Занепад тюльпанової революції
Президент Киргизстану винайшов «дорадчу демократію»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100325/452-3-1.jpg)
Кольорові революції на пострадянському просторі отримали різний розвиток. У Грузії при владі досі залишається лідер революції троянд Михайло Саакашвілі. В Україні на президентських виборах програли лідери помаранчевої революції, але на думку багатьох на Заході й у самій країні, революція перемогла, й фактично ніхто не ставить під сумнів її демократичні завоювання. В Киргизстані, де вчора відзначали п’яту річницю тюльпанової революції, президент Курманбек Бакієв заявив про відмову від демократичної форми правління, заснованої на виборах і захисті прав людини.
На думку киргизького лідера, норми західної демократії для Киргизстану не підходять, а традиціям народу й нинішнім реаліям відповідає «дорадча демократія». На «курултаї згоди» — раді старійшин, зібраній владою в Бішкеку напередодні свята, Бакієв оголосив про початок тотальної реорганізації державного управління в республіці.
У роботі першого курултаю, скликаного за ініціативи президента, брало участь 750 делегатів з усіх регіонів республіки й від трудових мігрантів за кордоном. У його складі — представники провідних релігійних конфесій країни, діячі мистецтва, культури, науки, освіти, медицини. Крім того, в залі були присутні депутати Жогорку Кенеша (парламенту країни), а також керівники міністерств і відомств, центральних органів республіки.
«Саме у нашому курултаї, збагаченому думками й міркуваннями народних мудреців, я бачу зразок дорадчої демократії», — заявив глава держави. За словами Бакієва, вибори є ні чим іншим, як «марафоном товстосумів», і служать вони лише тим, хто чекає від них «дармового пригощання й шалених грошей». Киргизький лідер також заявив, що ідеологія захисту прав людини породжує «індивідуалізм та егоїзм, що призводить до падіння суспільної етики й моралі, розорення природи».
Кажучи про зовнішню політику країни, Бакієв сказав, що Киргизстан має лише два можливі шляхи. «Або ми перетворюємо Киргизстан на один із центрів діалогу різних міжнародних сил і визначаємо нове місце нашої країни в світовій політиці, або ми станемо сателітом якоїсь однієї сили. В цьому випадку не може бути й мови про реальну незалежність нашої країни», — заявив він перед делегатами І Загальнореспубліканського курултаю. Президент відкинув докори в тому, що офіційний Бішкек «заграє з різними міжнародними політичними силами». В той же час він відзначив, що країні вже «вдалося повернути наші міжнародні відносини на благо своїм національним інтересам».
На думку спостерігачів, киргизький лідер розраховує, що такий своєрідний внутрішньополітичний курс не заважатиме розвитку його зв’язків із західними країнами. Адже всередині країни багато хто дорікає адміністрації президента відносно дуже активного загравання зі США, якими, зокрема, запропоновано створити антитерористичний центр у Баткенській області, саме там, де мала намір розмістити військову базу й Росія.
Слід зазначити, що опозиція, яка помітно порідшала за останні місяці, демонструє згуртованість і вимагає від президента Киргизстану припинити репресії. Опоненти звинувачують главу держави в узурпації влади і наступ на свободи, а Захід стривожений нападами на журналістів і кримінальними процесами проти лідерів опозиції. Протести опозиції в одній із бідних країн СНД, де розташовані військові авіабази США та Росії, приурочені до п’ятої річниці тюльпанової революції, що привела до влади Бакієва.
Декілька десятків прибічників опозиції намагалися провести пікет біля Державної філармонії, де збирався «курултай згоди». Міліція затримала понад 30 активістів партії «Ак-Шумкар», які намагалися прорватися через оточення, аби вручити делегатам проурядового форуму свої вимоги. Плакати із закликами про недопущення будівництва американської військової бази були порвані, а ті, хто їх ніс, опинилися в «автозаках». Серед затриманих — лідер партії «Ак Шумкар» Темір Сарієв.
«Вони затримували нас грубо, рвали одяг, нас затримали незаконно. Ми підготували звернення й хотіли, щоб делегати озвучили наші вимоги», — цитує Рейтер слова лідера партії Теміра Сарієва.
За повідомленням Рейтер, в м. Ош на півдні країни міліція силоміць розігнала мітинг із 200 прибічників екс-міністра оборони Ісмаїла Ісакова, засудженого на вісім років позбавлення волі. Понад 60 активістів були відвезені міліцією в автобусах, а ті, хто залишився, кричали «Бакієв — геть!»
Виступаючи на «з’їзді згоди», Бакієв розкритикував опозицію. «Наша опозиція замість представлення суспільству альтернативних програм займається однобокою критикою й огульним паплюженням. Окрім горезвісного вигуку «Геть!», її представникам немає чого сказати конструктивного», — заявив президент.
Проте опозиція не збирається здаватися й погрожує новими акціями. Минулого тижня опозиція на своєму з’їзді висунула властям ультиматум: звільнити з посад двох синів і трьох братів Бакієва, звільнити політв’язнів, припинити репресії й відмінити підвищення тарифів на електроенергію та опалення.
Бакієв пообіцяв амністію своїм колишнім соратникам по тюльпановій революції, які, перейшовши в опозицію до нового президента, згодом опинилися за ѓратами. Амністія, яку повинен затвердити парламент, стосуватиметься тих, хто «брав активну участь у березневій революції 2005 року, скоїв навмисні злочини, за винятком особливо тяжких», говориться в повідомленні прес-служби президента. З в’язниці може вийти, зокрема, колишній глава міноборони Ісмаїл Ісаков, засуджений у лютому цього року до восьми років позбавлення волі за передачу синові відомчої квартири.
На думку спостерігачів, Бакієв фактично готує до спадкоємства влади свого молодшого сина Максима, який за останні роки став однією з найвпливовіших фігур у країні. І роль курултаю має полягати в тому, аби підтримати Бакієва-молодшого в разі реалізації плану передачі влади наступникові.
Реалізація цього сценарію вже обговорюється експертами. Повноваження Бакієва закінчаться у 2013 році, третій термін заборонений йому конституцією. Проте, згідно з конституційною реформою, запущеною на початку року, у випадку якого-небудь форс-мажору, наприклад, відмови глави держави від влади раніше терміну, ім’я в.о. президента називає не парламент, а президентська рада — консультативний орган представників місцевих еліт, який офіційно замінив адміністрацію глави держави.
Довiдка «Дня»
П’ять років тому в результаті активних дій прибічників і лідерів опозиції президент Аскар Акаєв разом із сім’єю вимушений був залишити країну й через декілька днів офіційно оголосити про складання з себе повноважень глави держави. Після проведених виборів влітку 2005 року на цій посаді його змінив Курманбек Бакієв. Два роки тому за рішенням уряду 24 березня було оголошено в країні святковим і вихідним днем.