Перейти до основного вмісту

Випробування дипломатії

ООН поки не вдалося прийняти резолюції щодо Лівану
08 серпня, 00:00
ДЕРЖСЕКРЕТАР США КОНДОЛІЗЗА РАЙС ВВАЖАЄ ПРОЕКТ РЕЗОЛЮЦІЇ ПО ЛІВАНУ «ПЕРШИМ КРОКОМ НА ШЛЯХУ ДО МИРУ» / ФОТО РЕЙТЕР

Світовій дипломатії не вдається поки досягнути хоч якогось прогресу в досягненні миру між Ізраїлем та ліванським радикальним угрупованням «Хізбалла». Незважаючи на зусилля ООН, США, Євросоюзу й арабських країн, бойові дії між протиборчими сторонами не припиняються. Кількість жертв конфлікту постійно зростає. За 27 днів конфлікту кількість загиблих з ліванської сторони становила 772, а з ізраїльської — 94 особи.

Неділя стала найкривавішим днем для ізраїльської армії — внаслідок обстрілу «Хізбаллою» місцевості поблизу міста Кфар Гіладі загинуло 12 солдат. Чимало ракет вибухнуло й у Хайфі, троє жителів якої загинули, а понад 120 отримали поранення. Одна з ракет влучила в багатоповерховий житловий будинок, і під уламками будівлі залишаються люди. У відповідь ізраїльська авіація піддала бомбардуванню східну частину долини Бекаа й південні околиці Бейрута, де, як вважається, розташовуються основні бази «Хізбалли». У результаті авіаударів у Лівані загинуло 14 мирних жителів. 10-тисячний контингент армії Ізраїлю продовжує просуватися вглиб Лівану, зустрічаючи запеклий опір «Хізбалли». Ізраїльські військові хотіли б створити в південному Лівані буферну зону, щоб бойовики не могли обстрілювати його територію.

«Хізбалла» веде бої з регулярними частинами ізраїльської армії на кількох фронтах і повідомляє про загибель чотирьох ізраїльських солдат. Ізраїльська армія говорить про п’ятьох поранених та про те, що вбитих немає.

Світова громадськість покладала велику надію на проект резолюції щодо Лівану, що закликає до «повного припинення насильства». Проект резолюції Ради Безпеки ООН було узгоджено й запропоновано США та Францією на екстрених консультаціях у ніч з суботи на неділю й схвалено Великобританією. Ключовим положенням документа є заклик «до повної зупинки військових дій на основі негайного припинення всіх атак з боку «Хізбалли» та негайного припинення Ізраїлем усіх наступальних військових операцій». Як відзначають спостерігачі, це формулювання є поступкою Ізраїлю, оскільки залишає йому право відповідати на ймовірні атаки зі сторони «Хізбалли». Потрібно відзначити, що більшість країн, які входять в Раду Безпеки ООН, виступають за негайне припинення вогню без будь-яких умов. До проекту включено також положення про роззброєння «Хізбалли» та створення буферної зони від кордону між Ліваном та Ізраїлем. Проектом передбачається, що спостереження за зупинкою військових дій вестиметься діючими нині Тимчасовими силами ООН у Лівані. Рішення про створення нових миротворчих сил для стабілізації на півдні Лівану може бути прийняте Радою Безпеки після того, як Ізраїль і Ліван погодяться з принципами щодо досягнення міцного миру.

Держсекретар США Кондолізза Райс, яка брала безпосередню участь у підготовці документа, назвала проект резолюції «першим кроком на шляху до миру». Учора ввечері мав виступити із заявою з приводу близькосхідної резолюції ООН президент США Джордж Буш.

Ізраїль також загалом підтримує нинішній проект резолюції. Однак Росія й Китай підтримують вимоги Лівану зробити документ конкретнішим і закликати до негайного припинення вогню. Очікується, що дискусії відносно резолюції Ради безпеки ООН продовжаться в понеділок, і її можуть прийняти наступного дня.

З іншого боку, не чутно позитивних оцінок проекту резолюції з боку арабських країн. У Бейруті вважають, що резолюція в її нинішньому вигляді фактично дозволяє ізраїльським військам залишатися на ліванській землі. Спікер ліванського парламенту Набіх Беррі заявив після недільного засідання ліванського уряду, що Ліван відхиляє резолюцію ООН про припинення вогню між Ізраїлем і ліванським угрупуванням «Хізбалла». Він пояснив, що це пов’язано з тим, що вона дозволяє ізраїльським військам залишатися на ліванській території. Резолюція, сказав Н. Беррі, ігнорує план уряду з семи пунктів, в якому окрім припинення вогню згадано виведення ізраїльських військ та повернення ліванських біженців. Ліван закликає до негайного припинення вогню, виведення ізраїльських військ з півдня Лівану, повернення додому ліванських біженців, розміщення на півдні країни ліванських військових і миротворчих сил ООН та роззброєння «Хізбалли». Позицію Лівану підтримують й арабські країни. Генеральний секретар Ліга Арабських Держав (ЛАГ) Амр Мусса звернувся до Генсека ООН Кофі Аннана з вимогою змінити проект резолюції Ради безпеки стосовно лівано-ізраїльського конфлікту, представлений сьогодні Францією та США. ЛАГ відхиляє існуючий проект резолюції, наполягає на внесенні пункту про негайне виведення ЦАХАЛа з території Лівану. Ще жорсткіше з приводу нової резолюції висловився президент Сирії Башар Асад. Сирійський лідер сказав Генеральному секретарю ООН Кофі Аннану, що «будь-яке рішення, прийняте без згоди Лівану, ускладнить обстановку й призведе до ще більшої нестабільності в регіоні».

Цікаво, що проект резолюції розкритикували британські газети. Зокрема, «Індепендент» вважає, що першим кроком має стати беззастережне припинення вогню. На думку іншої британської газети «Гардіан», досягнутих в Нью-Йорку домовленостей явно недостатньо для досягнення миру. «Гардіан» вважає проект резолюції Ради Безпеки «маленьким кроком уперед», і її прийняття краще, ніж відсутність цього документа. «Оскільки поки це єдиний можливий спосіб задіяти у вирішенні конфлікту дипломатію, а не гармати», — підкреслює газета.

Схоже, що, незважаючи на критику, США розраховують заручитися підтримкою резолюції в Раді Безпеки ООН. Такий висновок можна зробити зі слів радника президента США з національної безпеки Стівена Хедлі. Коментуючи перспективи прийняття резолюції Ради безпеки ООН щодо Лівану, він сказав ось що: «Ми хочемо сподіватися, що у Нью- Йорку буде згода стосовно резолюції, й, звичайно ж, питання полягає в тому, прибудуть чи ні міністри закордонних справ, щоб бути в Раді й голосувати, і я думаю, що над цим питанням робота все ще триває. Ми хотіли б досягнути моменту, коли можна було б голосувати по резолюції, в понеділок чи вівторок», — цитує Рейтерс слова С. Хедлі. Не виключено, що нові переконливі аргументи на користь прийняття резолюції прозвучать у запланованому виступі президента США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати