Євроатлантизм на практиці
Канада та Балтія допомогли в підготовці кадрівПопри хиткі настрої щодо євроатлантичної інтеграції України серед деяких вітчизняних державних діячів, наші державні службовці вже чотири роки мають змогу долучитися до європейських стандартів економічної освіти. Таку нагоду надала канадсько-балтійсько-українська програма, започаткована в жовтні 2000 року. Впродовж 90-х років канадський уряд допомагав у підвищенні кваліфікації державним службовцям країн Балтії. А після того, як Литва, Латвія та Естонія вийшли на фінішну пряму інтеграції з ЄС та НАТО, було розпочато аналогічну співпрацю з Україною. «Ваша держава та балтійські країни після відновлення незалежності мали однакові стартові позиції, — сказав «Дню» професор Баррі Лессер з університету Далхаузі (Галіфакс), канадський координатор програми. — Тому українським і балтійським державним службовцям особливо цікаво обговорити пройдені та майбутні реформи».
У деяких українських областях та в Києві, на базі Інституту підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України, сотні українських фахівців мали змогу прослухати двотижневі курси з різноманітних напрямків: розвитку малого підприємництва, міжнародної торгівлі, секретів конкуренції тощо. Засновники програми особливо наголошують на тому, що ніколи не мали на меті викладати якісь догми чи «рецепти на всі випадки життя», повчати українських державних службовців. Головне завдання — познайомити людей із західними здобутками в їхніх галузях, поділитися думками та досвідом. До речі, більшу частину матеріалу слухачам викладали українські спеціалісти, розповів Баррі Лессер.
По закінченні курсу кілька слухачів з кожної групи мали змогу відвідати одну з країн Балтії й зустрітися там зі своїми колегами. Кілька випускників програми побували в Канаді. «Професійний рівень наших українських гостей завжди високий, — розповіла «Дню» Маріка Сепп, координатор програми від Естонії. — Естонські спеціалісти відзначають, що спілкуватися з українцями дуже цікаво. Особливий інтерес у гостей викликає наш досвід реформ, пов’язаних зі вступом до ЄС, тому ми завжди надаємо таку інформацію фахівцям усіх галузей». «Після того, як Литва, Латвія та Естонія вступили до Європейського Союзу та НАТО, ми готові поділитися своїм досвідом реформ, — сказав Гедімінас Левіцкас, керівник відділу розвитку й допомоги міністерства закордонних справ Литви. — Адже головним для будь-якої європейської держави є саме розбудова громадянського суспільства, відповідна освіта менеджерів та європейська система інститутів».
Цього року робота програми добігає кінця. Втім, як запевнив Баррі Лессер, співпрацю буде продовжено. Спеціалісти Національної академії державного управління отримали гарну наукову та методичну базу, а випускники програми продовжують спілкуватися між собою. «Це також є нашою метою — створити своєрідну мережу кваліфікованих державних службовців. Ми регулярно збирали наших випускників і цими днями проводимо підсумкову зустріч. Втім, сподіваюся, не останню. Адже проблема урядовців усього світу в тому, що вони замало спілкуються між собою», — пожартував пан Лессер. Також, за його словами, існують плани започаткувати подібну програму для представників місцевого самоуправління в Україні.
«Хрещені батьки» та учасники програми абсолютно переконані в тому, що справжня євроатлантична співпраця для України можлива. Адже канадсько- балтійсько-український освітній діалог є її втіленням на дуже важливому — суспільному — рівні.