Україна рятується від віз переговорами
Із розширенням Європейського Союзу все ближчим стає час досить принизливого для українців запровадження візового режиму практично з усіма європейськими країнами.
Аби відтягнути час ліквідації безвізового режиму з кількома країнами Центральної Європи (Польща, Угорщина, Болгарія, Румунія), Київ проводить численні переговори. На минулому тижні відбулися консультації з румунськими фахівцями, що наштовхує на припущення, нібито невдовзі слід чекати візового режиму й з румунами.
Раніше про рішення запровадити візовий режим заявила Болгарія. Згодом Софія повідомила про відкладення виконання цього рішення до 1 жовтня. Болгарія та Румунія паралельно вели переговори з Брюсселем щодо пом’якшення візового режиму для громадян їхніх країн при в’їзді до Євросоюзу. ЄС погодився, проте, за умови запровадження візового режиму з окремими «неблагополучними» країнами, які слугують транзитною територією для нелегальних мігрантів з Азії. До таких відноситься і Україна.
У кінці минулого тижня між представниками Румунії та України відбулися консультації з консульсько-правових питань на рівні керівників консульських служб. Сторони обговорювали зокрема проект Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про умови взаємних поїздок громадян для «мінімізації негативних наслідків можливого запровадження майбутнього візового режиму». Про що заявив учора заступник керівника прес-служби МЗС України Валерій Джигун. Згідно з проектом передбачається запровадження безвізових поїздок для власників дипломатичних та службових паспортів, а також визначена низка пільг при оформленні візових документів для певної категорії громадян обох держав. Очікується, що проект угоди пройде процедуру погодження у відповідних міністерствах та відомствах України й Румунії до кінця року. Проте, коли Бухарест нарешті зважиться на запровадження віз для українських громадян, в українському МЗС не знають.
Наприкiнцi минулого року румунська сторона категорично спростовувала чутки про можливе запровадження візового режиму для громадян України. Водночас Румунія не давала й обіцянок подібно до Угорщини та Польщі, які твердять, що не ліквідують безвізовий перетин кордону з Україною аж до самого їх вступу в ЄС. Варто зауважити, що Будапешт із Варшавою набагато більш просунулися у виконанні зобов’язань перед ЄС і є одними з перших кандидатів на приєднання до Євросоюзу. Румунія та Болгарія між тим належать тільки до «другої хвилі» на вступ. Схоже, «візовим» кроком обидві країни просто намагаються продемонструвати свою прихильність євроінтеграції, жертвуючи притому власними інтересами на догоду далекій перспективі. Проблема нелегальних мігрантів, які прибувають iз території України, для обох країн також не актуальні. З Болгарією ми взагалі не маємо спільного кордону. Румунські дипломати завжди заявляли, що проблема нелегалів, які прибували б із території України, у них відсутня.
Втрати — особливо для Болгарії — пов’язані з запровадженням візового режиму очевидні, оскільки бюджет цієї країни формується саме з надходжень від туризму. І здебільшого за рахунок туристів з України, Білорусі та Росії. У той же час українська сторона проводить із болгарами тільки «експертні переговори», повідомили в МЗС. Жодних двосторонніх консультацій досі не відбулося.
Практика, до речі, красномовно засвідчила, що й наявних проблем візовий режим не розв’язує.