Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Держава ігнорує «в’язнів Кремля»?

Лише громадськість допомагає українцям Миколі Карпюку і Станіславу Клиху, яких російські спецслужби утримують у Чечні
06 жовтня, 11:24
МИКОЛА КАРПЮК

В’язнів звинувачують в участі у бойових діях у Чечні у 1994—1995 роках, убивстві російських військових і створенні банди. Обом загрожує від 15 років тюрми до довічного ув’язнення. Зараз Карпюк і Клих перебувають у СІЗО у Грозному. Справу розглядатимуть присяжні у Верховному суді Чеченської Республіки. Перше засідання має відбутися 12 жовтня.

Правозахисники констатують бездіяльність українських слідчих органів. Активісти співпрацюють з Міністерством закордонних справ і офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Але Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки і Генеральна прокуратура байдужі до цих справ. Правовий експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова перераховує: «Є запит від Слідчого комітету РФ, щоб українські правоохоронці зібрали і надали низку даних про Миколу Карпюка. Запит залишився без відповіді. Генпрокуратура могла спрямувати запит на екстрадицію, створити спільну слідчу групу з РФ — цього не зробили. Представники Служби безпеки, коли їх просили допомогти зібрати докази невинуватості Карпюка та Клиха, відповідали, що це — не компетенція СБУ. Роботу МВС, ГПУ та СБУ виконують правозахисники, активісти, родичі в’язнів. Ми подали початкові скарги до Європейського суду з прав людини, які доповнюватимуться. Скарги подаємо не лише проти Росії, але і проти України — щодо бездіяльності правоохоронних органів».

Нині правозахисники вимагають у МВС та ГПУ терміново порушити кримінальні провадження за статтею 146 Кримінального кодексу України («Незаконне позбавлення волі або викрадення людини») на підставі поданих родичами Миколи Карпюка та Станіслава Клиха заяв. Також активісти просять до 9 жовтня зібрати свідчення осіб, що можуть підтвердити невинуватість Карпюка та Клиха в інкримінованих їм Росією злочинах. Президента України Петра Порошенка, генерального прокурора Віктора Шокіна і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова закликають взяти справи Карпюка та Клиха на особистий контроль.

Микола Карпюк і Станіслав Клих під тортурами дали свідчення проти багатьох людей. Зокрема, Карпюк наче змалював на допиті участь прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка у бойових діях у Чечні. Але нині в’язні з адвокатами подали заяви про відмову від цих свідчень. «Є щонайменше 12 так званих «в’язнів Кремля». Але найбільш брутально вчинили саме з Карпюком та Клихом, — акцентує журналіст Центру громадянських свобод Марія Томак. — Справа спрямована проти українських високопосадовців, і влада надзвичайно зацікавлена у її розвінчанні. Є дві версії бездіяльності українських правоохоронців: свідоме гальмування справ з незрозумілих причини або інституційні лінощі».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати