Перейти до основного вмісту

На що піде стабілізаційний фонд?

Президент провів загальнонаціональну антикризову нараду
13 листопада, 00:00

На зустріч з головою держави Віктором Ющенко прийшли представники бізнесу з різних галузей економіки. На нараді була відсутня прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, якій Ющенко адресував цілий ряд антикризових заходів.

Зокрема, Президент нагадав про створення стабілізаційного фонду в розмірі не менше 50 мільярдів гривень. У розданому журналістам проекті указу Президента «Про додаткові заходи з подолання фінансової кризи в Україні» Кабміну пропонується за місяць внести на розгляд парламенту законопроект про розширення списку джерел наповнення стабілізаційного фонду за рахунок надходжень від плати за оренду держмайна, дивідендів, нарахованих на акції держпідприємств, частини прибутку держпідприємств тощо. За місяць урядовці повинні затвердити й порядок використання коштів стабілізаційного фонду: кредитування довгострокових інфраструктурних, інвестиційних, а також інноваційних проектів загальнодержавного значення; здешевлення кредитування проектів малого і середнього бізнесу; надання кредитів на завершення будівництва житла, яке здійснюється за кошти іпотечних кредитів з готовністю понад 50%.

Щоб поліпшити платіжний баланс, Президент пропонує провести консультації з державами-членами СОТ і Міжнародним валютним фондом про можливий перегляд ставок ввізного мита і введення тимчасового квотування імпорту товарів з метою захисту національного товаровиробника. Для стабілізації фінансово-економічної ситуації як варіант у документі подано запровадження мораторію на підвищення цін на товари і послуги суб’єктів природних монополій.

«Антикризова програма повинна бути комплексною, а не для окремих галузей. Велика проблема — це можливе безробіття. А вирішити її можна розвиваючи малий та середній бізнес. Такого ж комплексу заходів уряд не пропонує. Потрібно прийняти програму розвитку такого бізнесу, — розповідає «Дню» член президії Спілки аудиторів України Тетяна Зацерковна. — В умовах кризи, у країнах з ринковою економікою, податковий тиск зменшується, а у нас відбувається зворотній процес. Податківці сьогодні не приймають від них декларації, у яких зафіксовано не той рівень податків, які хочуть наші чиновники».

До всього цього не завадило додати пункт про те, щоб місцеві органи влади не приймали жодних нормативних актів для ведення бізнесу. «Вони всі шкідливі», — говорить «Дню» голова представництва Держкомпідприємництва в Києві Віталій Апостолов. І як приклад наводить ситуацію з підвищенням вартості комунальних тарифів.

На думку ж економіста Віктора Лисицького, перш за все потрібно зайнятися відшкодуванням ПДВ, наданням державних гарантій під кредитування бізнесу та прийняти закон про саморегулюючі асоціації, які б займалися адмініструванням всіх процесів у певних галузях.

За словами ж мера Харкова Михайла Добкіна, потрібно включити до антикризових заходів ще й газове питання. Якщо його не вирішать зараз, то через декілька місяців на місцях може виникнути бюджетне розбалансування. «Створити стабілізаційний фонд на січень 2009 року, з якого можна буде залучати гроші для розрахунків між місцевими громадами та НАК «Нафтогаз України» для компенсації різниці у тарифах, яка обов’язково виникатиме після підвищення ціни на газ. Це потрібно зробити негайно, у листопаді — грудні 2008 року, бо вже очевидно, що 2009 рік наша країна зустрічатиме без нового бюджету», — говорить він.

Відповідаючи на запитання «Дня» про доцільність створення такого фонду керівник Головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента України Роман Жуковський сказав, що він «не бачить підстав для цього. Бо що тоді робити з вартістю житлово-комунальних послуг, електроенергії? Нехай газове питання вирішують на місцях».

П’ять принципів порятунку економіки за Віктором Ющенко
Преференція національному виробнику
Забезпечення вичерпної підтримки експорту і вгамування споживчого імпорту
Максимальне скорочення всіх непродуктивних витрат
З кризи не можна робити шоу
Соціальна відповідальність

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати