загальному обсязі парникової емісії.

Як важіль для економічного підйому в ЄС, ухвалено запропонований Єврокомісією «фінансовий стимул» у 200 млрд. євро, що становить 1,2% ВВП євроспільноти. «План підйому» передбачає збільшення витрат на екологічний громадський транспорт, розвиток інтернет-мережі, покращення енергетичної інфраструктури. Також передбачається посилення бюджетної дисципліни та полегшення податкового тягаря на економіку, пом’якшення адміністративного навантаження на бізнес і зниження облікової ставки Європейського Центробанку.

Лідери ЄС погодилися на поступки Ірландії заради ратифікації цією країною Лісабонського договору, що визначає принципи та механізми більш ефективного функціонування ЄС. Ірландія, зі свого боку, погодилася організувати повторне всенародне голосування до 1 листопада 2009 року, до закінчення дії мандата Європейської комісії. У свою чергу партнери по ЄС пообіцяли Дубліну право мати власного «ірландського» єврокомісара в Єврокомісії. Ірландія вимагала також, щоб ЄС ухвалив декларацію, яка гарантує, що державний нейтралітет і податкова система Ірландії, а також такі закони, як заборона абортів, залишилися недоторканими.

Лідери країн-членів Євросоюзу формально схвалили входження Словаччини до зони євро з 1 січня 2009 року. У цей час на єдину європейську валюту — євро — перейшли 15 держав ЄС: Австрія, Бельгія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Люксембург, Словенія, Нідерланди, Португалія, Іспанії, Кіпр і Мальта.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати