Перейти до основного вмісту

Про феномен українських старців

06 червня, 00:00

У видавництві «Темпора», яке спеціалізується на мемуарній та історико-публіцистичній літературі, вийшла друком книжка Володимира Кушпети «Старцівство: мандрівні співці-музиканти в Україні (XIX — поч. ХХ ст.)». Сьогодні в Українському домі відбудеться її презентація, де йтиметься про одне із унікальних явищ в українській культурі — старцівство, а також звучатимуть старі балади і думи у виконанні автора та його побратимів-кобзарів. Напередодні «День» зателефонував директору «Темпори» Юлії ОЛІЙНИК, щоб привітати з виходом цікавої новинки, котра, як ми знаємо, довго і скрупульозно готувалася до друку, і попросив коротко розповісти про неї. До речі, кілька років тому у видавництві було випущено СD «Виконавча традиція співців-музик XVIII — поч. ХХ століть (кобза, ліра, торбан, бандура)».

— Ця монографія, певною мірою, унікальна, — говорить Юлія. — Автор на основі багатьох джерел досліджує феномен старцівства в контексті європейської історії, показує його високу духовну місію в житті українців впродовж кількох століть. Зауважу, що він зумів розповісти про мандрівних музик без надмірного патріотиозму, з одного боку, а з іншого — спробував витягнути цей період нашої історії із багатолітнього забуття та певного спотворення, що, вочевидь, було непросто.

Насправді, до зустрічі з Володимиром Кушпетом я, як і більшість, мала приблизне уявлення про це явище, мовляв, артистичні старці, які виконують патетичні пісні і, відповідно, все виглядало для мене якось надміру театрально. Пізніше, коли до рук потрапили матеріали книжки (тоді ще майбутньої), збагнула, що «Темпора» повинна взятися за її видання. У пошуку ілюстративного матеріалу ми обійшли-об’їздили багато українських музеїв. Наприклад, у книжці написано про Остапа Вересая. У рамках іншого проекту поїхали в Одесу і вже майже наприкінці нашої мандрівки випадково потрапили в тамтешній історико-краєзнавчий музей, де знайшли унікальні, маловідомі фотографії кінця XIX cт. — «Остап Вересай. Постановка рук для гри на лютнеподібній кобзі». Такий собі, оригінальний наочний матеріал.

Хочу сказати, що перше знайомство з книжкою «Старцівство: мандрівні співці-музиканти в Україні (XIX — поч. ХХ ст.)» можна порівняти з ниточкою, за яку тільки-но потягнеш — тобі відкриється цілий цікавий глибокий світ.

Ця монографія розрахована на мистецтвознавців, музикознавців, етнографів, культурологів, філологів, істориків, зрештою, усіх тих, хто цікавиться українською культурою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати