Перейти до основного вмісту

Як мати здорового президента?

23 січня, 00:00

Ця проблема не є суто російською. Американці також не знали про тяжке захворювання свого знаменитого президента Франкліна Рузвельта, й саме повідомлення про те, що Рузвельт був хворий під час свого президентства, спричинилo набагато більшу увагу до стану здоров’я його наступників. Президент Рональд Рейган не став приховувати від нації, що страждає від страшної хвороби Альцгеймера, хоча ця інформація могла б позначитися на оцінці всього його президентства. Для французів, що традиційно не втручаються в особисте життя лідерів, неприємною стала інформація про те, що Франсуа Міттеран удруге обирався президентом, коли вже хворів на рак в останній стадії... Однак ми говоримо про держави, в яких демократичні інституції вже давно є нормою — хвороба тут не може вплинути на загальний розвиток суспільних процесів.

На пострадянському просторі все інакше. Непрацездатність Єльцина створює простір для фаворитів, інтриг, нестабільності, перманентної передвиборної боротьби. А уявімо собі, не дай Боже, передчасну смерть президента Росії? В американській конституції та інших законодавчих актах на такий випадок все передбачено. Чітке функціонування державних інституцій після вбивств президентів Мак-Кінлі та Кеннеді, смерті Рузвельта та відставки президента Ніксона блискуче це довело. У «єльцинській» конституції також є необхідні механізми, однак вони, по-перше, не виглядають повністю збалансованими, а по-друге — залишають простір для вакууму влади та появи випадкової постаті на чолі держави в результаті дострокових виборів.

Висновок з усього цього зрозумілий: росіяни, як і мешканці інших колишніх радянських республік, заслуговують на здорового президента хоча б тому, що в перехідний період розвитку суспільства додаткові катаклізми йому ні до чого. Однак поки що проблема здоров’я перетворилася саме на особисту проблему Єльцина: законодавці не бажають створювати реально діючі, конституційно відповідні механізми, для них головне — дошкулити нинішньому президентові черговим законопроектом про його медичне обстеження чи аналогічним документом, що Державна дума їх час від часу обговорює, однак ухвалити не може. Як на мене, справжні документи, які цивілізовано пов’яжуть участь у президентських виборах зі станом здоров’я, з’являться вже за часів єльцинського наступника. Тоді може з’явитися ще одна важлива гарантія — вільна преса. Вільна від «олігархів», а не від суспільства.

Москва

ДОВIДКА «Дня»

Історія хвороби Бориса Єльцина

1987 рік — після сутички з керівництвом СРСР Єльцина госпіталізовано з болями в серці й голові.

Жовтень 1991 — оточення Єльцина стверджує, що він потребує двотижневого відпочинку. Виникли «незначні проблеми з серцем».

Вересень 1994 — президент не вийшов з літака в Ірландії, де в аеропорту на нього чекав місцевий прем’єр-міністр. Офіційна версія — перевтома від зміни часових поясів.

Грудень 1994 — нескладна операція на носовій перегородці. Єльцин зникає з політичної сцени в той час, коли російські танки входять у Чечню.

Квітень 1995 — офіційний представник Кремля повідомляє, що президент слабує на підвищений артеріальний тиск.

Липень 1995 — ішемічна хвороба серця. Два тижні в лікарні і два в санаторії.

Жовтень 1995 — знову напад ішемічної хвороби.

Червень 1996 — за тиждень до другого туру виборів Єльцин несподівано зникає. Лише через два роки Кремль визнав, що в цей час у президента було кілька інфарктів. Офіційна ж версія тих днів — ангіна.

Листопад 1996 — операція з шунтування в ЦКЛ.

Січень 1997 — госпіталізація з підозрою на пневмонію. Двостороннє запалення легенів.

Грудень 1997 — на кілька тижнів Єльцин виїжджає в підмосковний санаторій. Кремль повідомляє про гостру вірусну пневмонію.

Березень 1998 — відмінено всі зустрічі. Знову через вірусну пневмонію.

Жовтень 1998 — під час зустрічі з Ясіром Арафатом Єльцин блідий, погано ходить, насилу говорить.

Жовтень 1998 — під час візиту в Узбекистан президент спіткнувся й мало не впав під час офіційної церемонії. Візит скорочено, медики ставлять діагноз: трахеобронхіт. Лікарі рекомендують відмінити візит в Австрію. Президент виїжджає на 10 днів у Сочі — виникли проблеми з артеріальним тиском.

Листопад 1998 — Єльцин відсутній на офіційному прийомі на честь приїзду Кейдзо Обуті.

Листопад 1998 — госпіталізація з запаленням легенів.

Січень 1999 — відмінено всі зустрічі, заплановані на 14 і 15. Президент перебуває в заміській резиденції.

17 січня — госпіталізація з кровоточивою виразкою шлунка.

За матеріалами інформаційних агентств і російської преси

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати