Недоліки дерегуляції
Уряд вирішив відмовитися від стримування цін на продукти, зокрема дитяче харчування![](/sites/default/files/main/articles/26092016/_kan8903.jpg)
З 1 жовтня в Україні стартує пілотний проект, що передбачає тимчасове (з 1 жовтня 2016 року до 1 січня 2017 року) скасування державного регулювання цін на продукти харчування. Відповідну постанову наприкінці минулого тижня ухвалив уряд України. «Проект постанови розроблено з метою практичного дослідження дієвості цінового регулювання на продукти харчування, — сказав перший віце-прем’єр — голова Міністерства економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів, — і ухвалення рішення щодо доцільності збереження такого регулювання».
Згідно з проектом постанови, пропонується тимчасово припинити дію постанов від 25 грудня 1996 року і від 17 жовтня 2007 року про держрегулювання цін на дитяче харчування, хліб, борошно, цукор, крупи, м’ясомолочні продукти, яйця, соняшникову олію та інші харчі. Передбачено також скасування держрегулювання плати за послуги, що надаються в торговельних об’єктах, на продовольчих і непродовольчих ринках і рівня цін і рентабельності доходів від оренди торговельних приміщень.
Як наголошується в пояснювальній записці до постанови, встановлені нормативи рентабельності від 2 до 15% (залежно від регіону і виду продукції) визначають фактичну негативну рентабельність виробництва продуктів. За даними Держстату, вона становить «мінус» 13,1%. Це стримує залучення інвестицій у модернізацію виробництва і будівництво нових технологічних ліній. Держрегулювання цін, як вважають у МЕРТ, змушує компанії знижувати собівартість продукції, зменшуючи витрати на заробітну плату і скорочуючи штат працівників.
Аргументи МЕРТ не переконали партію «Наш край». Вона вимагає скасування цього рішення. Один з лідерів партії Олександр Мазурчак переконаний, що воно передусім вдарить по пенсіонерах, одиноких матерях і дітях. «Виробники і продавці скористаються такою ініціативою і знову підвищать ціни, — передає його слова прес-служба партії, — тому суспільство чекають нові, запаморочливі цінники. «До списку «нерегульованих продуктів» внесено навіть дитяче харчування і суміші для штучного вигодовування дітей», — обурюється Мазурчак і пропонує урядові спочатку розробити механізм захисту соціально вразливих верств населення і лише потім експериментувати з вільними цінами.