Вашингтон пригрозив зупинити Nord Stream-2
«Це попередження для тих, хто не хоче вчасно слухати чи розуміти застереження США», — експерт
США ще не застосували весь набір інструментів, що могли б серйозно підірвати чи зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», — таку заяву днями зробив американський посол ЄС Гордон Сондленд. За його словами, Вашингтон усе ще сподівається, що «опозиція проекту працюватиме злагоджено, адже ЄС і його країни-члени згодні щодо того, що залежність від російської енергії — це не довгострокове геополітичне рішення», цитує його слова Reuters. «Якщо ця філософія не буде прийнята і «Північний потік» продовжуватиметься, тоді президент має багато-багато інших інструментів у своєму розпорядженні — не буду довго перераховувати — щоб стримати та зупинити проект», — пояснив Сондленд. При цьому він відзначив, що їхня позиція базується не на прагненні експортувати в ЄС більше американського газу, а на занепокоєнні, що через контроль поставок енергії в Москви буде більше важелів впливу на союзників США по НАТО. «Коли Європа вразлива, вразливі й США, а ми не хочемо бути в такому становищі», — зауважив дипломат.
Ця заява пролунала на тлі нещодавнього візиту до України міністра енергетики США Ріка Перрі, який запевнив українських високопосадовців: Вашингтон — проти реалізації «Північного потоку-2». «Дякую вам, Президенте Петро Порошенко, за вашу відданість диверсифікації енергії. США продовжують виступати проти «Північного потоку-2» і будь-якого іншого джерела енергії, що може стати заручником нестабільних державних діячів. США готові підтримати наших союзників достатніми поставками доступних енергоресурсів», — написав Рік Перрі в Twitter.
У Росії вже відповіли на заяви США з упевненістю, що їм таки вдасться добудувати газопровід, незважаючи на погрози. «Ну ви ж самі бачите — 200 км уже побудували. І решту добудуємо», — сказав глава «Газпрому» Олексій Міллер у коментарі російському виданню «Коммерсант».
У той же день, коли зробив свою заяву посол Сондленд, канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи в Європарламенті, пояснила, що російський газ необхідний, як перехідна сировина в боротьбі зі зміною клімату, «особливо у такій країні, як Німеччина, яка не збирається використовувати атомну енергію», пише DW. При цьому глава німецького уряду вкотре зазначила, що в разі реалізації проекту транзит газу через Україну має зберегтися. На цьому вона наголошувала і під час візиту до Києва 1 листопада. А пізніше Меркель надійшов лист від 66 членів Європарламенту із закликом переглянути політику Німеччини щодо «Північного потоку-2». У документі зазначається, що цей проект не вдалося би реалізувати без послідовної підтримки німецьких урядів. «Більше, ніж очевидно, що «Північний потік-2» зупинився б, якби не було рішення німецького уряду ігнорувати всю опозицію цій економічній угоді з далекосяжними політичними наслідками», — йдеться в листі. Члени Європарламенту також закликали Меркель дати зрозуміти президенту РФ Путіну, що Німеччина «стоятиме на боці партнерів по ЄС і України.
«ДЛЯ США ХАРАКТЕРНЕ СТРАТЕГІЧНЕ БЕЗПЕКОВЕ МИСЛЕННЯ»
Богдан ЯРЕМЕНКО, голова правління фонду «Майдан закордонних справ»:
— Думаю, ця заява покликана підбадьорити Україну, і ще більшою мірою — показати рішучість США в тому, що вони хоч поки і не досягли свого, але не зупиняються. Це попередження для тих, хто не хоче вчасно слухати чи розуміти застереження США. Вважаю, що йдеться про економічні заходи тиску на учасників проекту.
— Чи варто Україні сподіватися на те, що «Північний потік-2» усе-таки буде зупинено, чи варто розробити стратегію дій на випадок його реалізації?
— Сподіватися треба, адже коли він буде запущений, ми втратимо транзит газу. І треба працювати над тим, щоб робити все можливе, щоб цього не допустити. Втім, готуватися треба до найгіршого. Як на мене, найбільш вірогідний сценарій — завершення «Північного потоку-2» і достатньо серйозні економічні втрати для України внаслідок цього.
Тут немає якоїсь однієї стратегії. Цей проект не є самодостатнім. Ми у стані війни з Росією, і ще чотири роки тому ми повинні були зробити повну інвентаризацію наших відносин, розуміти, де найслабші місця, яким чином Росія може на нас тиснути, завдавати нам шкоди та поступово позбуватися від цієї залежності. Ми цього не зробили, урок не вивчений, через це будемо платити ціну, будучи неготовими до цього. А це — наслідок війни, яку Росія веде проти України дуже давно, навіть не чотири роки.
— Як прокоментуєте заяву міністра енергетики США, яку він зробив перебуваючи в Угорщині, про те, що Європі необхідно диверсифікувати джерела енергії? Що заважає європейським країнам це зробити?
— Причин багато. В тому числі Угорщина не сприймає російську загрозу і залежність від Росії. Так само, диверсифікація потребує певних зусиль, зокрема фінансових. В той момент, коли люди не відчувають загрози та не розуміють, навіщо їм це потрібно, переконувати їх це робити, дуже важко.
В той же час політика США після Другої світової війни якраз була спрямована на те, щоб Європа була самодостатньою. Тобто для них це нормальний спосіб мислення — захищати Європу, підказувати їй правильні ходи або робити так, щоб Європа була самодостатня, сильна, міцна та не залежала від тих, хто, на думку США, є конкурентами чи ворогами, як у даному випадку РФ. Тому для США стратегічне безпекове мислення — характерне. Для європейських держав у силу менших масштабів, зовсім іншого історичного спадку таке безпекове мислення не завжди характерне. Прикладами тут є Угорщина, Австрія і та ж Німеччина, де подібне безпекове мислення викорінювалося після Другої світової війни.
— Що може підштовхнути європейські країни до диверсифікації джерел постачання енергії?
— Це станеться, коли вони відчують, що це відповідає їхнім національним інтересам, що є якісь серйозні причини, які змусять їх до цього. Між іншим, тиск США сам по собі може бути достатньо вагомою причиною для того, щоб деякі європейські держави починали ворушитися.