Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як з’єднати зв’язок часів-2

Монархія в ХХІ столітті — на прикладі королівства Нідерландів
01 червня, 20:35
КОРОЛЬ ВІЛЛЕМ-АЛЕКСАНДЕР, КОРОЛЕВА МАКСІМА ТА ЇХНІ ТРИ ДОЧКИ (ЗЛІВА НАПРАВО) ПРИНЦЕСИ КАТАРІНА-АМАЛІЯ, АРІАНА Й АЛЕКСІЯ НА БАЛКОНІ КОРОЛІВСЬКОГО ПАЛАЦУ В АМСТЕРДАМІ / ФОТО З САЙТУ WIKIMEDIA.ORG

Газета «День» продовжує на своїх сторінках дискусію щодо дієздатності та демократичності інституту монархії в країнах Європи. Ми почали висвітлювати цю тему з  прикладу Великобританії. У статті під назвою «Монархічна ідея у ХХI столітті» зазначається, що «для великої частини британців корона — це не просто історичний сувенір, а й цілком працездатний і потрібний у сучасному світі інститут». З другого боку, автор «Дня», філософ Андрій Баумейстер навів аргументи на користь того, що монархія є сучасною («День», № 78—79). У газеті за 18 травня (№ 83—84, 2017) ми розповіли про роль монархії у Данії — найдавнішому королівстві у світі. Пропонуємо читачам погляд на те, як забезпечується зв’язок минулого із сучасним у Королівстві Нідерландів.

ПРО ОСОБЛИВОСТІ ГОЛЛАНДСЬКОЇ МОНАРХІЇ

Найголовніша особливість монархії у Нідерландах полягає в тому, що цей інститут був відновлений на прохання Нідерландської Республіки, яка вважала, що завдяки монархії їй вдасться закріпитись, знайти шлях, який дозволить вистояти у боротьбі з різними зовнішніми ворогами.

У Нідерландах існувала монархія, потім була республіка, та зрештою народ знову забажав монархії. У цій країні монарх розглядається як свого роду арбітр нації, який вносить стабільність, попри те, що політичні партії продовжують боротьбу між собою.

КОРОЛЬ ВІЛЛЕМ-АЛЕКСАНДЕР І КОРОЛЕВА МАКСІМА (НА ФОТО ПО ЦЕНТРУ) В ОТОЧЕННІ ІНШИХ МОНАРХІВ ПІД ЧАС ЦЕРЕМОНІЇ ПРИЙНЯТТЯ ПРИСЯГИ ТА ІНВЕСТИТУРИ 30 КВІТНЯ 2013 РОКУ / ФОТО З САЙТУ WIKIMEDIA.ORG

У Сенаті, де 30 травня відбулася ратифікація Угоди про асоціацію є великий портрет одного з оранських королів. І виходить, що сенат як демократична установа приймає рішення, але за ним все ж спостерігає монарх.

Ще одна особливість нідерландської монархії — те, що вона об’єднала народ, і є прогресивною та дуже демократичною. Монархія відчуває ставлення до неї населення, яке теж зі свого боку бачить, коли монархія є стабілізуючим чинником у країні.

Інший позитив голландської монархії полягає в тому, що, попри всі політичні протиріччя, на чолі держави стоїть людина, яку поважає все населення. Хоча так було не завжди. Монархія Нідерландів опинилась під дуже серйозною критикою після того, як королева Вільгельміна була змушена покинути країну та спочатку перебратися до Великобританії, а потім — до Канади, під час Другої світової війни. Це було сприйнято багатьма негативно.

Але вона повернулась назад після війни і почала зміни в країні, об’єднуючи країну після гітлерівської навали.  Вільгельміна стала ближчою до народу, їздила скрізь країною і, таким чином, інститут монархії знову поновився.

«БЕЗ МОРАЛЬНОСТІ МОНАРХ НЕ МОЖЕ ФУНКЦІОНУВАТИ»

Монарх у Нідерландах не належить до якихось груп окремих інтересів чи груп думок.  Він не входить до жодного партнерства, а перебуває понад усім, розповідає «Дню» голландський політик, депутат парламенту Нідерландів від Ліберальної партії, голова Водного комітету Нідерландів Сібе Схаап, який також є філософом, дослідником проблем тоталітарного та посттоталітарного суспільств.

За його словами, офіційно король у Нідерландах є главою держави, але з обмеженими функціями. Тому він не бере участь у будь-яких дискусіях, і він має бути вище цього або понад усім цим, як мудра людина, завжди зводити разом людей. І говорити: зрештою, ми можемо бути розділеними, але ми об’єднані, — пояснив пан Схаап.

Водночас у розпорядженні монарха немає жодних важелів чи механізмів управління країною, за винятком його голосу, зазначив голландський політик. «Звісно, він має демонструвати правдивість, моральну чесність, а також бути правдивим у фактах. А моральність — це те, що перебуває між добрим і поганим. І бути доброю, мудрою людиною — таким має бути зміст діяльності глави держави. Монарх має демонструвати це все людям. А також завжди бути понад людьми й об’єднувати їх», — сказав Схаап.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «ДЕНЬ»

Говорячи про відмінності між голландською монархією та, скажімо, британською, він зазначив наступне: «Майже скрізь монарх грає символічну роль. Але символічності не досить, і тому монарх має грати моральну функцію. Це дуже важливо для глави держави. Без цього не може він функціонувати, не маючи реальної влади чи повноважень».

Часто виникає питання, чому ті чи інші народи тримаються монархії і не переходять на інші, більш демократичні форми правління, що постали останніми десятиліттями. Експерти вважають, що причиною цьому є бажання зберігати традиції. А монархія, зокрема в Нідерландах, є тим, що  об’єднує всіх упродовж довгої історії. І виявляється, що голландці міркують наступним чином: «На цьому історичному стрижні — монархії, ми будуємо наше життя, дивимось у майбутнє, вивчаючи наше теперішнє».

Голландські монархи відчувають ставлення народу і досить критично ставляться до себе, тут немає такого надмірного ставлення до всіх. Нинішній король буде моментом в історичному відрізку, бо наступним главою держави Нідерландів буде королева.

До речі, у 2013 році під час передачі влади відбулась не інтронізація, а інвеститура. Це значить, що історично суспільство уклало певний договір із монархією, яка має забезпечити належний рівень життя своїх підданих. Тому, оскільки це угода між монархією і суспільством, то кожен новий монарх не сходить на трон, а відбувається заміна однієї людини іншою. Це процес продовження цієї угоди між суспільством і монархією. Монархи самі вирішують, хто серед них буде главою держави. І ця спадкоємність базується на угоді між суспільством і монархією.

«МОНАРХИ НЕ ПОВИННІ ПРОВОКУВАТИ СУСПІЛЬСТВО БАГАТСТВОМ»

«У Нідерландах, як і у Великобританії, монархи мають декілька палаців та монументів. Якщо вам подобаються монументи, то зберігайте їх і відновлюйте якомога краще, але головний бізнес монархів не гроші, а їхнє функціонування, їхня роль. Вони не повинні провокувати суспільство багатством, та навіть якщо вони й багаті, то не повинні діяти, як багачі, а вести себе помірковано», — розповів пан Схаап.

Іншим джерелом доходів голландських монархів і членів родини, як розповідають експерти, є наявність певних часток у компаніях, які носять назву королівських. Прикладом, який підтверджує моральність монарха є те, як він ставиться до підзвітності. Король Нідерландів відремонтував палац Нордесте у центрі Гааги й потім зробив відкриті дні. Упродовж п’яти днів будь-хто міг прийти і подивитись, на що були витрачені гроші, який результат ремонту. І таким чином королівська родина демонструвала, що гроші не були викинуті дарма. Очевидці розповідають, що в цьому місці, де король працює, немає розкошів, але водночас — усе витончене.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «ДЕНЬ»

КОРОЛЬ — ПЕРФЕКЦІОНІСТ І ПІЛОТ 

Із 2013 року посаду короля у Нідерландах обіймає Віллем-Александер, перша дитина принцеси  Беатрикс і принца Клауса. Після приведення його матері Беатрикс до королівської присяги 30 квітня 1980 року, він дістав титул принц Оранський.

Пан Схаап розповів, що добре знає короля, який, будучи крон-принцем, взявся за менеджмент водних ресурсів. «Я був головою Водного комітету Нідерландів, тому ми зустрічались багато разів у Нідерландах, обговорювати важливі проекти країни, а також часто були разом в інших частинах світу. Ми допомагати один одному, я —  як професіонал у цій сфері, а він — як принц, професіонал у своїй. Він тоді дуже добре справлявся і був чудовим перфекціоністом. Віллем-Александер використовував свої повноваження і допоміг винести менеджмент водних ресурсів на міжнародну арену. Я дуже ціную його і був радий, що він став королем, а як менеджер з водних ресурсів можу сказати, що це був поганий день для нас, бо ми втратили його», — сказав голландський політик.

Окрім того, король Віллем-Александер — професійний пілот і літає на маршруті Амстердам — Лондон. Коли Президент України Петро Порошенко був з візитом у Нідерландах 2015 року, то король запропонував йому злітати разом у Лондон із ним як пілотом. 

Це професійна і дуже освічена людина, яка має реальну професію, подібно до британських принців, котрі теж є пілотами. І це дозволяє їм відчувати себе повноцінними монархами. Згідно з останніми опитуваннями, зараз збільшується довіра до короля Віллема-Александера. Голландці, які дуже любили Беатрикс, ставляться тепер до нього з більшою привітністю і повага підлеглих до нього зростає.

КОРОЛІВСЬКИЙ ПАРК ТЮЛЬПАНІВ, ВІДОМИЙ ПІД НАЗВОЮ САД ЄВРОПИ, ВЕЛОСИПЕДИ І ВІТРЯКИ — СИМВОЛИ НІДЕРЛАНДІВ, ЯКІ ВПІЗНАЮТЬСЯ УСЮДИ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «ДЕНЬ»

«ВІЛЛЕМ-АЛЕКСАНДЕР НАМАГАЄТЬСЯ БУТИ ПРОАКТИВНИМ МОНАРХОМ»

Король Нідерландів хоче грати більшу роль на міжнародній арені. Він став першим голландським монархом, який виступив на ГА ООН у 2015 році. Якщо раніше монархія була представницька, то Віллем-Александер намагається бути проактивним монархом, люди це бачать і оцінюють.

Король Віллем-Александер дуже сильно спрощує протокольні речі, якось сказавши, якщо протокол буде заважати мені робити те, що я хочу, я відкидатиму протокол, щоб бути конкурентним.

Тому він зараз дуже популярний, як і його дружина, королева, яка прибула з Аргентини. До речі, королева Максима прийшла у сукні-вишиванці українського бренду Vita Kin на змагання зі спортивної гімнастики під час Олімпіади 2016 року в Ріо-де-Жанейро. З брендової колекції Максима обрала білу сукню довжини міді із рукавами-балонами. Вбрання прикрашене фірмовим синім орнаментом марки VYSHYVANKA BY VITA KIN. Акценти королева розставила аксесуарами — темно-синя шкіряна сумка, помаранчевий шарф та сережки-кулі.

«У КОНСТИТУЦІЇ МАЄ БУТИ ТАКОЖ ПРОПИСАНА МОРАЛЬНА ЦІЛІСНІСТЬ»

«День» поцікавився у голландського політика, чи варто іншим країнам запроваджувати монархію як конституційний устрій. Ось якою була його відповідь: «У вас, в Україні, немає традиції монархії. Колись був цар, але його давно немає. А якщо у вас немає реальних традицій монархії, або вони вже давно не існують, то краще не починати з монархії. Після того, що Франко накоїв в Іспанії, на той час ця ідея була свіжою, тоді був живий монарх, і тому цю традицію можна  було відродити. Але, звісно, вам вирішувати, що робити. Найкраще, що ви  можете зробити, — це розробити конституцію держави, яка функціонуватиме. І в цій конституції має бути також прописана моральна цілісність, щоб збудувати суспільство цілим, а не Західну чи Східну Україну».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати