Перейти до основного вмісту

Галереї «36» на Андріївському невдовзі не буде?

27 вересня, 00:00

Нещодавно міський голова Києва Олександр Попов відвідав Андріївський узвіз, де перед телекамерами зазначив: «Ця вулиця — окраса не лише Києва, а й України». Проте очільник міської адміністрації нічого не сказав про добре знану серед киян галерею «36» — осередок столичних митців, яку, як можна зрозуміти з рішень КМДА, планують продати з молотка.

Уже 30 років це приміщення орендує Національна спілка художників під творчі майстерні. 1982 року спеціальним наказом у будинку на Андріївському узвозі було засновано своєрідну мистецьку комуну. Тут є меморіальна майстерня художника-класика Михайла Дерегуса. У підвальному приміщенні — мистецька галерея Олександра Міловзорова — галерея «36», а загалом у будинку функціонують майстерні 17 митців: Анатолія Криволапа, якого цього року у Нью-Йорку визнано найкращим колористом України, Віталія Рубана, Іви Павельчук, Віктора Каверіна та інших. У галереї «36» протягом 15 років влаштовують некомерційні творчі персональні та групові виставки українських та зарубіжних митців.

Договір оренди будинку закінчився ще в листопаді 2010 року, але через запровадження нових правил управління майном документи для укладення наступного договору були готові лише у травні 2011. Цей договір укладається між Київжитлоексплуатацією та підприємством із утримання житлового фонду Національної спілки художників України, а вступає він в силу після затвердження Головним управлінням комунальної власності Києва. Обидві сторони підписали договір і 10 серпня передали до управління. Проте там його вже більше ніж місяць не погоджують. «Ми з колегами-художниками були в голови управління Дмитра Парфьоненка. Він спочатку шукав причини, щоб не затверджувати угоди й переселити нас в інше приміщення, не обладнане для галереї й менше площею, — розповідає живописець Віктор Каверін. — Але після розмови Парфьоненко пообіцяв підписати цей договір. І раптом ми дізнаємось, що через три дні, в понеділок, він пропонує постійній комісії Київради виставити наш будинок на аукціон». Художники припускають, що, можливо, хтось впливовий переконав голову управління комунальної власності Києва змінити своє рішення.

6 вересня депутатська комісія вирішила підтримати пропозицію Д. Парфьоненка про виставлення будинку на аукціон за умови, що Національна спілка художників письмово повідомить про згоду на переселення. «Я був присутній на цьому засіданні, і нас підтримало Головне управління культури КМДА, — розповідає заступник очільника Спілки художників України Володимир Зінченко. — Там нам пообіцяли не виносити будинок на продаж. Але жодних офіційних документів теж поки що не дають».

«Це вже не перша спроба захопити наше приміщення. Але ми є частиною Андріївського узвозу. У нас кожні два тижні відкриваються нові виставки, і люди знають це місце. І в міжнародних путівниках воно вказане. Отже ми вирішили боротися. Поділили з художниками напрямки, у яких будемо діяти», — каже заслужений художник України Олександр Міловзоров.

Начальник підприємства з утримання житлового фонду Національної спілки художників України Любов Каліта розповіла, що не розуміє причин намагання управління не затверджувати оренду приміщення. За її словами, 6 вересня на засіданні комісії Київради з питань власності після численних звернень управління культури та самих художників голова комісії Володимир Дейнега пообіцяв не виносити питання приватизації будинку на Андріївському, поки на це не дадуть згоди комісія з культури та художники.

Загалом приватизація галереї «36» суперечить українським законам. Наприклад, Закон України «Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок» забороняє відчуження приміщень, у яких перебувають творчі спілки.

Як розповів голова управління КМДА з питань культури, депутат Київради Олександр Бригинець, «комісію Київради дуже наполегливо просять виставити цей будинок на аукціон. Наша принципова позиція — передати будинок в оренду Спілці художників. Проте цьому вперто опираються зацікавленні особи в мерії». На запитання, чи може депутат назвати цих осіб, Олександр Бригинець зазначив: «Назвати можу. А от довести, що це саме вони, — ні».

Сесія Київради мала розглянути це питання 22 вересня. Але його зняли з розгляду, очікуючи на згоду художників переселитися в інше приміщення. Останні погоджуватися не налаштовані. Тож, тиск триватиме.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати