Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Тіньовий фінансовий ринок Білорусі живе за законом ринку

01 серпня, 00:00

Їм не потрібна реклама — знайти їх може кожний, за кого поручиться хоч трохи пристойний підприємець. Це підпільна фінансова компанія, яких не перелічити в Білорусі, послугами яких користуються всі, хто не має доступу до біржової годівниці.

«Масова облава МВС на нелегальні дрібні фінансові компанії, що займаються конвертацією, призвела до падіння курсу білоруського рубля на десять відсотків», — сказав «Дню» один із легальних білоруських банківських дилерів. На його думку «фінзачистка» таких нелегальних компаній, що дозволила конфіскувати певні кошти до бюджету, в економічному плані дала негативний результат і призвела до посилення тиску на білоруський рубль.

Політика Нацбанку, що проводить курс жорсткого регламентування банківського сектору при вдвічі завищеному офіційному курсі білоруського рубля щодо долару, призвела до відтоку капіталу за кордон і розширення нелегального «чорного ринку». При цьому Нацбанк за півріччя вже встиг надрукувати річну норму «зайчиків».

«Нацбанк стежить за процесами, що відбуваються на тіньовому валютному ринку, при цьому наш голова Петро Прокопович зобов’язав усі структури Нацбанку тісно співпрацювати з міністерством внутрішніх справ. Нацбанк вживає економічних заходів, МВС — силових», — висловив «Дню» офіційну точку зору начальник управління інформації Нацбанку Анатолій Дроздов.

Власті самі стурбовані пошуком «зелені» — імпортери заморозили постачання пестицидів через борги: рублі є, але мінсільгосппрод не може їх конвертувати. Країні немає на що купити олію — зникає відмінний місцевий майонез і дешеве мило. А російські Газпром і нафтові монополісти витрушують з уряду душу, вимагаючи ті ж самі долари, яких чомусь все менше, незважаючи на значне зростання ВВП: обіг біржових торгів із доларом щоквартально знижується на 10—15 відсотків.

«Встановлення контролю за обмінним курсом — непродуктивна політика. Все більший обсяг валютних операцій проводиться за кордоном, валютні запаси йдуть з республіки. Іншими словами, Білорусь надає позику Росії», — сказав Девід Філліпс, представник Світового банку в Білорусі. Слідом за постійним представником Міжнародного валютного фонду він залишає Мінськ — поради західних фінансистів тут нікому не потрібні.

Більшість конвертаційних операцій з готівковими білоруськими рублями перейшла на «чорний ринок». Середньомісячний обіг «зелених» у банківських обмінниках упав до $10—15 мільйонів із $150 мільйонів у «нерегульовані» часи, які також іноді бували.

Обмінні пункти, де курс за рекомендацією Нацбанку трохи вищий офіційного, частіше за все порожні. Людні місця в центрі окуповано валютниками, що скуповують долари як через касу, так і з рук у випадкових продавців. На речових міських ринках, де заборонено обіг долару під загрозою конфіскації і штрафів, не дивлячись на велику кількість контролерів, продавці ухитряються вести свій бізнес за американську валюту.

Посилення контролю з боку держави підвищило на тіньовому ринку винагороду за ризик — готівковий долар вже вкотре перестрибнув «зайчика».

«Держава своєю фінансовою політикою породила дефіцит валюти. Оскільки вона сама не зуміла розпорядитися цим дефіцитом, їм розпорядяться інші — тіньова економіка діє за законами ринку», — відзначив один із банківських аналітиків.

Мінськ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати