«Зорепад» мільярдерів
Експерт: «Російська влада жертвує дрібнішими фігурами, сподіваючись загалом виграти партію»У російській Думі — сенсації! Буквально за два дні від своїх мандатів відмовилися три депутати з урядової фракції «Єдина Росія». учора про своє рішення покинути законодавчий орган РФ оголосив голова думської комісії з питань депутатської етики єдинорос Володимир Пехтін. Як повідомляє Газета.Ру, єдинорос-мільярдер Анатолій Ломакін, статки якого оцінюються в $1,2 млрд, вирішив скласти з себе повноваження депутата Держдуми через проблеми зі здоров’ям.
За день до цього відмовився від депутатського мандата єдинорос Василь Толстопятов, який, за даними ЗМІ, володіє акціями й частками в ТОВ «Кубанський бекон» і ТОВ «Кубань холдинг», а також кількома десятками ділянок земель сільгосппризначення.
Пехтін, депутат Державної думи останніх чотирьох скликань виступаючи з трибуни, не став приховувати, що причиною того, що він йде, став скандал довкола незадекларованої нерухомості в американському Майамі: документи, що підтверджують наявність у депутата закордонної власності на $2 млн, опублікував член Координаційної ради опозиції адвокат Олексій Навальний.
Пікантність ситуації ще в тому, що після звинувачень Навального, від яких спочатку відмовлявся Пехтін, по інтернету стали крутити ролик річної давності, в якому єдинорос гордо заявляв, що любить Росію і пишається тим, що є її громадянином.
Нагадаємо, що в жовтні минулого року Держдума достроково припинила депутатські повноваження іншого єдинороса Олексія Книшова, після того, як Генпрокуратура Росії отримала від генпрокуратури Словаччини відповідь на запит, у якій повідомлялося про те, що парламентарій є співзасновником компанії ТОВ Inbister.
«День» звернувся до незалежного російського журналіста Семена НОВОПРУДСЬКОГО з проханням пояснити, які процеси відбуваються в Москві у зв’язку з відставками депутатів від правлячої в Росії партії «Єдина Росія».
— Тут абсолютно очевидно, що це не їхнє добровільне рішення. Насправді всі вони, навіть відоміший Пехтін, не є політичним обличчям нинішньої влади й скільки-небудь впливовими тіньовими або, тим паче, публічними гравцями на політичній сцені. У цьому сенсі російська влада просто, схоже, обрала собі такі ритуальні жертви, якими можна пожертвувати без втрати впливових фігур. З другого боку, це дає можливість говорити владі: ось, бачите, ми чесні, ми позбавляємо мандатів не лише представників опозиційних партій, у нас представники влади нібито теж рівні перед законом. Але проблема полягає в тому, що, по-перше, зрозуміло, що якщо цей принцип доводити до кінця, то принаймні половина депутатів-єдиноросів має скласти мандати, тому що вони або займаються підприємницькою діяльністю, або в них можна знайти нерухомість за кордоном. По-друге, здача Пехтіним мандата та його заява, що він не хоче кинути тінь на партію, є потужним сигналом елітам, що ніхто не може почуватися в безпеці від ситуації, в якій, бажаючи зберегти обличчя й бажаючи зберегти статус-кво, верховна влада позбавлятиметься тих, хто провинився. Це очевидна ознака того, що у стадії самопожирання соратники викидаються. Зрозуміло, що це сигнал не стільки того, що влада пішла на поводі опозиції, і в даному випадку несистемна опозиція абсолютно не має жодних підстав радіти. Зрозуміло, що це суто показова історія, що жодним чином не пов’язана з самою системною опозицією. Її як переслідували, так і надалі переслідуватимуть. Ця історія пов’язана з тим, що влада дійсно просто намагається якимись популістськими методами вціліти.
Дума стає взагалі дивним органом. Річ у тім, що в Росії в Думі цього скликання позбавили мандатів більше депутатів, ніж за всю колишню історію Дум після розпаду Радянського Союзу. І зараз виконавча влада активно дискредитує законодавчу владу. Інша річ, що Думу легко дискредитувати тому, що вона й так не користувалася довірою в російському суспільстві. Грубо кажучи, поки виконавча влада жертвує незначущими фігурами, сподіваючись загалом виграти партію — зберегти політичний статус-кво. Вона розуміє, що зараз краще публічно вдавати, що ми боремося з корупцією, й не виводити з-під удару представників «Єдиної Росії». Хоча зрозуміло, що в того ж таки Ломакіна ніхто не відніматиме статків. Усе це ритуальні жертви, що не зачіпають основ.