Вкладайте гроші в дива
«Ми маємо подумати, з чим ми підемо до людей на президентські вибори, що ми їм покажемо... А заробітні плати, ціни — це суєта, це було завжди», — сказав Лукашенко, відвідуючи минулого тижня експериментальну повітряногенераторну енергетичну установку, розроблену білоруськими вченими.
П'ятнадцятиметрова металева споруда, яка зовні копіює вітряк і так само безупинно обертається, покликана, за задумами Лукашенка, започаткувати нову енергетичну систему країни. За два роки в країні має бути збудовано кілька таких стальних гігантів, які не мають аналогів у світі, з подальшим їх масовим виробництвом.
Тут же, біля цього гіганта, він доручив губернаторам продумати аналогічні вражаючі об'єкти, які необхідно збудувати до виборів 2001 року. Він також додав, що замість автомобілів губернаторам треба буде закупити міні-літаки, щоб вони могли краще зверху контролювати ситуацію в сільському господарстві.
Білорусь, яка не в змозі сплачувати грошима за російські енергоносії, незважаючи на зниження цін, наполягає на внутрiшньоросійських розцінках на нафту й газ через політичний союз. Країна також переживає другий поспіль неврожайний рік.
«До президентських виборів ми будемо будувати дуже інтенсивно. Ми повинні показати людям, що зробили», — повернувся до президентської теми Лукашенко трохи згодом, відвідуючи новий столичний автовокзал «Московський», за словами міської влади, найбільший у Європі. І в республіці будують Палац Республіки, який в народі звуть «саркофагом», модернізовану кільцеву дорогу та шість станцій метрополітену в Мінську, Льодовий палац у Вітебську. Лукашенко не приховує, що все це грандіозне будівництво ведеться лише завдяки його особистому протекторату.
«А кажуть, погано, коли є сильна влада. Влада — це завжди добре», — зазначив Лукашенко біля дверей монументального вокзалу, який почали зводити ще за часів СРСР.
Лукашенко, який жорстко контролює всі гілки влади та державні ЗМІ, зокрема й єдиний телеканал, упевнений у своїй перемозі на виборах 2001 року. Розрізнена нечисленна опозиція поки що не має єдиного кандидата на майбутні вибори, який міг би суперничати з харизматичним білоруським президентом і вправно спілкуватися з масами.
Однак опозиція також розпочала свою передвиборну кампанію, вимагаючи невідкладних президентських і парламентських виборів і маючи намір почати підготовку до широкомасштабної акції громадянської непокори, запевняючи, що 17 жовтня на головну площу столиці вийдуть бiля ста тисяч білорусів.
Семен Шарецький, який перебуає у Вільнюсі і є спікером розпущеної Верховної Ради, що зберігає легітимність в очах держав Європейського Союзу та США, минулої п'ятниці був визнаний де-юре тимчасовим главою держави опозиційним парламентом, урядом Білоруської республіки в еміграції (який не визнав легітимною жодну владу після 1918 року) та Всесвітнім білоруським товариством, громадською організацією, яка об'єднує білоруську еміграцію та нинішню Білорусь.
Підписана у Вільнюсі декларація називає Лукашенка «узурпатором», закликає держави не визнавати його главою Білорусі та наполягає на проведенні вільних парламентських і президентських виборів. Опозиція теж має намір найближчим часом розпочати формування тіньового уряду й нових політичних альянсів. І тоді формального 62-літнього лідера Шарецького зможуть замінити динамічніші й популярніші політики.
Сам Лукашенко не висловлює жодного занепокоєння з цього приводу. «Глава держави той, кого визнають люди й хто працює», — сказав він, маючи на увазі, звичайно ж, себе. Мінськ