Перейти до основного вмісту

Вірменія зупинилась

Лідера протестів Пашиняна не обрали прем’єром. Друга спроба — 8 травня. Що далі?
02 травня, 19:06
ФОТО РЕЙТЕР

Незважаючи на демонстрації у Вірменії, позавчора, 1 травня, під час надзвичайної сесії парламенту лідера протестів і керівника опозиційної фракції «Єлк» Нікола Пашиняна не обрали прем’єр-міністром. 45 депутатів підтримали його кандидатуру, тоді як 56 — проголосували проти нього. Він був єдиним претендентом на цю посаду. Глава парламентської фракції правлячої Республіканської партії Ваграм Багдасарян оголосив про рішення його політсили голосувати проти кандидатури Пашиняна на посаду глави уряду Вірменії, повідомляє DW.

Тоді як у Національних зборах Вірменії Пашинян відповідав на запитання депутатів, у місті відбувалися мітинги, в яких узяли участь тисячі людей. А після того, як стало відомо, що Пашинян не стане прем’єром, він оголосив акцію тотальної непокори і закликав людей блокувати дороги, а держслужбовців — оголосити страйк. Справді, вчора люди перекрили дорогу з Єревана в міжнародний аеропорт «Звартноц», тому пасажири навіть змушені були йти в місто пішки. Також блокували рух поїздів, а в центрі столиці продовжились демонстрації, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Нагадаємо, що протести у Вірменії почалися ще в середині квітня, і тоді головною вимогою людей було не допустити призначення на посаду глави уряду Сержа Саргсяна, який двічі був президентом і в разі призначення сконцентрував би у своїх руках усю повноту влади, адже нещодавно Вірменія перейшла до парламентської форми правління.

«День» звернувся до вірменських експертів із проханням прокоментувати голосування парламенту проти призначення Пашиняна прем’єр-міністром і те, як, на їхній погляд, розвиватимуться події далі.

«ПОЛІТИЧНА КРИЗА ПРОДОВЖУЄ ПОГЛИБЛЮВАТИСЯ»

Еміль ДАНIЕЛЯН, вірменський журналіст, політичний аналітик:

— Політична криза продовжує поглиблюватися. Парламент повинен провести ще одну сесію і спробувати обрати прем’єра ще раз — 8 травня. Якщо знову нікого не оберуть, то парламент автоматично розпускається і нинішній уряд на чолі з в. о. прем’єра Кареном Карапетяном має провести позачергові вибори не раніше, ніж за місяць, і не пізніше, ніж за 45 днів після цього. Це один із можливих виходів із цієї ситуації. Але поки що зарано говорити: правляча партія обере прем’єром свого кандидата чи вона обрала шлях позачергових виборів, які будуть організовані нинішньою владою. Це доволі важливий момент, тому що досі Нікол Пашинян вимагав, щоб саме він, як перехідний прем’єр, організував вибори, оскільки, як він заявляв, лише в цьому випадку вони можуть бути чесними і справедливими. Але сьогодні вранці (2 травня. — Ред.) під час спілкування з журналістами він із цього приводу висловився більш невизначено і категорично не виключив можливості участі в таких позачергових виборах у тому випадку, якщо він не буде прем’єром. Це потенційно важлива зміна його позиції.

— Що означають слова Пашиняна про те, що коли його не оберуть прем’єром, на Вірменію чекає політичне цунамі?

— Це те, що нині відбувається: люди блокують вулиці, дороги, паралізують транспорт, не працює метро, діти не ходять до школи. Як мінімум до п’ятої вечора транспортне пересування всередині міста і довкола — фактично паралізоване. Він мав на увазі саме це і продовжує наголошувати, що всі ці дії несуть ненасильницький характер і що вони не атакуватимуть або не захоплюватимуть будівлі, а замість цього продовжуватимуть те, що називають акціями громадянської непокори.

— До чого призведе подібний тиск і чого чекати від правлячої Республіканської партії?

— Десятки тисяч людей щодня мітингують, перекриті вулиці — це серйозний тиск, у результаті якого Серж Саргсян пішов у відставку.

Вони намагаються якось перегрупувати свої сили і використати останній шанс зберегти хоча б якусь частину влади або серйозну присутність на політичній арені. Мені здається, вони думають, що якщо Пашинян проведе вибори і стане прем’єром, у цьому випадку вони не зможуть використовувати свої адміністративні і фінансові ресурси, і партія фактично розпадеться. І це ще велике питання, чи зможе вона бути представлена в наступному парламенті. Поки що вони тягнуть час, і 8 травня — це дуже важливий день. Якщо вони зможуть якось протриматися до нього, то іншого конституційного рішення не залишається: єдиним можливим рішенням після 8 травня будуть вибори, і цей уряд залишиться, принаймні до проведення цих виборів. Зовнішні сили — Росія, Захід — постійно наголошують, що розв’язання кризи має бути конституційним.

— Від самого початку люди вимагали відставки прем’єра й екс-президента Сержа Саргсяна. Які вимоги опозиції зараз?

— Справді, цей рух раніше називався «Відкинь Сержа». Головний аргумент полягав у тому, що подальше перебування Сержа Саргсяна при владі означає диктатуру, авторитаризм. Але ці гасла змінились одразу після його відставки.

Головна вимога, й особисто Пашинян це озвучив, що він має бути призначений прем’єром і обійняти цю посаду, принаймні до проведення позачергових виборів. Поки що публічно він відкидає будь-яку можливість компромісів.

«ВУЛИЦЯ, ЯКА БІЛЬШ ОРГАНІЗОВАНА, НІЖ ВЛАДА, ВІЗЬМЕ ВЕРХ»

Давид ПЕТРОСЯН, незалежний журналіст, Єреван:

— По-перше, все, що вчора сталося в парламенті, з точки зору розвитку парламентаризму і демократії, я вважаю, було майже зразковим. Сторони вели дискурс на дуже хорошому рівні, ніхто один одному жодного поганого слова не сказав, але всі залишилися при своїх політичних поглядах. Незважаючи на крайню гостроту ситуації, все було в рамках парламентської культури.

Що стосується політичної точки зору. Якби Республіканська партія вчора підтримала Нікола Пашиняна на посаді прем’єр-міністра, вона б дала йому можливість формувати уряд меншості і зберегла б консолідовано свою фракцію. Тоді лідер уряду меншості залежав би від Республіканської партії. Тобто вони змушені були б домовлятися. Я вважаю, що це було б хорошим кроком. Але республіканці обрали інший крок. Думаю, він менш перспективний, тому що орієнтований на продовження протистояння. А в цьому протистоянні вулиця, яка сьогодні більш організована, ніж влада, візьме верх.

— Що відбувається в Єревані і якого розвитку подій чекати далі?

— Зараз триває транспортна блокада. Наприклад, автомобільна дорога, яка виходить з аеропорту в місто, блокована. І багато інших важливих транспортних комунікацій теж блоковані, зокрема в малому центрі Єревана. Ближче до моменту початку мітингу, який зазвичай починається о 19 годині, частина комунікацій відкривається, щоб люди з регіонів могли приїхати для участі в ньому. За моєю оцінкою, у вчорашньому мітингу брали участь близько 75 тис. осіб.

Що стосується подальшого розвитку подій, то мітинговий тиск і тиск на комунікації врешті-решт призведе до того, що фракція Республіканської партії не буде такою консолідованою і, швидше за все, частина депутатів від Республіканців підтримає Нікола Пашиняна під час другої спроби обрання прем’єр-міністра.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати