Трамп і Путін. Результат?
Президенти провели понад двогодинні переговори…Перша зустріч Президента США Дональда Трампа з російським колегою Володимиром Путіним на полях саміту G20 тривала дві години 20 хвилин замість запланованих 40 хвилин. Для порівняння перша зустріч президентів Барака Обами з Володимиром Путіним тривала три години.
Особливістю цього спілкування двох лідерів також полягала в тому, що в ньому брали участь по три особи з кожної сторони. Окрім власне Трампа й Путіна, держсекретар США Рекс Тіллерсон та міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і по перекладачу з кожної сторони. ЗМІ писали, що на такому форматі наполягла американська сторона, щоб не було витоку інформації з переговорів.
Цікаво, що першим прокоментував зустріч із Трампом російський лідер. Він повідомив, що обговорив з американським лідером Дональдом Трампом ситуацію в Україні, у Сирії, боротьбу з тероризмом та кіберзлочинністю, а також кібербезпеку.
«У мене була дуже тривала бесіда з президентом Сполучених Штатів. Накопичилося багато питань — там і Україна, і Сирія, й інші проблеми, деякі двосторонні питання. Ми знову повернулися до питань боротьби з тероризмом, кібербезпеки», — цитує «Інтерфакс» слова Путін на зустрічі з прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе.
Детальніше про результати зустрічі лідерів США та РФ розповів міністр закордонних справ Сергій Лавров. «Під час обговорення України американська сторона повідомила, що вони призначили спеціального представника зі сприянню зусиллям щодо врегулювання української кризи. І було домовлено створити канал між представником Російської Федерації та представником Сполучених Штатів для того, щоб використовувати ці можливості, які мають США для просування врегулювання на основі Мінських домовленостей з урахуванням і спираючись на той потенціал, котрий закладено в Контактній групі й у нормандському форматі», — сказав він у коментарі «Інтерфаксу».
Перед зустріччю Трамп виглядав неформально й розслаблено, а Путін навпаки — напружено. Зі свого боку Трамп сказав Путіну: «Для мене честь бути з Вами», а також відзначив, що його дискусії з Путіним є дуже добрими. Розмовляючи через перекладача Путін відповів: «Мені приємно особисто з Вами зустрітися. Я сподіваюсь, що наша зустріч принесе результати». Він розповів, що вони обговорювали телефоном декілька разів важливі двосторонні й міжнародні проблеми, але телефонні дзвінки ніколи не можуть бути достатніми. За його словами, зустріч віч-на-віч є важливою для встановлення «позитивних відносин».
До речі, Трамп відмовився відповісти на запитання кореспондента про втручання Росії у президентські вибори, внаслідок яких він прийшов до влади, але сказав Путіну, що «ми очікуємо багатьох позитивних речей для Росії та США й інших, кого це стосується».
Нагадаємо, напередодні у своєму виступі у Варшаві Трамп звинуватив Москву у дестабілізаційній поведінці. «Ми закликаємо Росію припинити дистабілізаційну діяльність в Україні та в інших регіонах, а також підтримку ворожих режимів, включаючи Сирію та Іран, і натомість приєднатися до спільноти відповідальних країн у боротьбі проти спільних ворогів і захисті самої цивілізації».
Що стосується позитивних результатів зустрічі, то зараз про це нічого невідомо. Хіба що до них можливо можна зарахувати домовленість про те, що США і Росія збираються анонсувати режим припинення вогню на південному заході Сирії. Як повідомляє інформаційне агентство «AP» із посиланням на неназване джерело, такий режим має набути чинності в неділю,
9 липня.
Оглядач Андерс Аслунд зауважив на своїй сторінці у Twitter: «Джордж Буш-молодший побачив в очах Путіна дружбу, Обама започаткував «перезавантаження», Трамп …. Рівень наївності серед американських президентів є вражаючим». Дійсно, досить дивним є те, що Трамп публічно не звинуватив Росію у втручанні в американські вибори попри існуючі докази з боку розвідувальної спільноти США.
До речі, чомусь коментарі американської сторони були запізнілими й зовсім не стосувалися України, хоча за словами російського лідера, ця тема обговорювались на переговорах. Тіллерсон у коментарях ЗМІ, з одного боку зазначив, що Трамп провів жваву дискусію з Путіним щодо нібито російського втручання в американські вибори. Він зізнався, що Путін заперечив втручання у вибори. З іншого боку держсекретар повідомив, що обидва лідери дуже швидко порозумілись, і між ними була дуже чітка позитивна хімія».
Тіллерсон також зазначив, що США, Росія, Йорданія домовилися про припинення вогню у Сирії, що є «першим свідченням» того, що США та Росія зможуть працювати разом у Сирії. Така заява є дивною, адже таких домовленостей було досягнуто раніше, але вони ніколи не виконувалися російською стороною.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети