Чого бракує для суду над убивцями Гонгадзе
Для суду над офіцерами Міністерства внутрішніх справ, звинуваченими у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе, не вистачає генерала МВС Олексія Пукача, який перебуває в розшуку, та оригіналів аудіозаписів колишнього майора держохорони Миколи Мельниченка, нібито зроблених ним у кабінеті колишнього президента Леоніда Кучми. Про це розповів генеральний прокурор Святослав Піскун у зовсiм не типовому для себе інтерв’ю газеті «Комсомольская правда в Украине», опублікованому в четвер.
У жовтні 2003 року екс-глава департаменту зовнішнього спостереження та розвідки МВС Олексій Пукач був затриманий у рамках розслідування «справи Гонгадзе» і арештований за обвинуваченням у зловживанні службовим становищем. Прокуратура стверджувала, що він знищив документи, що свідчили про встановлення зовнішнього спостереження за Гонгадзе. Протягом тижня Святослав Піскун був відправлений у відставку з посади генпрокурора.
На початку листопада того ж року за рішенням суду арешт Пукачу замінили підпискою про невиїзд. Незабаром новопризначений генпрокурор Геннадій Васильєв закрив порушену проти генерала справу, й той утік.
У березні 2005 року — після того, як був знайдений мертвим колишній глава МВС Юрій Кравченко, якого чекали в Генпрокуратурі на допит у «справі Гонгадзе» — міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив, що життю Олексія Пукача загрожує небезпека, й закликав генерала для його ж безпеки добровільно прийти покаятися.
«Пукач дуже багато знав і впливав на багато речей. Я сподіваюся, що якщо він мене почує, то зрозуміє — Генпрокуратура України для нього, можливо, найбезпечніше місце у світі», — заявив у інтерв’ю генпрокурор. «Тут усе просто. Арешт Пукача — це прямий вихід на Кравченка. Він став би наступним. Ви розумієте, що якби заговорив Кравченко, відразу, навіть якби ми нічого не знали про записи Мельниченка, постало б питання й про відповідальність самого Кучми», — сказав він, додавши, що добре усвідомлював, на що йде.
Відповідаючи на запитання, чи не заблокувала розслідування «справи Гонгадзе» загибель Юрія Кравченка, Святослав Піскун заявив, що у Генпрокуратури й без свідчень екс-глави МВС є достатньо доказів: «Свідчення Кравченка були важливі у справі, але його самогубство не завадить нам переконливо розкрити злочин».
«Я хочу звернутися до громадянина Пукача. Я як генеральний прокурор повідомляю, що провина Пукача цілковито доведена, й подальша доля генерала в його руках. Згідно із законом, він має право на пом’якшення покарання, якщо добровільно з’явиться до правоохоронних органів. Я особисто гарантую Пукачу дотримання всіх процесуальних норм. Я особисто гарантую Пукачу найголовніше — збереження життя та здоров’я», — підкреслив він.
За словами Піскуна, арешт у рамках розслідування «справи Гонгадзе» генерала Пукача, якого захищала влада на чолі з Кучмою, став причиною того, що його відправили у відставку з посади генпрокурора. При цьому Піскун, поновлений на своїй посаді в грудні 2004-го, запевнив, що якщо буде доведено, що вищі посадові особи держави блокували розслідування вбивства Гонгадзе, «вони сядуть на лаву підсудних».
Генпрокурор також розповів, що перед відставкою до нього прийшов Петро Порошенко, тоді — депутат фракції «Наша Україна» у Верховній Раді: «За два дні до указу Кучми до мене приїхав Петро Порошенко. Каже: «Святославе Михайловичу, за нашими даними, вас хочуть зняти через парламент. «Наша Україна» не дозволить. Віктор Ющенко вас підтримує».
Коментуючи питання долучення до справи про вбивство журналіста «плівок Мельниченка», Святослав Піскун запевнив: «Щойно отримаю оригінали записів, одразу використаю записи Мельниченка як докази».
За його словами, робота з перевірки фактологічної достовірності записів була розпочата ще 2003 року. «Я отримав підстави підтвердити достовірність записів Мельниченка, коли після перевірки Генпрокуратури з’ясувалося, що не лише записи розмов між голосами Кучми й Кравченка мають реальну підоснову, а й такий епізод, де голоси Кучми й Щербаня обговорюють незаконну приватизацію підприємства «Сумихімпром». Деякі інші фрагменти із записів Мельниченка також отримали підтвердження», — сказав генпрокурор.
Він також запевнив, що до справи будуть долучені й результати експертизи записів, проведеної американською компанією «Бек Тек», хоча, за його словами, там «міститься дуже неконкретне формулювання» — не вказано точний фрагмент аналізованого запису. «Підсумки експертизи Брюса Кеніга ми обов’язково використаємо. Я впевнений, що записи Мельниченка все одно як докази будуть використані на суді», — заявив генпрокурор. Відповідаючи на запитання «Чи не пов’язані дивні проблеми — неможливість для Генерального прокурора добратися до Мельниченка та оригіналів записів — із закулісними переговорами між деякими особами, що фігурують у записах, і самим Мельниченком?», Піскун відповів: «Не думаю, що причина в цьому. Президент Ющенко чітко висловився на цю тему: політики відповідатимуть перед своєю совістю, а кримiнальнi злочинці — перед законом. Ті, хто причетний до злочинів, відповідатимуть перед законом. Міра відповідальності кожного фігуранта записів визначатиметься слідчими, які провадять справу». За його словами, записи Мельниченка зараз аналізуються слідчими на предмет використання в майбутніх кримінальних процесах. «Там сотні епізодів, які, на жаль, не є доказами в суді — тимчасово не є, але являють собою прекрасні оперативні матеріали. Коли записи буде визнано достовірними і вони пройдуть експертизу, прокуратуру буде забезпечено роботою на довгі роки вперед. Там справжній Клондайк для слідчого», — сказав Піскун. «Одразу після долучення до справи оригіналів записів Мельниченка прокуратура буде готова передати матеріали до суду. Із судом у справі Гонгадзе ми зволікати не плануємо», — резюмував генпрокурор.
Випуск газети №:
№73, (2005)Рубрика
День України