Перейти до основного вмісту

Туреччині обіцяють довгий шлях до Європи

07 серпня, 00:00

Турецький парламент ухвалив пакет законодавчих реформ, який, як вважають у країні, повинен наблизити дату початку переговорів про її вступ до Європейського Союзу — йдеться, зокрема, про скасування смертної кари в мирний час, дозвіл на освіту і мовлення курдською мовою, розширення прав мас-медіа. Реакція Європейського Союзу на революційний, як вважають в Анкарі, крок була досить стриманою. Між тим рішення турецького парламенту, яке далося далеко нелегким шляхом і в нелегких умовах, дійсно свідчить про рішучість політичної країни — адже нещодавно в Туреччині вибухнула політична криза, і на 3 листопада призначені дострокові вибори. І реакція турецького політикуму на перший крок до радикальних змін була теж далеко не однозначною. Як очікується, президент Туреччини підпише ухвалений пакет реформ.

Ініціатива ухвалення пакета реформ належала правлячій Демократичній лівій партії і особисто прем’єр-міністру Бюленту Еджевіту, і ця ініціатива розсварила партію з її партнером по коаліції — партією Націоналістичної дії. Заступник прем’єр-міністра Туреччини Девлет Бахчелі, який належить до цієї партії, вже виступив із заявою про те, що направить до конституційного суду країни подання з проханням скасувати нововведені реформи. Які шанси на успіх матиме це подання — невідомо, але партія віце-прем’єра сьогодні, після розпаду коаліції, є однією з найвпливовіших сил. У свою чергу, прем’єр-міністр Еджевіт, як вважають аналітики, не матиме жодних шансів бути переобраним у листопаді. Стан його здоров’я був іншою причиною, що спровокувала урядову кризу — протягом двох тижнів уряд, а також парламентську фракцію залишили кілька ключових міністрів, серед них — і найближчі соратники прем’єра Еджевіта.

Турецькі парламентарії продемонстрували, що в більшості вони виступають за подальше просування країни до ЄС — але не будь-якою ціною. Тому, зокрема, в законі про скасування смертної кари говориться, що у випадку війни або загрози війни турецьке правосуддя залишає за собою право застосування смертної кари. За даними турецьких джерел, смертна кара в країні не застосовувалася з 1984 р.. До речі, безумовне скасування смертної кари в Україні було однією з найжорсткіших вимог Ради Європи, що свідчить лише про те, що для кожного нового члена європейських організацій критерії членства будуть дедалі вищими.

Що стосується запровадження освіти курдською мовою, то, як заявляло міністерство освіти, це станеться протягом найближчих трьох місяців. Водночас скасовано надзвичайний стан у провінціях, населених курдами. Родина лідера колишньої ПКК (Курдської Робітничої партії) Абдулли Оджалана, звинуваченого у вбивстві 30 тис. туркiв протягом 15 років терористичної боротьби за права курдів, уже, як повідомило агентство Рейтер, заявила, що радiє рішенню турецьких парламентаріїв. Вважається, що якби не справа Оджалана, скасування смертної кари могло б пройти набагато легше.

Рішення турецького парламенту привітали Сполучені Штати, Франція, позитивним кроком його назвали в Афінах. У той же час у Європейській Комісії вважають, що в Туреччини попереду ще довгий шлях, вона тепер повинна продемонструвати імплементацію ухвалених рішень у повсякденному житті, змінити свою позицію щодо Кіпру, подолати інфляцію (68,5% минулого року, очікується близько 35 цього року), зменшити вплив військових на політику. Відповіді на те, чи буде на Копенгагенському самміті Європейського Союзу в грудні ухвалене рішення про початок переговорів про вступ з Туреччиною, на що сподіваються в Анкарі, сьогодні представники ЄС не дають. Між тим, у неофіційних розмовах західні дипломати вказують на дві причини, які не сприятимуть вступу Туреччини. По-перше, належність її до ісламського світу і, відповідно, до іншої культури, відмінної від європейської (до речі, щодо належності України до європейської культурної спільноти сумнівів на Заході небагато). По-друге — країни-члени ЄС не в захваті від того, що Союз може отримати спільний кордон з Іраком та Сирією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати