Перейти до основного вмісту

«Треба нарощувати військову присутність НАТО в країнах Балтії»

або Про реакцію експертів на заяву Генпрокуратури РФ
02 липня, 23:21
ФОТО REUTERS

Країни Балтії різко відреагували на рішення Генпрокуратури РФ перевірити законність визнання їхньої незалежності. Агентство «Інтерфакс» словами неназваного джерела пояснило цю «ініціативу» тим, що це рішення було «ухвалено неконституційним органом».

«Наша незалежність була здобута кров’ю мешканців Литви. І ніхто не може на неї зазіхати. Свою долю вирішуємо тільки ми самі», — відреагувала президент Литви Даля Грибаускайте, цитує її слова Delfi.lt.

Перший президент незалежної Литви Вітаутас Ландсбергіс також не зміг не відреагувати на таку інформацію. «Вони знову намагаються нас спровокувати на якусь суперечку. Наші політики, члени Сейму могли б звернутися до литовської прокуратури із запитом про законність Росії. Оскільки Росія швидше за все незаконна — вона скинула царя, вбила його з дітьми, то яка ж це держава?», — зазначив Ландсбергіс.

У Ризі подібні ідеї депутатів Держдуми розцінюють як «повністю неприйнятні та абсурдні». «Більшість держав ніколи не визнавали окупацію й включення Латвії до складу СРСР і, згідно з принципами міжнародного права, завжди вважали, що де-юре Латвійську державу було засновано 1921 року, і відтоді її існування не переривалося», — заявив прес-секретар латвійського МЗС Іварс Ласіс. Він також зауважив, що суверенітет Латвії було повністю відновлено 21 серпня 1991 року. «Цей факт визнано на міжнародному рівні, й він не є предметом для дискусій», — додав Ласіс.

Перед тим, як подати у відставку, із цього приводу висловилася й глава Міністерства закордонних справ Естонії Кейт Пентус-Розіманус. «Годі збагнути, навіщо Генпрокуратура Росії витрачає свої час і кошти на таке юридично абсурдне питання», — заявила вона агентству BNS.

Депутат Законодавчих Зборів Санкт-Петербурга Борис Вишневський вважає, що обговорювати наміри Генпрокуратури «з посиланнями на неназвані джерела» неможливо.
«Так і бачиться, як після винесення нового вердикту мудрецями з Великої Дмитрівки, 15 Литва, Латвія та Естонія слухняно готуються до повернення. Щоправда, незрозуміло куди: Радянського Союзу вже майже чверть століття як немає. Але чого варто Генпрокуратурі визнати незаконними Біловезькі угоди й розпад СРСР? .. Втім, і указ Катерини Другої від 1783 року про приєднання Криму (захопленого силою в Оттоманської імперії) непогано б перевірити...», — зазначає він у своєму блозі на радіостанції «Эхо Москвы».

Нагадаємо, раніше російські депутати звернулися до Генпрокуратури з проханням перевірити законність передачі Україні Криму 1954 року. Російський держорган вирішив, що це рішення не є правомірним...

«День» звернувся до балтійських експертів із проханням прокоментувати ініціативу російських депутатів про визнання незалежності країн Балтії.


«ЗАХІД НЕ СПРИЙМАВ РОСІЮ СЕРЙОЗНО ПРОТЯГОМ ПОНАД 20 РОКІВ»

Жаннетта ОЗОЛІНЯ, політолог, професор Латвійського університету (Рига):

— Це можна віднести до подій, що відбуваються протягом останніх двох років. Революція гідності в Україні, яка вимагала демократизації, була дуже неприємною для Росії. Зараз Москва сильно залучена до пошуку свого становища на міжнародній арені. Одним з елементів російської політики є заперечення кінця «холодної війни» і ведення власної, з використанням політичних інструментів, щоб перевизначити те, що відбулося на початку 1990-х рр.

Я не думаю, що Росія серйозно налаштована щодо заперечення розпаду Радянського Союзу й існування незалежних держав. Однак те, що вона робить — підриває міжнародні закони і діяльність міжнародних організацій. Втім, це радше робиться для внутрішнього вжитку. З іншого боку, такі заяви необхідні для провокацій і перевірки міжнародного співтовариства та окремих країн, щоб подивитися, як вони будуть реагувати на такі речі.

Протягом останнього року ми звикли до різних заяв про національні інтереси Росії стосовно сусідніх держав. З одного боку, так, ми це серйозно сприймаємо, оскільки Захід серйозно не сприймав Росію протягом понад 20 років. Зараз настав час, щоб зайняти чітку позицію і реагувати на подібні заяви та дії.


«ЛИТОВСЬКА ВЛАДА, НА ЖАЛЬ, НЕДОСТАТНЬО РОЗУМІЄ НЕБЕЗПЕКУ ТАКИХ РЕЧЕЙ»


Марюс ЛАУРІНАВІЧЮС, старший аналітик Центру Східноєвропейських досліджень (Вільнюс):

— Це — продовження тієї кампанії, яку розпочала стаття Іщенка (російський політолог Ростислав Іщенко — Ред.). У ній він агітував за превентивну окупацію Балтійських країн. Ці люди, які виступили з такою ініціативою — з того самого «гнізда», й вони продовжують подібну кампанію всередині Росії. Невипадково Пєсков і Лавров сказали, що вони нічого спільного із цим не мають. Пєсков навіть додав, що він не розуміє, навіщо порушувати такі питання. Це — дуже насторожує.

Оскарження легітимності та незалежності країн Балтії — Росією — дуже небезпечне. Незважаючи на те, що Путін або інші в Кремлі це «не підтримують», є інші сили. Це люди, за якими стоять команди Рогозіна, Дугіна й інших. Від них ніколи не знаєш, чого можна очікувати.

Цікаво й те, яким буде рішення прокуратури — це покаже те, наскільки могутні ці сили у прийнятті символічного рішення щодо «незаконної» незалежності Балтійських країн. Прокуратура РФ вже зробила подібну заяву з приводу передачі Криму Україні 1954 року. Це — ті самі люди, які все почали в Україні й при цьому були найактивнішими учасниками в усіх військових діях.

У правовому сенсі це не треба навіть розглядати — мета полягає не в цьому. Росія може говорити що завгодно й робити на цьому піар.

Литовська влада, на жаль, недостатньо розуміє небезпеку таких речей. Якби я не цікавився стільки років Росією, то теж поставився б з іронією і навіть із кепкуванням до цього. Розсудливій людині це здається нісенітницею, але розуміючи мету, яку ставить перед собою Росія — стає страшно. На жаль, наші керівники ще недостатньо розуміють, які цілі переслідує Росія, і тому недостатньо реагують на це. Нам треба показати не тільки внутрішній аудиторії в Литві, що такі тенденції дуже небезпечні, але й Заходу.

Враховуючи те, що в Росії є дуже впливові сили, які готові до нової окупації Балтійських країн, треба нарощувати військову присутність Америки й інших країн НАТО в Балтії. Потрібно говорити не про стримування, а про нормальну оборону. Коли в Литві, Латвії та Естонії будуть військові сили країн НАТО, здатні до оборони цих країн, тоді проблема зникне сама собою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати