Восьмий план Буша
Адміністрація США розробила нову стратегію щодо Iраку![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070111/42-3-1.jpg)
Учора пізно ввечері президент США Джордж Буш оприлюднив чергову стратегію своєї адміністрації щодо стабілізації ситуації в Іраку. Необхідність ухвалення нової стратегії виникла у зв’язку з тим, що всі попередні сім планів не призвели до поліпшення ситуації в Іраку. До того ж демократи, які прийшли до влади в обох палатах Конгресу, наголошують на необхідності виведення американських військ із Іраку й перекласти всю повноту відповідальності за ситуацію на іракську владу. З моменту введення американських військ до Іраку в березні 2003 року на території цієї країни загинуло 3 тис. американських солдатів і 22 тис. було поранено. З початку минулого року кількість жертв міжетнічної ворожнечі збільшилася вдвічі, й багато іракських лідерів стверджують, що насправді у країні триває громадянська війна. За цей період на війну в Іраку й Афганістані з американського бюджету витратили понад 350 млрд. доларів.
Певна річ, безліч деталей нової стратегії стала відома ЗМІ до вчорашнього виступу голови Білого дому. Вже на початку тижня, після закритих зустрічей з головою Білого дому сенатори Гордон Сміт і Карл Левін, а також ряд конгресменів повідомили, що Буш у своєму зверненні планує оголосити про намір збільшити американський військовий контингент в Іраку більш ніж на 20 тис. військовослужбовців. Зараз в Іраку знаходяться близько 140 тис. американських солдатів, які допомагають іракським силам безпеки боротися з екстремістами. Згідно із планом президента, більша частина цих 20 тисяч солдатів буде направлена на забезпечення безпеки в межах Багдада. Чотири тисячі військовослужбовців будуть додатково перекинуті до найбільш неспокійної провінції Анбар.
Представники президентської адміністрації повідомляють, що Буш виступить за передачу іракській владі відповідальності за підтримку безпеки у всіх провінціях Іраку до листопада, однак це не означатиме встановлення терміну виведення військ США. Зараз іракські сили безпеки самостійно контролюють лише 3 із 18 провінцій країни. Буш також повідомить про активізацію заходів із підготовки іракських збройних сил, інформує представник Пентагона.
Економічні компоненти нової стратегії передбачають виділення Іраку допомоги у розмірі 1 млрд. доларів для забезпечення зайнятості іракців у таких проектах, як ремонт шкіл і прибирання вулиць. За даними американської газети «Нью-Йорк Таймс», план Буша включає необхідність залучення до управлінської діяльності у країні більшого числа сунітів, а також найшвидше ухвалення рішення щодо розподілу прибутків від нафтовидобутку. Іракському керівництву відтепер буде рекомендовано утриматися від переслідування членів колишньої правлячої партії Баас. Деякі джерела в адміністрації Буша стверджують, що буде складений певний графік, якого іракській владі у процесі реалізації реформ доведеться дотримуватися. У той же час, вони уникли відповіді, чи передбачаються певні санкції за недотримання тимчасових рамок. Усі ці заходи, на думку Буша, дозволяють поменшити міжетнічну ворожнечу, і найголовніше — політично й економічно стабілізувати Ірак.
Примітно, що перед представленням нової стратегії Буш вдався до ряду кадрових призначень, які, очевидно, безпосередньо пов’язані з реалізацією цієї стратегії. Згідно з наказом президента, представника США в ООН Джона Болтона змінить уродженець Афганістану Залмай Халілзад, який до цього моменту був послом США в Іраку. Директор національної розвідки США Джон Негропонте призначений на посаду заступника державного секретаря США Кондоліззи Райс. Місце Негропонте посяде віце-адмірал у відставці Майкл Макконнелл, який з 1992 го по1996-й рік очолював Агентство національної безпеки (АНБ), а зараз є старшим віце-президентом консалтингової фірми Booz Allen Hamilton. Також здійснені нові призначення у військовому відомстві. Міністр оборони США Роберт Гейтс, який обійняв цю посаду у грудні минулого року, заявив, що адмірал Уїльям Фаллон змінить генерала Джона Абізейда на посту голови Центрального командування в Іраку й Афганістані. Новим командуючим американським контингентом в Іраку стане генерал-лейтенант Девід Петреус, який прийде на зміну генералу Джорджу Кейсі, який очолював американський контингент в Іраку з червня 2004 року.
Плани президента викликали неоднозначну реакцію в американському конгресі, де після листопадових виборів більшість місць у палаті представників і сенаті мають демократи, критично настроєні щодо війни в Іраку. Спікер палати представників Ненсі Пелосі, а також лідер сенату США Гаррі Рід направили на адресу Буша відкритий лист, в якому виступили проти збільшення американського контингенту в Іраку. «Направлення військ — це стратегія, до якої ви вже вдавалися, й яка вже зазнала краху», — наголошується в листі Пелосі, що став першим офіційним попередженням Бушу з боку законодавців-демократів. Згідно з опитуванням USA Today/Gallup, проти направлення до Іраку додаткових військ виступає 61% американців.
У вівторок відомий сенатор-демократ Едвард Кеннеді назвав війну в Іраку «В’єтнамом Джорджа Буша» і оголосив про те, що подав до сенату США законопроект, який блокує відправку американських військ до Іраку без санкції з боку конгресу. Попередивши голову Білого дому, що вони збираються піддати різкій критиці його нову стратегію по Іраку, а також ретельній перевірці, демократи вже повідомили про те, що для роз’яснення цієї стратегії завтра на спеціальні слухання одночасно в кількох комітетах конгресу викликані голова Пентагона Роберт Гейтс, голова об’єднаного комітету керівників штабів ВР США генерал Пітер Пейс, а також держсекретар США Кондолізза Райс
КОМЕНТАР
В’ячеслав ШВЕД , завідувач відділу досліджень країн Близького Сходу й Азійсько-Тихоокеанського регіону НІСД, Київ:
— Я думаю, що президент США і його команда розраховують на те, що останні кадрові перестановки є серйозним кадровим підкріпленням нової стратегії — «Новий шлях уперед». Я хотів би звернути увагу на два призначення. Мусульманин Залмай Халілзада, до цього часу посол США в Іраку, обійме одну із ключових дипломатичних посад, а саме, представника США в ООН. Його попередник, представник неоконсервативного крила Джон Болтон, не справлявся із завданнями, які останнім часом стояли перед президентом США. Я думаю, що свідомо ставка зроблена на Халілзада, який прекрасно знає ісламський світ та ісламську ментальність. Вважається, що він буде дуже допомагати президенту США вирішувати в ООН питання, пов’язані з ісламським світом та Іраком. Іншою цікавою фігурою є новий посол США в Іраку — Крокер, професійний дипломат, який виріс на Близькому і Середньому Сході і знає багатьох лідерів цього регіону. Вважається, що він може налагодити серйозну роботу по втіленню в життя нової стратегії США в Іраку. Слід також звернути увагу на перестановку Негропонте, який має досвід дипломатичної та розвідувальної роботи на Близькому і Середньому Сході. Тепер у Держдепартаменті в якості першого заступника Кондоліззи Райс він буде координувати всю діяльність щодо реалізації нової стратегії США як в Іраку, так на всьому Близькому та Середньому Сході.
Що стосується позиції демократів, які після нещодавніх проміжних виборів контролюють обидві палати Конгресу і виступають проти додаткового введення американських військ до Іраку, то вони заявляють, що відтепер не будуть «ставати по стійці струнко» і виконувати все, що забажає президент. Демократи наголошують, що президент як верховноголовнокомандувач має доводити необхідність того чи іншого кроку. Представники Демократичної партії прекрасно розуміють, що нова стратегія США підпорядкується логіці передвиборної боротьби. З точку зору США і республіканського президента, це майже єдиний шанс здійснити систему рішучих заходів військового, економічного і політичного характеру з тим, щоб досягти головних цілей в Іраку і тим самим вирівняти ситуацію в США, щоб домогтися перемоги Республіканської партії на наступних президентських виборах. Ставки дуже високі. Демократи прекрасно розуміють, що в принципі в Буша є шанс, і за умови кваліфікованої реалізації запланованої стратегії, здійснення системно продуманих кроків він може досягти певних успіхів. Тому позиції республіканців через два роки будуть доволі міцними. Буш вважає, що в нього є шанс, можливо останній, домогтися свого, здійснивши стратегію виходу США з Іраку тріумфально через перемогу. Так вважають члени його команди. Що потрібно робити в цій ситуації Україні? Я думаю, що, перш за все, нам потрібно зараз постійно відстежувати всі процеси, які пов’язані із новою стратегію США в Іраку. Слід звернути увагу на наступне: у пресі чомусь стали перш за все звертати велику увагу на те, що Буш хоче збільшити кількість американських військовослужбовців на 20 тис. чоловік. Але це тимчасовий крок для того, щоб зробити маневр: допомогти іракській владі опанувати ситуацією. Але там дуже серйозний наголос робиться на комплексі реалізації економічних і соціально-економічних завдань. Тобто стабілізацію економіки в Іраку, подолання великого безробіття, налагодження нормального життя, широкомасштабне навчання іракців, формування національних кадрів. І в цьому плані, я вважаю, що є великі перспективи співпраці України в Іраку як з американцями та іншими союзниками, так і в здійсненні власної політики, використовуючи ті позиції, які завойовані Україною в Іраку для того, щоб наша країна зміцнювала свою економічну, науково-технічну, дорадчу присутність і розвивала всебічні зв’язки з Іраком.