З’їхала «криша»
Лебедєв йде у «тінь»
Бізнесмен Олександр Лебедєв, який оголосив про намір вступити в «Загальноросійський народний фронт» Володимира Путіна, виходить із банківського, авіаційного і девелоперського бізнесу, об’єднує «Нову газету» і The Independent, а також передає ефір на своїй радіочастоті російській службі Бі-Бі-Сі та «Свободі». Це частина політичної програми Лебедєва, впевнені його колеги-банкіри. Він веде переговори про продаж російських банківських, авіаційних і девелоперських активів. «Мало що зі мною може статися. Банк у мене вже намагалися відібрати. Потрібно, щоб все само функціонувало», — розповів Лебедєв «Газеті.Ru». Банківські активи — це Національний резервний банк (97%), київський Енергобанк (97,09%), фінансові — лізингова компанія «Ильюшин-Финанс» (26,5%) та «Промтехлизинг», страховий актив — київський «Європейський страховий альянс», «НРК-капітал» («Ессет Менеджмент») і CIS Interfinkom AG (Швейцарія). Всі активи Лебедєва об’єднані в Національну резервну корпорацію, в яку входять понад 100 різних підприємств. Холдинг «Нові медіа» об’єднує медійні активи бізнесмена. Це «Нова газета», англійські газети Independent і Evening Standard і дві радіочастоти — 94 і 94,4 FM, одну з них орендує радіо «Юність». У Олександра Лебедєва є ліцензія на випуск у Росії журналу Dazed & Confused. Раніше «Нові медіа» видавали газету «Московський кореспондент», яка закрилася, протримавшись менше року. За офіційною версією, випуск припинили через нерентабельність. Незадовго до цього в газеті був надрукований матеріал про майбутнє весілля Володимира Путіна та гімнастки Аліни Кабаєвої.....
За словами бізнесмена, продавати він буде не все. «У холдингу «Нові медіа» буде «Нора» — «Нове радіо», розмовне, аби на його частоті могли також вести предачі «Радіо Свобода», яка зараз на середніх хвилях, і російська служба Бі-Бі-Сі, в якої закінчилися гроші на мовлення», — розповів Олександр Лебедєв «Газеті.Ru».
Для запуску «Нового радіо» потрібно отримати нову ліцензію. «Зараз на обидві частоти є музичні ліцензії, які обійшлися мені в 24 млн. дол.», — пояснив бізнесмен. Про плани запуску розмовного радіо і створення нового ток-шоу Лебедєв «повідомив президентові Дмитру Медведєву, першому заступникові керівника адміністрації президента Владиславу Суркову та президентові США Бараку Обамі», — говорить він. «Такий склад, тому що зараз йде «перезавантаження» з США, ми вважаємо, що пропонований формат мовлення цьому сприятиме», — розповів Лебедєв.
Концепція об’єднання «Нової газети» і британської Independent остаточно не затверджена. «Планую їх об’єднати, щоб кожна виходила на двох мовах. На базі газет потрібний портал, який вестиме спеціальні журналістські розслідування. Потрібно об’єднувати зусилля», — говорить бізнесмен.
Нерухомість і девелопмент перейдуть топ-менеджерам Національної житлової корпорації. Вона була створена 2004 року для реалізації інвестиційної програми НРК із забезпечення жителів Санкт-Петербурга і Ленінградської області доступним житлом. «Викупить менеджмент, можливо, будуть невеликі акціонери», — пояснив Лебедєв.
Частину авіаційних активів забере держава, вважає бізнесмен. «Мою частку в «Ильюшин-Финанс» поступово розмивала держава, зараз вона складає 26,5%, але чиновникам компанія вже не потрібна. Вони її знищать, це потягне за собою Red Wings, в яку було вкладено 300 млн. дол. Продати пакет я не можу, лише «переставити», але це мені не цікаво», — розповідає Лебедєв. За його словами, він пропонував державі поміняти пакет в «Ильюшин» на контроль в Red Wings, але угоди поки немає.
Національний резервний банк бізнесмен готовий «продати або віддати в довірче управління серйозним людям».
Лебедєв стверджує, що спроба рейдерського захоплення його банку (НРБ) була заснована на сфабрикованих документах — у них фігурують капітан управління К Волотковський Є.В., що написав рапорт на ім’я генерал-лейтенанта Вороніна В.Г. «Цей рапорт, як і написаний під диктовку офіцерів К брехливий донос генерал-майора Глухова з ГСУ при ГУВС Москви в Центральний банк, стали основою кампанії тиску на банк у 2010—2011 роках», — йдеться в листі Лебедєва.
За словами Лебедєва, він намагається продати 56% акцій банку і веде переговори «з бізнесменами із списку Forbes». «Ніхто з топів списку не виявив цікавості до банку. Уоррен Баффет мені відмовив», — говорить бізнесмен. Лебедєв не виключає, що продаватиме пакет частинами. «Якщо не зможу знайти одного покупця, продаватиму частинами, але так, щоб не злякати вкладників», — говорить бізнесмен.
«Залишу собі лише картопляне господарство. Воно мені подобається. Звідти мене важко буде вигнати», — відзначив Лебедєв.
Вийти із майже всіх видів бізнесу Лебедєв вирішив, оскільки готовий допомагати «викриттю корупції, що пронизує кредитно-фінансову сферу Росії і силові структури країни», стверджує він. «Це, зрозуміло, передбачає вихід із усіх видів бізнесу, що я і так зроблю найближчим часом у зв’язку з участю в діяльності «Загальноросійського народного фронту», — йдеться в листі бізнесмена на ім’я голови ФСБ Олександра Бортнікова, опублікованому в блозі Лебедєва.
У ньому бізнесмен описує корупційні схеми, що діють у російських банках за участю співробітників ФСБ і Центробанку. «Через всі ці «відмивочні» контори за рубіж виведено понад 100 млрд. дол. Усе банківське співтовариство знає, що в нагляду ЦБ РФ є список «недоторканих» банків, куди дивитися не можна», — пише Лебедєв.
У списку «відмивочних контор», за даними бізнесмена, крім банків із ланцюжка недавно засудженого Матвія Уріна («Монетный дом», Уралфинпромбанк, Донбанк, Традо-банк, «Славянский», чиє банкротство обійшлося Агентству зі страхування вкладів у рекордну суму відшкодування, що перевищує 11 млрд. рублів) і Міжпромбанку, який збанкрутував, є Універсальний банк заощаджень (ліцензія відкликана 2008 року), Бризбанк (ліцензія відкликана 2005 року), Соцгорбанк (ліцензія відкликана у квітні 2011 року) і санаційна СЄФК.
Лебедєв стверджує, що до банків були прикомандировані офіцери управління К ФСБ (контррозвідка у кредитно-фінансовій сфері), деякі з них мали інформацію про виведення коштів. Офіцери з цього управління, за даними Лебедєва, пов’язані також із банком «Російський капітал», у санації якого брав участь Національний резервний банк. «Службі слід також перевірити, чому векселями «Російського капіталу» на суму в 130 млн. рублів, які ми погасили, володіли довірені особи генерал-лейтенанта управління К Сергєєва», — пише бізнесмен.
Практика участі представників спецслужб у роботі промислових і фінансових організацій стандартна і має широке поширення, офіційна мета прикомандированих фахівців — контррозвідка і контрдиверсійні заходи. «Якщо це найбільші комерційні російські структури з держучастю, то така практика існує ще з минулого століття, з часів СРСР, у цьому немає нічого дивного», — сказав «Газеті.Ru» заступник голови комітету з безпеки Держдуми Геннадій Гудков, відзначивши, що таких підприємств по країні може бути «декілька десятків, максимум сотень». За його словами, прикомандировані співробітники займаються в основному організацією контррозвідувальної роботи, мають на підприємстві агентурну мережу з метою запобігання НП і просочування інформації, яка є державною таємницею. «Також співробітники ФСБ прикомандировані до багатьох органів влади, наприклад, до Держдуми, уряду Росії, з такою ж метою вирішення контррозвідувальних завдань», — відзначає Гудков.
За словами президента Московської міжнародної валютної асоціації Олексія Мамонтова, Лебедєв торкнувся теми, «в принципі, відомої всім». «Навіщо він це зробив — важко сказати. Мабуть, він вирішив, що заявляти про це для нього безпечніше, ніж мовчати. Коли люди заявляють про такі речі, вони розуміють, що або їх, якщо вони мовчатимуть, просто ліквідують, або знищать їхній бізнес», — говорить Мамонтов.
Раніше Мамонтов брав участь у поширенні «листів Френкеля». Він упевнений, що відплив капіталу з Росії на рівні 30 млрд. дол. за січень — квітень 2011 року — «це у тому числі втеча від загрози, що виникає у зв’язку з антикорупційними зусиллями, які роблять одні гілки влади стосовно інших гілок влади».
Опитані «Газетою.Ru» банкіри підтверджують, що «чули про корумпованість деяких співробітників ЦБ від колег», але на практиці не стикалися з цим.
«Явної взаємодії ЦБ і співробітників ФСБ у корисливих цілях немає. Це стосується в основному зовсім маленьких банків. У нас працює колишній генерал ФСБ, консультує з питань безпеки», — розповів голова правління банку з другої сотні найбільших за активами.
На його думку, «проблеми Лебедєва можуть бути пов’язані з його політичними амбіціями». «Займатися банківським бізнесом і політикою і не мати проблем — так не буває», — впевнений банкір.
Випуск газети №:
№93, (2011)Рубрика
День Планети