Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Володимир ВОРОНIН: Iнтеграція до ЄС не заважає відносинам із Росією

27 травня, 00:00
Під час зустрічі глав сімнадцяти держав Центральної Європи, що відбулася 22—23 травня цього року, з’ясувалося, що між Україною та Молдовою є багато спільного. Обидві колишні радянські республіки після здобуття незалежності зробили свій політичний вибір — стратегічний курс на інтеграцію до ЄС. Обидві країни не знають, як виглядатиме логічне завершення цього вибору, і одночасно з «європейським вибором» декларують партнерство з Росією. В ЄС до України та Молдови вирішили поки поставитися як до «нових сусідів» — при цьому в Кишиневі вже навіть заявляли, що такий статус неприйнятний, однак згодом позиції, схоже, пом’якшилися. Про європейські перспективи — в інтерв’ю, яке кореспонденту «Дня» вдалося «вирвати» у президента Молдови, до речі, комуніста, Володимира ВОРОНІНА у дні неформального саміту центральноєвропейських країн у Зальцбурзі.

— Володимире Миколайовичу, як би ви могли визначити вектор зовнішньої політики Молдови?

— Вектором спрямованості нашої державної політики, способом досягнення її цілей є курс на поетапне входження до європейської спільноти. По суті, якщо об’єднати всі етапи цього процесу, то таким вектором можна назвати інтеграцію до Євросоюзу. Тим часом, без попереднього налагодження хороших двосторонніх відносин iз європейськими країнами говорити про вступ Молдови до Євросоюзу неможливо у принципі. Саміт у Зальцбурзі — один із попередніх етапів.

— Тісні зв’язки Молдови та Росії не суперечать вибраному вами курсу?

— Не суперечать, не можуть суперечити і не повинні суперечити. Ми маємо базовий договір про відносини з Росією, що визначає ці відносини як стратегічні. Наше співробітництво з Росією розвивається і розвиватиметься в цьому нап рямі. Молдовсько-російські відносини складалися історично і зараз мають хорошу динаміку: 46% наших зовнішньоторговельних операцій відбуваються за участю РФ.

— В Україні деякі політичнi сили дотримуються інших поглядів з приводу стратегії «подвійного курсу». А як у вас iз цим справи?

— Євроінтеграція — головне пріоритетне стратегічне завдання нашої зовнішньої політики. І воно залишиться таким у доступному для огляду майбутньому. Жодних проблем із цим всередині країни немає. Напередодні виборів до місцевих органів влади ми проводили соціологічні опитування. У них, серед іншого, з’ясувалося, що наші громадяни підтримують євроінтеграцію, виступаючи за збереження міцних відносин із Росією. Таких громадян більшість.

— Як би ви оцінили ініціативу ЄС надати Молдові й Україні статус «країн-сусідів»?

— Цей статус ми отримуємо автоматично навіть у тому разі, якщо нам його не пропишуть. Якщо в 2007 роцi Румунію приймуть до ЄС, то наші країни de facto стануть «сусідами» Євросоюзу з усіма наслідками звідси і новими можливостями. Тому, на мій погляд, статус «сусідів» Україні та Молдові потрібно юридично оформити.

— Чи це не стане надалі перешкодою на шляху остаточної інтеграції до ЄС?

— Навпаки. Без цього статусу ми не увійдемо в Європу. Не можна стрибати через інші держави.

— Які реальні терміни вступу Молдови і, якщо ви знаєте, України до Євросоюзу?

— Важко сказати. Не раніше, ніж у 2010—2012 рр. А можливо, і пізніше.

— У вас не склалося враження, що Україну та Молдову до ЄС не приймуть? Що діалог з Євросоюзом про політичну інтеграцію безперспективний?

— Ні. Просто до цього часу ми маємо поглибити двостороннє співробітництво, пройти ряд етапів горизонтальної та вертикальної інтеграції до різних європейських структур. Ми просто не повинні сидіти на місці.

— Молдова вступила до Світової організацію торгівлі. Чи виграла від цього економіка країни?

— Вже два роки, як ми зупинили спад у соціально-економічному розвитку і я не став би це пов’язувати виключно із СОТ. Але те, що маємо зростання виробництва, це точно.

Автор дякує фонду «Відродження» за надання можливості висвітлювати роботу саміту в Зальцбурзі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати