Країні потрібні хоспіси
Щороку 90 тисяч українців помирають від ракуУ цьому ми Європі не поступаємося. Як і скрізь у світі, в Україні, на жаль, з кожним роком зростає рівень захворюваності і смертності від раку. У 2006 році на обліку в онкологічних закладах Міністерства охорони здоров’я перебували понад 864 тисячі хворих. За офіційною статистикою це на 3,7 відсотка більше, ніж у попередньому році. Щороку 90 тисяч українців помирають від раку, з них третина — у працездатному віці.
Учора МОЗ оприлюднило повну статистику щодо онкологічних захворювань. Онкопатологія традиційно посідає друге місце серед причин смерті, поступаючись тільки серцево-судинним захворюванням. За останні п’ять років структура захворювання майже не змінилася: щороку лікарі виявляють близько 150 тисяч нових захворювань серед усіх категорій населення. Спостерігаються незначні зниження показників онкозахворюваності трахей, бронхів, легенів. Найвищі показники захворюваності за останні п’ять років спостерігаються у південних областях, а також Кіровоградській, Полтавській областях та в Криму.
38—40% онкологічних хворих помирають протягом першого року після встановлення діагнозу, що свідчить про запізнілу діагностику. Серед дітей віком до 14 років щороку виявляється до півтори тисячі хворих, і захворюваність складає близько 11,5 випадків на 100 тисяч дитячого населення. Смертність дітей від онкологічних захворювань знизилася порівняно з 2001 роком на 10%. Як і раніше, найбільш високі показники дитячої онкологічної захворюваності характерні для наймолодшої вікової групи — дітей до одного року. Далі йде поступове зниження цих показників, а у віці 10—14 років захворюваність удвічі нижча. Перше місце серед злоякісних утворень у дітей займають лейкози — 33%, на другому місці — злоякісні новоутворення головного мозку та інших відділів нервової системи — 19%, на третьому — лімфоми (13%).
Вартість діагностики та лікування онкологічного захворювання, у залежності від стадії захворювання, коливається від тисяч до сотень тисяч гривень. У 2006 році в рамках Державної програми «Онкологія» було виділено 137 млн. гривень, з яких 112 млн. грн. — на закупівлю лікарських засобів для онкологічних хворих. Завдяки змінам при проведенні тендерних закупівель, Міністерству охорони здоров’я у 2006 році ціни при закупівлі ліків для онкохворих було знижено в середньому більш ніж на 40%. Це дозволило задовільнити потреби онкологічних хворих у препаратах за державні кошти майже наполовину (раніше забе зпечення досягало тільки 15%). У Держбюджеті на 2007 р. на о нкологію виділено понад 165 мільйонів гривень, а також передбачено 25 млн. гривень на онкообладнання.
У лікувальних закладах розгорнуто 11,7 тис. ліжок. Для лікування та диспансерного нагляду за онкологічними хворими залучено 728 онкологічних відділень та 2004 оглядові кабінети. В онкологічних закладах продовжують створюватися вузькоспеціалізовані відділення: мамологічні, торакальні, голови- шиї та інші, що дозволить підвищити якість медичного обслуговування онкологічних хворих.
Серед проблем у медичному забезпеченні онкохворих — розширення мережі паліативної допомоги хворим у термінальний період хвороби (хоспісів). Питання створення хоспісів для онкологічних хворих вирішується лише в окремих регіонах, тоді як розрахунки науковців та закордонних колег підтверджують, що ці установи вирішують не лише морально-етичні питання, але й відіграють значну роль у суттєвому зменшенні соціально-економічних втрат суспільства.
На сьогодні в Україні для надання медичної допомоги хворим в термінальній стадії при різних патологіях створено 10 хоспісів та хоспісних відділень у восьми регіонах. Однак таких закладів потрібно набагато більше. МОЗ ініціює створення системи паліативної допомоги, до якої будуть залучені й інші відомства, а також громадські організації.
Щоб не доживати віку в лікарняній палаті, нам варто усвідомити, що під загрозою — кожен. Запобігти хворобі неможливо, зате можна зменшити ризик захворювання. Лікарі радять вести здоровий спосіб життя, вживати більше овочів та фруктів і активно займатися спортом. І, звичайно, регулярно проходити медичне обстеження: адже на ранніх стадіях хвороби лікування найбільш ефективне.