Миротворчий інтерес
Завтра на Яворовському полігоні стартує «Козацький експрес-2001»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010614/4104-2-1.jpg)
Як зазначив «Дню» командуючий військами Західного оперативного командування генерал-полковник Сергій Чернилевський, подібні навчання на Яворовському полігоні стають своєрідним «вікном у світ» для українських військових. Адже тільки у цьому році на навчання «Щит миру» було запрошено представників близько п’ятдесяти країн. До того ж він відзначив, що дуже цінним для українських військових є західний досвід організаційної і психологічної підготовки військових. З а словами С. Чернилевського, навчання «Козацький експрес-2001» стануть свого роду прологом до більш масштабних навчань «Щит миру- 2001», які також пройдуть на Яворовському полігоні. Він також заявив, що обмін досвідом нині є двостороннім, розрахованим на перспективу і, зрештою, — на досягнення високих результатів у підготовці миротворців. Однак в організації подібних навчань на території України існує проблема, оскільки досі не ухвалено Закон «Про рішення Президента України про допуск підрозділів інших держав на територію України у 2001 році для участі у багатонаціональних навчаннях». Проте, як сказав голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Борис Андресюк, уже в наступний четвер парламент може його прийняти, «оскільки це закон — неполітичний, і парламент розуміє, що цей закон необхідний».
Тим часом, такі навчання мають і зворотній бік — матеріальний. Адже бюджетне фінансування, як повідомив Б. Андресюк, не дає можливості удосконалити озброєння і переоснащувати полігони Збройних сил України. Так, у цьому році, при необхідних на фінансування армії 3% від ВВП, у бюджеті передбачено лише 1,1 %, що складає близько трьох мільярдів гривень, і є, за словами депутата, «сміховинною сумою». При цьому він заявив, що для мінімального задоволення потреб Збройних сил щорічно необхідно близько 4,6 млрд. доларів. Проведення спільних навчань і виконання українськими солдатами миротворчих місій досить сильно впливає на поповнення бюджету України. За словами Б.Андресюка, у 1992 — 2001 роках до бюджету України тільки по лінії ООН надійшло понад вісімдесят мільйонів доларів, а проведення миротворчих навчань на Яворовському полігоні дало можливість повністю технічно його переоснастити. Крім того, щомісячні відрахування уряду України від Секретаріату ООН за участь контингентів Збройних сил України у нинішніх місіях ООН складатимуть понад три мільйони доларів. За словами голови Комітету, ці кошти не тільки повністю окупають участь наших військових у миротворчих місіях, але й дають можливість провести власні навчання і підготовку майбутніх миротворців.
Тим часом, Україна на даний момент входить у «десятку» найбільших «донорів» для миротворчих місій ООН. Наша держава посідає восьме місце після таких, скажімо так, не зовсім розвинених країн, як Бангладеш, Кенія, Нігерія, Йорданія, Гана та ін. Тобто участь у миротворчих операціях, крім розширення військової співпраці і зміцнення міжнародного авторитету нашої держави, має характер «здобування» грошей для військового бюджету.