Затока: дебют Президента

Учора Президент Леонід Кучма відбув до Саудівської Аравії. Саме з цієї країни розпочинається його турне державами регіону Перської затоки, багатого на нафтові родовища і неспокійного, якщо зважити на останні «навколоіракські події». У разі військової операції Сполучених Штатів Саудівська Аравія, Кувейт, Бахрейн та Об’єднані Арабські Емірати, куди й відправився Президент Кучма, можуть стати основним плацдармом, з якого вестимуться бойові дії проти Багдада. Президент України, якого останнім часом звинувачували у незаконнiй співпрацi з Іраком, вирушив таким чином до країн, які мають американську військову присутність і непогані відносини з Вашингтоном. Переживання з приводу ризиків, пов’язаних із візитом Леоніда Кучми до можливо передвоєнного регіону наразі безпідставні. За прогнозами експертів, Вашингтон не розпочне війни щонайменше до 27 січня, оскільки як мінімум до того часу в Іраку працюватимуть міжнародні інспектори ООН з роззброєння.
Перебування українського керівника в Перському регіоні апріорі було приречене на супровід іракської тіні. Малоймовірно, що власті країн, які відвідує Президент України, докучатимуть йому з приводу можливого продажу Іракові «Кольчуг», однак гарантовано, що від нього чекатимуть висловлення чіткої позиції щодо вирішення іракської проблеми. У цьому питанні погляд Києва ледве не на сто відсотків збігається з переконаннями усіх відвідуваних країн у Затоці. Україна наполягає на відкритості Іраку, але водночас виступає не за військове вирішення, а політично-дипломатичне. Під час свого минулорічного візиту до країн Близького Сходу Леонід Кучма вже мав сміливість оприлюднити план врегулювання арабсько-ізраїльського конфлікту. Для світових мас-медіа мирні ініціативи від Президента України лишилися непоміченими, однак ізраїльські та палестинські дипломати їх помітили. Перші виявилися невдоволеними відносно пропозиції направити до регіону миротворців. Непогано було б, аби нинішнє «мирне планування» українського глави не призвело до аналогічних непорозумінь. Посол з особливих доручень МЗС України Віктор Нагайчук, відповідаючи на запитання «Дня» напередодні візиту Леоніда Кучми, повідомив, що керівництво держав Затоки справді буде «детально ознайомлене з нашими мирними ініціативами», відбудеться обмін позиціями з приводу Іраку. «Цим візитом у такий період Україна демонструє готовність підтримати стабільнiсть і безпеку в регіоні», — наголосив дипломат.
На цьому «знаки» у візиті Леоніда Кучми не вичерпуються. Насамперед слід звернути увагу, що це його перший зарубіжний візит у 2003 році. По-друге, це його перший візит до держав Затоки в ранзі Президента. Десять років тому він відвідував регіон, однак виконував на той час обов’язки прем’єр-міністра. Зацікавленість України зміцненням відносин з державами Азії, Африки та Латинської Америки виглядає невипадковою, оскільки вже не перший рік українське керівництво наголошує на необхідності пошуку нових ринків збуту продукції національного виробника. Відвідувані Президентом країни важливі, крім усього, наявністю капіталів, які у перспективі могли б поповнити скарбничку іноземних інвестицій в українську економіку. Було б помилковим твердження, буцім наша співпраця за останні роки була плідною і багатообіцяючою. Тенденції до зростання показника товарообігу (зокрема, з Саудівською Аравією та Об’єднаними Еміратими) мають місце. Приміром, з Ер- Ріядом Київ «напрацював» $126 млн., а з Абу-Дабі — $120 млн. Про відповідні цифри з Кувейтом та Бахрейном статистика мовчить, оскільки вони мають характер ситуативний і ледве дотягують до $200 тис. Водночас з Іраком, «обвішаним» міжнародними санкціями, Україна має рівень товарообігу в $300 млн. В чому причини такого контрасту? Візит Леоніда Кучми має, з одного боку, дати відповідь на це запитання, а з другого, збалансувати подібний стан речей.
Саудівська Аравія, в якій Леонід Кучма перебуватиме два дні, є першим у світі експортером нафти. В останні 10 — 15 років тут спостерігається справжній промисловий бум. Країна виробляє все — від машин до йогуртів. За обсягами експортованої пшениці посідає шосте місце у світі. Вважається лідером у регіоні. Кувейт після можливого повалення режиму Саддама Хусейна розглядається як «міст» для розвитку співробітництва з оновленим Іраком. Кувейтський фонд розвитку, який надає довгострокові кредити під мінімальні відсотки (3%), уже давно виявляв бажання співпрацювати з Україною. У цьому році його керівник повинен відвідати нашу державу, аби ознайомитися з ситуацією на місці. Бахрейн хоч і має найменші запаси нафти в регіоні, однак належить до великих фінансових центрів, де представлені банки зі світовим іменем і де відбуваються масштабні фінансові операції. Об’єднані Арабські Емірати так само належать до впливових фінансових центрів. Останнім часом тут почала набирати обертів індустрія туризму. Українських бізнесменів в Еміратах, крім усього, приваблюють вільні економічні зони, де можна на вигідних умовах здійснювати купівельні операції. Зрештою, усі ці країни входять до так званої Ради співробітництва держав Затоки, яка представляє собою регіональний варіант Європейського Союзу. Із початку цього року між країнами почав діяти митний союз, із 2010 року вони збираються перейти на єдину валюту. Відомо, що в Україні розглядають можливості співпраці на рівні Ради держав Затоки із ГУУАМ та ОЧЕС. Сфери співробітництва при цьому можуть бути найрізноманітнішими і не вичерпуватися лише продажем продукції української металургії. Поки що ситуація виглядає так, що Україна, попри свої обмежені можливості, докладає більше зусиль для отримання результатів від співпраці. У значній мірі це стосується і дипломатичного рівня: Україна має свої посольства і в Саудівській Аравії, і в Об’єднаних Еміратах. Під час візиту Леоніда Кучми має відкритися посольство в Ель-Кувейті. У свою чергу, в Києві поки що діє тільки кувейтське посольство.