Просто кинути палити
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020725/4132-2-1.jpg)
Антитютюнові активісти намагаються не допустити, щоб песимістичні прогнози експертів виправдалися. Історик Роберт Проктер нещодавно заявив, що якщо ситуація з тютюнопалінням у світі найближчим часом не зміниться, то викличе до кінця цього століття близько мільярда смертей. Цей висновок вчений зробив, базуючись на існуючих у світі тенденціях залежності рівня смертності від паління. А вони полягають у тому, що велика кількість реклами сигарет породжує фемінізацію і те, що тютюнопаління молодшає. Наприклад, за статистикою, в Україні хлопчики в середньому викурюють першу цигарку в 8 років, а дівчатка — в 12, і без них щодня не може обійтися кожен другий чоловік та кожна п’ята жінка.
У МОЗ пропонують досить радикальні варіанти вирішення цієї проблеми: підвищити акциз на тютюнову продукцію та заборонити її рекламу. За останній пункт намагалися боротися активісти коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Вони наполягли на тому, щоб депутати Верховної Ради прийняли поправку до Закону «Про рекламу», що повністю забороняє появу хвалебних од тютюну й алкоголю на екранах телевізорів і сторінках газет. Це, зрозуміло, не зовсім до душі компаніям, які випускають тютюнову й алкогольну продукцію. У результаті ж Президент наклав на закон вето і заявив, що проти таких заходів він не виступає, але водночас вважає, що їх слід відкласти хоч би на рік. Щоправда, багато країн подібний радикалізм не лякає. У Грузії, наприклад, аналогічний закон набув чинності з січня цього року, і практично одночасно з ними його прийняли Угорщина та Польща.
Організатори вчорашньої акції чудово розуміють, що досягнути компромісу в цьому випадку буде досить складно. Реклама провокує купівлю сигарет і, отже, знижується коефіцієнт здоров’я нації, а компанії, які працюють у цій сфері, цілком закономірно хочуть отримувати фінансове задоволення від своєї діяльності. Але, наприклад, Тайлер Пірс — один із студентів, які пропагують життя без тютюнового диму, — сказав, що на даному етапі необхідно просто довести людям, що в тому, щоб кинути палити, немає нічого неможливого, і у даному випадку просто треба поставити перед собою чітку мету і досягнути її. До речі, правильній постановці цілей покликаний допомогти телефон довіри для бажаючих кинути палити, що розпочав нещодавно свою роботу. Зателефонувавши за ним (044)451- 5901, можна отримати безкоштовну консультацію психологів і лікарів, які спеціалізуються з цього профілю.