Виборці страйкують. То й що?
Семен НОВОПРУДСЬКИЙ: «Це була спроба привернення уваги світу до того, як відбуваються вибори в Росії»![](/sites/default/files/main/articles/29012018/3russia.jpg)
Вчора в Москві та низці інших російських міст відбулися так звані страйки виборців — акції протестів на підтримку бойкоту президентських виборів у Росії, організовані опозиційним політиком Олексієм Навальним. Він закликав до протестів ще після того, як ЦВК Росії відмовила йому в реєстрації в якості кандидата на пост президента .
Як пише DW, мітинги відбулися у понад ста російських містах, зокрема в Санкт-Петербурзі, Улан-Уде, Барнаулі, Іркутську, Магадані, Південно-Сахалінську та інших.
DW з посиланням на МВС і Раду з прав людини при президенті повідомляє про 4,5 — 5 тис. протестувальників по всій країні та 250 затриманих під час акцій.
Крім того, поліція також затримала й самого Олексія Навального — за кілька хвилин після того, як він вийшов на Тверську площу, хоча пізніше його звільнили. Також повідомляється про штурм Фонду боротьби з корупцією Навального, де якраз велася пряма трансляція програми новин «Навальний. Live».
«Сьогодні був важливий день. Ми показали, що далеко не вся Росія готова відмовитися від виборів і змиритися з монархією. Нас дуже багато і ми змусимо з собою рахуватися. Дякую велике всім, хто не боїться відстоювати свої права», — написав Навальний у Twitter.
РЕАКЦІЯ СВІТОВИХ МЕДІА
Reuters пише: «Навальний має незначні шанси вплинути на вибори і, ймовірно, буде переможений Володимиром Путіним, але його здатність використовувати соціальні медіа для того, щоб мобілізувати натовпи переважно молодих протестувальників у великих містах, дратує Кремль».
«Путін контролює російське державне телебачення, де не було жодної згадки про демонстрації», пише CNN і зазначає, що замість цього Навальний і його прихильники звернулися до YouTube, де їхній канал наживо дивилися 50 тис. людей. В ексклюзивному інтерв’ю CNN Навальний звинуватив адміністрацію Путіна в тому, що вона «побудована на корупції» і попередив про зростаюче нетерпіння до політичних змін, нагадує ЗМІ.
Британська The Times зазначає, що Путін втратить довіру середнього класу, якщо продовжить залякувати своїх критиків. «Свобода в невільній країні — поводитися так, ніби секретних служб не існує. Це дає сил Олексію Навальному — єдиному ймовірному опоненту президента Путіна. Не зважаючи на удари дубинками, сфальсифіковані судові справи, 41-річний опозиціонер організовує демонстрації, закликає до бойкоту виборів та викриває в соцмережах гострі викриття про корупцію в уряді», — йдеться в статті.
The New York Times посилається на думку політичних аналітиків, які вважають, що бойкот — погана тактика. «Відсутності прихильників Навального на виборчих дільницях, ймовірно, буде недостатньо для того, щоб змінити ситуацію з явкою, яка, як уже передбачається, буде нижчою, ніж зазвичай. Очкується, що відсутність інтриги в перегонах ускладнить зусилля забезпечити рекордну явку на виборах для Путіна».
«НАВАЛЬНИЙ — РЕАЛЬНИЙ ОПОНЕНТ ПРЕЗИДЕНТА В ТОМУ СЕНСІ, ЩО ВЛАДА ЙОГО ТАК СПРИЙМАЄ»
«День» звернувся з приводу коментаря до незалежного російського журналіста Семена НОВОПРУДСЬКОГО та попросив його розповісти про ці акції протесту та про те, як їх сприймають у Росії:
— Ця акція була оголошена заздалегідь і не була погоджена з властями. У рамках кампанії, яку оголосив Олексій Навальний, після того, як його не зареєстрували на виборах, він оголосив акцію за бойкот виборів. За різними оцінками, в ній узяли участь у понад 10 російських містах десь 10—12 тисяч людей, вона була не дуже масовою. При цьому досить цікаво, що російські власті цю акцію, на відміну від минулих подібних, не розганяли жорстко, але традиційно самого Навального затримали до акції і цього разу без висунення звинувачень відразу відпустили. Хоча зазвичай у таких випадках його закривали на 15 діб.
Реакція властей на цю акцію була найбільш м’якою за останні кілька років із часу масових вуличних акцій 2011 року і першої половини 2012 року.
Російські офіційні ЗМІ повідомляли лише про наявність акцій і про те, що Навальний затриманий або взагалі промовчали. У цілому в рамках передвиборної кампанії російська влада не хоче загострювати цю ситуацію й активно про це розповідати. Адже російські власті, розуміючи, що результат передбачуваний, хочуть, щоб ще і явка була високою. Якби це відбувалося не в розпал передвиборної кампанії, реакція придушення була б набагато жорсткішою.
— Яка роль Олексія Навального в протестах? Яку мету він ставить?
— Після того, як його не зареєстрували кандидатом на виборах президента, він закликав своїх прибічників і в цілому прибічників несистемної опозиції не йти на вибори.
Усередині російської опозиції, яка дуже неоднорідна, існує дві стратегії: прийти на вибори та проголосувати за когось, окрім Путіна, а друга — не йти на вибори або зіпсувати бюлетень. Дуже важливо врахувати, що в Росії декілька років на виборах усіх рівнів, і президентських також, у бюлетенях немає графи «проти всіх».
Тобто, це була просто вулична акція на підтримку ідеї бойкоту виборів, яку озвучив Навальний. Вона не ставила подальшої мети. Це просто була ідея сказати владі, яка кількість людей готова виходити на вулицю.
Крім того, дуже важливо, що ця акція набула щонайширшого висвітлення в світі. Це була спроба привернення уваги світу до того, як відбуваються вибори в Росії, що є опозиція і люди, які виступають за бойкот цих виборів. Тобто ця акція була також розрахована на те, щоб вона мала міжнародний резонанс і світ побачив, як відбувається передвиборний процес в Росії і що кандидат, який не допущений до виборів, намагається організувати бойкот цих виборів і що влада його затримує.
Саме тому, думаю, щоб не створювати негативного фону, російська влада діяла порівняно м’яко.
— Чи можуть такі протести змінити політичну ситуацію у країні перед виборами? Time пише, що Навальний — єдиний реальний опонент Путіна. Чи це так?
— Думаю, перед виборами президента не зможуть змінити. Навальний — реальний опонент президента в тому сенсі, що влада його так сприймає.
У Росії є два фейкових кандидата в президенти, яких фактично створила Адміністрація президента для збільшення явки, — це Ксенія Собчак, яка імітує ліберального кандидата, і грузин, який імітує кандидата від КПРФ. Тому кандидат Навальний — єдиний, який вів незалежну від Кремля передвиборну кампанію. Його кампанія насправді велася давно, попри те, що Кремль і Центрвиборчком давно сказали, що його не зареєструють, і вона з самого спочатку велася на противагу нинішній владі.