Японія: шлях до відновлення
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110427/474-3-1.jpg)
11 березня о 14 годині 46 хвилин Японію уразив землетрус, один із наймасштабніших за всю історію спостережень. Зараз силами всього народу ми працюємо над відновленням та відродженням країни після низки трагічних подій, що стали наслідком Великого східнояпонського землетрусу. Кількість загиблих та зниклих безвісти в результаті землетрусу й цунамі перевищила 27 тис. осіб, у тому числі й іноземних громадян.
Починаючи з 11 березня Японія користується потужною підтримкою міжнародного співтовариства й друзів з усього світу. Від імені японського народу щиро дякую за величезну підтримку й солідарність, які нам висловили понад 130 країн, близько 40 міжнародних організацій, чисельні неурядові організації та безліч простих громадян з усього світу. Народ Японії дуже вдячний за «кідзуна», дружні стосунки, проявлені друзями з усього світу. Завдяки цим труднощам ми також по-справжньому відчули сенс слів: «Друг пізнається в біді».
Відразу ж після землетрусу, з перших днів, уряд України висловив багато теплих слів та запропонував різні види допомоги. Президент Віктор Янукович особисто відвідав Посольство Японії в Україні, щоб висловити своє співчуття, покласти квіти та залишити запис у Книзі Жалоби. Багато японських громадян, і я в тому числі, були надзвичайно зворушенні добрими словами Президента В. Януковича: «Від імені України, яка завжди була й залишається другом та хорошим партнером Японії, я висловлюю наші співчуття японському народу, його уряду й сім’ям загиблих». Гуманітарна допомога, яку надав уряд України, була доставлена постраждалим від землетрусу в Японії. Підтримка надходить не тільки від уряду, а й від НДО та незліченної кількості людей, у вигляді різних слів співчуття й підтримки, виготовленні паперових журавликів, меморіальних та благодійних заходів та пожертвувань. Я хочу висловити нашу щиру подяку за співчуття та допомогу, надану нам.
Ми глибоко шкодуємо, надаємо велике значення аваріям, що сталися на АЕС «Фукусіма-1», які були оцінені як найбільш серйозні за міжнародною шкалою. Наразі я здійснюю керівництво з метою якнайшвидшого врегулювання ситуації на АЕС, працюючи над вирішенням проблеми силами всього уряду, і в цьому мій найвищий пріоритет. Для боротьби з небезпекою, яку несе в собі аварія на АЕС, я мобілізував усі можливі ресурси на основі трьох принципів: по-перше, пріоритетність здоров’я і безпеки всіх громадян, в першу чергу — жителів довколишніх районів; по-друге, ретельний ризик-менеджмент; по-третє, створення системи реагування на будь-які ситуації, що можуть виникнути надалі. Наприклад, ми продовжуємо докладати всіх зусиль для вирішення проблеми потрапляння радіоактивної води зі станції в океан. Крім того, уряд, на основі наукових критеріїв, вжив усіх можливих заходів для забезпечення безпеки продуктів харчування та промислових товарів. У нашій країні встановлено високі профілактичні норми безпеки, які роблять японські продукти харчування та інші товари, що надходять на ринок, безпечними. Ми вжили запобіжних заходів таким чином, що безпека всіх японських продуктів харчування та продовольства, які з’являються на ринку, була й буде гарантуватися. Для того, щоб запевнити споживачів Японії та зарубіжних країн у безпеці японських продуктів харчування та продовольства, моя адміністрація подвоїть зусилля в наданні прозорої інформації про наш прогрес у мінливих обставинах на АЕС «Фукусіма-1».
Я обіцяю, що уряд Японії проведе швидкий і ретельний аналіз причини інциденту та поділиться отриманими інформацією і уроками з рештою світу, а також зробить активний внесок у міжнародну дискусію щодо підвищення рівня безпеки атомної енергетики для того, щоб такі інциденти більше не повторювалися в майбутньому. З іншого боку, з точки зору енергетичної політики в цілому, враховуючи зростаючий світовий попит на енергоносії та необхідність скорочення викидів парникових газів для вирішення проблеми глобального потепління, яка стає дедалі серйозною, ми маємо намір через «відродження Японії» одночасно запропонувати світу бачення, що може зробити внесок у розв’язання світової енергетичної проблеми, включаючи кардинальне освоєння та використання чистих видів енергії.
Великий східнояпонський землетрус і цунамі стали найважчим стихійним лихом, з яким зіткнулася Японія з часів Другої світової війни. Буде дуже непросто відновити зруйнований район Тохоку. Однак цей складний період надасть нам можливість для «відродження Японії», уряд буде всіма силами працювати над тим, щоб продемонструвати всьому світу комплексні плани з відбудови Сходу Японії, які базуються на трьох принципах: створення регіонального суспільства, стійкого до стихійних лих; створення соціальної системи, що дасть змогу жити в гармонії з навколишнім середовищем; побудова суспільства з уважним ставленням до людей, в тому числі й до найуразливіших верств населення.
Ми, японці, використовуючи свій потенціал, в минулому вже підняли країну з повоєнних руїн, домоглися блискучого відродження і сьогоднішнього процвітання. Ми обов’язково подолаємо й цю біду, воскреснемо, побудуємо нову країну для майбутніх поколінь.
Вірю, що повернення Японії до числа країн, що роблять внесок у розвиток міжнародної спільноти, стане найкращою подякою у відповідь на проявлені з боку цієї спільноти сильне «кідзуна» й теплу дружбу. Для цього ми продовжимо самовіддані зусилля з відродження країни, даруючи людям світлі надії на майбутнє. Я буду щиро вдячним за вашу підтримку та сприяння. Дякую.