Перешкода енергобезпеці... щілини у вікнах
У Києві пройшов дев’ятий нафтогазовий форумДругий раунд українсько-російських переговорів із питань поставок і транзиту російського газу через територію України відбудеться наступного тижня в Києві, коли 14 листопада приїде міністр промисловості й енергетики РФ Віктор Хрістенко. Про це на дев’ятому Міжнародному нафтогазовому форумі повідомив міністр палива та енергетики України Іван Плачков. За словами голови правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Олексія Івченка, цей приїзд остаточно розставить усі крапки, вирішивши різні міжурядові питання, оскільки між НАК «Нафтогаз» і Газпромом жодних проблем немає. Росія, як і раніше, залишається головною надією України на збереження стабільності в нафтогазовому комплексі.
Утім, із боку Росії, схоже, заперечень немає. Принаймні, її посол Віктор Черномирдін на форумі постійно співав дифірамби нафтогазовій суті України й підкреслював, що багато які країни хочуть із нею співпрацювати. Істинність останнього твердження можна буде перевірити після закінчення форуму, на якому, за словами Івченка, Україна шукатиме інвесторів для нафтогазової галузі.
Вибір буде доволі великим. У цьому році учасників зібралося практично вдвічі більше, аніж у минулому, — 300 компаній із 16 країн світу. Питання тільки в тому: а чи буде привабливою для них вітчизняна нафтогазова галузь? Івченко впевнений, що буде. За його прогнозами, найближчим часом у галузь надійде близько 3–4 млрд. доларів.
Відносно ж цін на паливо, експерт спростував чутки, які стверджують, що бензин подорожчає й навпаки, за прогнозами Івченка, спостерігається навіть тенденція до зниження цін, дефіциту бензину на ринку не буде, буде достатньо нафтопродуктів.
Хоч останню тезу дещо спростовує голова правління «Укртранснафти» Олександр Тодійчук, який заявляє, що його компанія чекає скорочення загального обсягу поставок нафти на українські нафтопереробні заводи за підсумками 2005 року на 4—5 млн. тонн у зв’язку з зупинкою Одеського та Херсонського НПЗ.
Проте хоча російської нафти на українському ринку стало менше, збереження обсягів транзиту нафти територією України очікується на рівні минулого року. А щоб ці плани виправдалися, на форумі Тодійчук довго розказував Черномирдіну, скільки грошей вдасться зекономити російським компаніям, якщо трубопровід буде побудований через Україну. Сума виходила солідна — 60—80 млн. доларів на рік.
А ось посол Німеччини Дітмар Штюдеманн, який брав участь у відкритті форуму, закликав українців економити аж ніяк не гроші російських бізнесменів, а енергетичну сировину, яку ми ж самі використовуємо. Теза не нова — неощадливість української промисловості та глобальні втрати сировини при транспортуванні стали вже притчею. Однак, як заявив «Дню» президент українсько-американсько-канадської компанії «Romyr Consultants Corporation» Любомир Квасніца, найбільші розтринькувачі в Україні навіть не заводи і фабрики, а громадяни, які не завдають собі клопоту стежити взимку за щільністю вікон й обігріваються газом. За його словами, Мінпаливенерго повинно провести роз’яснювальну роботу з подібними несвідомими громадянами — це дозволить Україні значно зекономити на газі.
У принципі, спосіб не складний, тим більше з урахуванням того, що серед вимог ЄС до України прохання економити енергію присутнє. Про це завуальовано нагадав голова представництва в Єврокомісії Ієн Боуг, говорячи про план зближення нафтогазових ринків Європи й України. Так що, доведеться виконувати, якщо звичайно після виборів країна не змінить зовнішньополітичного вектора.