Перейти до основного вмісту

Загадкова трагедія. Реальний жах

13 квітня, 00:00
ОЛЕКСАНДР ЛУКАШЕНКО: «НАМ КИНУТО СЕРЙОЗНИЙ ВИКЛИК. КОМУСЬ ВИГІДНО ПІДІРВАТИ СТАБІЛЬНІСТЬ У НАШІЙ КРАЇНІ. СПОКІЙНОГО ЖИТТЯ НАМ НЕ ДАДУТЬ. І ПОТРІБНО ЗНАЙТИ АДЕКВАТНУ ВІДПОВІДЬ. І З ВІДПОВІДДЮ НА ЗАПИТАННЯ, ХТО ТІ УРОДИ, ПРОШУ ПОСПІШИТИ» / ФОТО РЕЙТЕР

Паніка в столиці Білорусі наростає. На ранок після вибуху в метро місто миттєво наповнилося чутками про новий теракт — нібито вибухнув міський переповнений автобус біля Національної бібліотеки. Відразу ж «лягли» всі білоруські новинні сайти, за 10 хвилин мені зателефонувало людей вісім з повідомленнями про різні місця і «масштаби» теракту. Пізніше міліція спростувала цю інформацію.

Тим часом кількість загиблих 11 квітня на станції «Жовтнева» сягнула 12 чоловік. Кількість постраждалих — 204, 26 з яких залишаються у важкому стані, 58 — у стані середньої тяжкості.

Версій події, що сталася, декілька, вони обговорюються в європейських та світових ЗМІ. Але тут, у Мінську, люди шепочуть лише про одну: влада.

У влади версія своя: опозиція. Але жоден білорус у неї ніколи не повірить — знаючи, наскільки слабка і безпорадна ця опозиція.

На екстреній нараді президент Олександр Лукашенко поклав символічну відповідальність за те, що сталося, на владу: «Крити нічим. У цьому винні лише ми — ми не забезпечили безпеку. І треба зробити все, аби люди не подумали, що ми даремно їмо свій державний хліб». Після пафосних слів президент перейшов до конкретики. «Я вас попереджав, що вони нам спокійного життя не дадуть. Не хочу нагадувати, хто вони, і з відповіддю на це запитання прошу поквапитися», — звернувся президент до силовиків.

Оговтавшись від шоку після вибуху, люди стали порівнювати його з вибухом на концерті в день Незалежності в Мінську 3 липня 2008 року. Тоді бомба, замаскована в пакеті з-під соку, спрацювала прямо в розпал заходу. Постраждало понад 50 осіб, ніхто не загинув. На тому концерті, за декілька сотень метрів від вибуху, був і президент Лукашенко. І він негайно кинувся в гущу подій «контролювати ситуацію». 11 квітня в Мінську Лукашенко також відвідав місце теракту — буквально через дві години після вибуху. Він спустився до воронки на станції метро, тримаючи за руку шестирічного сина Колю. А як же безпека першої особи держави?..

Другий збіг — начинка бомби: і тоді, і зараз більшість людей отримали пошкодження від «гайок, цвяхів і болтів».

Третій збіг — і тоді, і зараз Лукашенко відразу ж пообіцяв «жорстко» розправитися з організаторами теракту.

Родзинка в тому, що винних у вибуху 2008 року так і не знайшли. Натомість під приводом розслідування вибуху, «відкатали пальчики» у всіх дорослих чоловіків (!) Білорусі. Тоді ж по країні прокотилася хвиля тиску на опозицію: обшуки, затримання, гучні фрази по телевізору...

І білоруські, і закордонні експерти погоджуються з однією думкою: вибух 11 квітня невигідний силам ззовні. Ані Заходу, ані Сходу він не принесе жодної користі. Навіть якщо передбачити, що його мета —повалення влади в Білорусі, то на ранок після вибуху, як і можна було очікувати, тисячі людей не вийшли на вулиці з вимогою відставки уряду або президента.

Хоча буквально через три години після вибуху керівник Білоруського телебачення Геннадій Давидько особисто в прямому ефірі розмірковував на тему «кому це вигідно». Давидько навів приклад, як нещодавно «одна жінка з Європи», яка відвідала Білорусь, сказала: «Так у вас тут все спокійно, а нам же говорять, що тут по вулицях ходити страшно». Тепер, на думку Давидько, хтось спеціально влаштував цей теракт, аби затьмарити образ світлої й стабільної Білорусі в очах європейського і світового співтовариства.

Версії про «кавказький слід» ніхто не розглядає серйозно — Білорусь ніколи не мала конфліктів у цьому напрямі. Опозиція вважає, що вибух 11 квітня — страшна витівка влади, якій потрібно якось виправдати репресії після президентських виборів 19 грудня. Нагадаємо, під час масових протестів у Мінську було заарештовано понад 700 чоловік, з яких більше 40 досі перебувають у в’язниці КДБ. Порушено кримінальну справу. Перші засуджені у кримінальній справі про «масові безлади» вже отримали три-чотири роки в’язниці.

ДУМКИ ЕКСПЕРТIВ

«У Білорусі своїх Доку Умарових немає», або які наслідки може мати теракт у мінському метро

Роман ЯКОВЛЕВСЬКИЙ, політичний оглядач, Мінськ

— До вчорашньої трагедії і так не можна було назвати спокійною ситуацію в Білорусі. Досить напружена атмосфера була викликана як економічними, так і політичними причинами. Я маю на увазі грудневі події і судові процеси. Те, що вчора сталося, лише може підсилити напруженість. Це вже не перший випадок з такими жертвами. Нам до цих пір невідомі виконавці і замовники попереднього вибуху, який мав місце три роки тому під час свята. Що стосується цього вибуху в метро, то стало відомо, що в Мінську знаходяться фахівці з антитерору і вибухотехніки, причому не лише з Москви, а й також з Англії та Ізраїлю. Я не применшую професіоналізму московських фахівців, але присутність і робота тут англійців та ізраїльтян зі з’ясування всіх обставин події вселяє впевненість, що цього разу будуть знайдені, не знаю як щодо замовників, проте виконавці — вже точно.

Мені важко сказати, кому вигідна напруженість в Білорусі, проте попередня офіційна інформація щодо вибуху свідчить про те, що діяла не психічно хвора людина. Це була спланована акція. Напруженість не вигідна Білорусі. Навпаки, в зниженні напруженості зацікавлена і влада, і опозиція. І те, що сталося, здоровому глузду не піддається. І складно відповісти на запитання, кому вигідні ці безневинні жертви. Можу лише одне сказати: Білорусь своїх Доку Умарових не має. Я б не став ворожити на кавовій гущі і не рекомендую іншим робити поспішні висновки, і тим паче висувати звинувачення.

Роман ІМЕЛЬСЬКИ, заступник редактора міжнародного відділу Gazeta Wyborcza:

— Дуже складно сказати, кому було вигідно здійснити цей теракт у Мінську. Я можу лише зазначити, що білоруська опозиція та білоруські журналісти вважають, що цей вибух може бути пов’язаний з режимом Лукашенка. Білорусь зараз у дуже складній ситуації, в стані міжнародної ізоляції, холодної війни з Європейським Союзом, Росією. Економічна ситуація в Білорусі також є дуже складною. Ця країна перебуває в глибокій кризі. Я знаю, що багато експертів ставлять запитання, хто і заради чого здійснив цей вибух. Але ніхто не знає чіткої відповіді.

Що стосується посилення напруження в Білорусі, то, можливо, це невигідно Лукашенку. Справді, я можу лише сказати, що напруження викликано проведенням суперечливих президентських виборів у грудні минулого року і придушенням опозиційного мітингу в Мінську. А з другого боку, цьому сприяє повідомлення у білоруських державних мас-медіа, що опозиція одержує підтримку з-за кордону від Польщі, Німеччині, а члени білоруської опозицію мають зв’язки з Польщею та Європейським Союзом. І от тепер цей вибух у метро. Я можу припустити, що державні ЗМІ заявлять, що цей теракт було здійснено білоруськими опозиціонерами за польські гроші.

Що стосується подальшого розвитку подій в Білорусі, то, на мою думку, тиск на опозицію буде збільшено. Після цього теракту буде затримано багато провідних опозиціонерів. Я вважаю, що Лукашенко і оточення вважатиме, що цей вибух є викликом білоруській державі. І нинішній глава Білорусі заявлятиме, що лише він зможе захистити країну. Мінськ піде на зближення з Москвою. Відносини між Росією і Білоруссю зараз тепліші, ніж це було декілька місяців тому. Тим часом відносини Мінська з ЄС та Заходом все більше холоднішають. 

Микола СІРУК, «День»
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати