Перейти до основного вмісту

У новій Громадській раді при МЗС немає жодного експерта!

Валерій ЧАЛИЙ: «Владі завжди комфортніше працювати з тими, хто висловлює цілковитий «одобрямс»
15 лютого, 11:29
ВАЛЕРІЙ ЧАЛИЙ

Днями у стінах Дипломатичної академії відбулося засідання новообраної Громадської ради при Міністерстві закордонних справ. На противагу попередньому складу, в якій провідні позиції займали відомі та кваліфіковані експерти, тепер дипломатам даватимуть «поради» люди, які не тільки далекі від «міжнародки», але й мають відношення до «Посольства Божого». Нагадаємо, його голову пастора Сандея Аделаджу звинувачують у шахрайстві — у заволодінні грошима громадян в особливо великих розмірах. Наразі триває слідство, а йому заборонено виїзд із України.

Очолив раду президент Українського комітету міжнародної торгової палати Володимир Щелкунов. Його заступником обрано пастора «Посольства Божого» Олександра Кормана.

Генеральний директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна переконана: наявність «своїх» у цьому органі дозволяє впливати на ситуацію і приймати «правильні» рішення. До того ж, «у новій ГР немає жодного (!) аналітичного центра з тих, що протягом багатьох років займалися міжнародними питаннями», — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Між тим, перший заступник міністра закордонних справ Руслан Демченко на зустрічі з новим складом Громради заявив: «Ми вчора з цікавістю спостерігали за тим, як відбувалася підготовка до зустрічі. Тепер будемо працювати разом. Розраховую на ваші рекомендації по зовнішньополітичної діяльності України»...

«День» попросив прокоментувати ситуацію Валерія ЧАЛОГО, заступника генерального директора Центру Разумкова, який у 2009—2010 рр. був заступником міністра закордонних справ і намагався задіяти можливості Громадської ради для підтримки і контролю за діяльністю МЗС.

— Ніяких запитань щодо якихось привілеїв, починаючи від посвідчень (про які зараз говориться), чи то спеціального приміщення або якихось додаткових «переваг» тоді не було. Існувала спільна зацікавленість двох сторін — захищати інтереси країни, обмінюватися інформацією, додавати до роботи МЗС і публічну складову. Крім того, у МЗС була науково-експертна рада, яка мала завдання глибокої експертизи і підготовки рішень у сфері зовнішньої політики.

Те, що відбувається зараз не стосується тільки МЗС. Це — системна проблема. Владі завжди комфортніше працювати з тими, хто висловлює суцільний «одобрямс». Мене насторожує те, що сталося сьогодні в МЗС і те, що там це все спокійно сприйняли. Рада працює виключно при конкретному центральному органу виконавчої влади.

Позиція цього міністерства щодо того, що це (обрання складу Громадської ради. — Ред.) — проблема самих громадян — досить вразлива. Я б порадив колегам не боротися за цю раду. МЗС повинне замислитися, який імідж буде у нього після таких останніх інформаційних приводів.

Я не бачу трагедії у втраті експертної підтримки для МЗС. За бажання це все можна робити. А от щодо імітації розвитку громадянського суспільства, намагання підмінити його дієві структури на химерні та ті, які займаються зовсім іншими питаннями, абсолютно не співпадає з тими принципами, які закладають в ідею взаємодії громадських рад і влади.

Я б запропонував уряду подивитися на Постанову №966 («Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики». — Ред.) — наскільки це ефективно працює. Якби МЗС звернулося до уряду з проханням прийняти до увагу специфіку його роботи, вказало на те, що тут потрібен професіоналізм та розуміння принаймні основних зовнішньополітичних підходів, такої ситуації б не склалося. Спокійне сприйняття такої ситуації з боку влади говорить про те, що її це цілком влаштовує.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати