Пожежі навколо закону про оцінювання
На думку Асоціації українських банків, своїх штатних оцінювачів банкіри тепер можуть просто звільнити. Залучення так званих незалежних сертифікованих експертів призведе до подорожчання кредиту для позичальника. Антоніна Паламарчук, віце-президент Асоціації українських банків, у своєму висновку досить однозначна: «Практично сьогодні вже всі, що працюють із цими оцінювачами, продовжують видавати кредити, оцінюючи самі ці застави, і вони вже за межами правового поля працюють».
Фонд держмайна, який у цій дискусії відстоює інтереси незалежних оцінювачів, вважає нинішні складності банків тимчасовими. До того ж банківські оцінювачі часто не можуть гарантувати надійність застави, про що керівництво фонду, звичайно ж, не забуло згадати. Юрій Гришан, заступник голови Фонду держмайна України, на аргумент банківської асоціації відповідає дуже резонно: «А що з банком «Україна»? Де ж застава? Як він був оцінений? Ліквідне чи неліквідне майно віддавали в заставу? Чому банк не міг себе захистити? Де цей захист? Я думаю, що ліпше б у цьому випадку проводилася незалежна оцінка застави».
Проблеми новий закон створив і Міністерству юстиції, в чиїх структурах працюють несертифіковані оцінювачі, які обслуговують судові запити. Схоже, всім їм доведеться протягом року пройти навчальний курс задля заповітної «корочки». Людмила Головченко, начальник Департаменту експертного забезпечення Міністерства юстиції, твердить, що поза законом тепер опинилися й експерти МВС i СБУ, які проводять експертизи під час оперативно- розшукних робіт. За її інформацією, СБУ й МВС уже готують із цього приводу звернення до Президента України Леоніда Кучми. Утім, Юрій Гришан у випадку з Мін’юстицією не налаштований категорично і не виключає, що ситуацію вдасться вирішити без внесення змін у закон.
Між іншим у критиці закону про оцінювання заступник голови Фонду держмайна вбачає й політичну складову. «Визначаються чіткі правила гри. І це, може, комусь не подобається. Акт найвищої юридичної сили утверджує стабільні правила. Багато які люди не хотіли б цього», — каже Юрій Гришан.
Проте хоч би скільки людей цього не хотіли, закон уже прийнято. І, схоже, Фонду держмайна доведеться оперативно гасити пожежі, що спалахують, то в банківській, то в юридичній, то, наприклад, у земельній сфері. Для цього найближчим часом буде створено Наглядову раду з питань оцінювання майна, куди увійдуть всі зацікавлені організації. У всякому разі, ФДМ це вже пообіцяв.