Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Збігнєв БЖЕЗИНСЬКИЙ: В Україні — вибух самосвідомості

04 грудня, 00:00
ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ПОРА» ЗАКЛИКАЛА ОПОЗИЦІЮ ПРИПИНИТИ ПЕРЕГОВОРИ З ВЛАДОЮ І РОЗПОЧАЛА АКЦІЮ ПРОТИ ПЕРЕГОВОРНОГО ПРОЦЕСУ. НА ФОТО — ПРОТЕСТНІ ПЛАКАТИ «ПОРИ» У ПАРЛАМЕНТІ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

У іноземній пресі можна зустріти найрізноманітніші версії та трактування подій, що відбуваються в Україні, — від живописання «жахів» революції та громадянської війни до захоплення активізацією громадянського суспільства та вибухом української демократії. Про своє бачення теперішньої ситуації в Україні в інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповів радник екс-президента США Джиммі Картера, відомий політолог Збігнєв БЖЕЗИНСЬКИЙ.

— Як би ви порівняли події в Україні останніми тижнями з перетвореннями в інших країнах Європи, що також відбулися у мирний спосіб і дістали назви «оксамитової революції» та «революції троянд»?

— «Оксамитова революція» у колишній Чехословаччині була більш обмеженим явищем. Гадаю, тут були б доречнішими паралелі з польським рухом Солідарність, з політичними подіями, що в підсумку привели до падіння комуністичного режиму в Польщі. «Революція троянд» у Грузії також більше схожа на події в Києві — справжній масовий вилив прагнень до змін, вибух самосвідомості, що зачепив значні частини українського суспільства.

— У розмовах із людьми на вулицях Києва — не лише з киянами, а й із тими, хто приїхав практично з усіх регіонів України — однією з найпоширеніших думок є така: ми свідки того, як окремі люди перетворюються на єдину націю. Чи згодні ви з цим?

— Так, я погоджуюсь із цією думкою. Я би навіть додав таке. Ми зараз спостерігаємо своєрідний драматичний шлюб між українським націоналізмом і українською демократією. Україна мала у своєму історичному минулому чимало потужних націоналістичних рухів, але далеко не всі з них були демократичними. Звісно, були й демократичні рухи, але кількість їхніх прихильників була малою. Зараз можна говорити про драматичне поєднання українського патріотизму, української тотожності та української демократії, свободи, лібералізму. Я вважаю цей процес історично важливим.

— Яким чином, на вашу думку, можна було б пояснити ці процеси тим громадянам України у східних областях, яких залякують саме «націоналізмом», свідомо «забуваючи» згадати демократію, свободу чи патріотизм?

— Це завдання виключно самих українців, тут однозначно нічого не можна зробити ззовні. Йдеться про діалог між українцями на сході та українцями на заході й у центрі України. Звісно, на сході бракує вичерпної інформації про те, що відбувається в Києві. Певною мірою тут можуть зарадити зарубіжні мас-медіа, які доступні на всій території України, але на які важко чинити тиск. Проте діалог — це справа українців, і, можливо, Віктору Ющенку варто було б звернутися з промовою саме з цього питання, спробувати переконати російськомовний Схід, що теперішня революція зовсім не синонім радикального націоналізму.

— Іще одна поширена теза полягає в тому, що Україна стала полем битви між Заходом і Росією. Чи згодні ви з цим?

— Гадаю, деякі росіяни саме так і вважають, але це, як на мене, лише відображення їхньої параної, а не справжнє розуміння того, що відбувається в Україні. Захід зовсім не зацікавлений у тому, щоб зіштовхнути Україну й Росію лобами, та зовсім не веде якоїсь антиросійської кампанії. Захід зацікавлений у тому, щоб і Україна, і Росія стали справжніми демократіями. Я хочу нагадати тезу з промови Бориса Єльцина у Києві понад десять років тому. Він тоді сказав: бути імперією — це зовсім не історичне благословення, а навпаки — історичне прокляття. Статус імперії робить вас об’єктом ненависті й підштовхує до не надто привабливих кроків. Я порадив би російській політичній еліті уважно перечитати й переосмислити ту відому промову Єльцина в Києві.

— Група відомих російських політиків та інтелектуалів вже звернулася до президента Путіна з проханням не втручатися в українські події, а також припинити цензуру в ЗМІ та потік брехні, оскільки росіяни теж не мають змоги побачити повну картину того, що відбувається в Києві...

— Цікаво також відзначити, що росіяни дедалі більше розкручують тезу про нібито антисемітизм Ющенка й Тимошенко. Це цілком очевидна спроба їхньої дискредитації — затаврувати як націоналістичних антисемітів. Але це дуже очевидна й неприхована пропаганда, і я не думаю, що вона матиме серйозний вплив, навіть якщо цю тезу підхопить незначна кількість людей на Заході.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати