Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Завершення президентської саги залежить від суду

29 листопада, 00:00

Третій тиждень після президентських виборів у США. Ім’я наступника Білла Клінтона все ще не названо. «Театр абсурду» — під такими заголовками ситуацію описує і британська, і японська, і багато ще чия преса. Джорджа Буша-молодшого проголошено переможцем виборів у штаті Флорида — але команда Альберта Гора відразу ж подала позов до суду, вимагаючи продовжити ручний перелік. Гор у телезверненні до нації наголосив, що має бути врахований кожний голос — бо інакше постраждає демократія. Отже, у справжньої демократії можуть бути й свої вади.

Верховний Суд Сполучених Штатів отримав відразу два взаємовиключнi подання від команд обох кандидатів — на тему продовжити ручний перелік (від Гора) і припинити його (від Буша). Слухання Верховного Суду призначене на п’ятницю.

Буш, здається, втрачає терпіння — йому набридло чекати, чим завершаться судові процедури, і він оголосив про формування своєї команди. Адміністрацію Білого дому має, на його погляд, очолити Ендрю Кард, радником з питань національної безпеки він планує призначити Кондоліззу Райс. Команда поки що має назву «перехідної», її головне завдання, за словами Буша, — не гаяти даремно часу й забезпечити перехід влади від команди Клінтона до команди Буша. Одночасно команда Буша закликає демократів змиритися iз поразкою, не дратувати почуття американців і почати працювати на об’єднання нації. Це виглядає дещо проблематично: аналітики різних країн стверджують, що якщо навіть Буша нарешті буде визнано 43-м президентом Сполучених Штатів, йому доведеться шукати нестандартні ходи, аби домогтися підтримки всієї нації.

Ситуація, яка виникла, не є, очевидно, ні комічною, ні трагічною. Але парадоксальною: хто б не став зараз президентом Сполучених Штатів, легітимність його перебування на посаді буде під великим запитанням. Бо, по-перше, може виявитися, що за наступного президента США насправді проголосувала меншість виборців. По- друге, як зокрема вважають українські соціологи Володимир Паніотто і Валерій Хмелько, завдяки тому, що кожний штат є фактично незалежною державою, виникає колізія, коли закон окремого штату (в даному випадку — Флориди) отримує загальнонаціональне значення. Крім того, виборча система Сполучених Штатів, коли лише голоси колегії виборщиків враховуються при остаточному голосуванні, багато ким вважається архаїчною — хоча Білл Клінтон дотримується іншої думки.

Інтернет переповнений жартівливими та ядучими порадами американцям — від застосування югославського сценарію, коли той, хто не бажає визнавати себе переможеним, на закордонні гроші організовує масові виступи, до повернення під суверенітет британської корони.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати