Регіональна прем’єра Віктора Ющенка
Втім, вірогіднiшою видається інша версія: перший виїзд В. Ющенка в провінцію у ранзі прем’єр-міністра мав за мету дещо відкоректувати доволі критичну реакцію місцевих еліт на щойно ухвалений бюджет 2000 року. Харків і область також відчутно потерпають від несправедливостей ручного управління. На нараді в облдержадміністрації голові уряду дорікали тим, що з мобілізації доходів у держбюджет область посідає третє місце в країні, за видатками — 19-те, а з витрат бюджету на одну дитину — 16-те. Начальник обласного фінансового управління Костянтин Козаренко звинуватив центр у нарощуванні боргів із зарплати та соціальних виплат, які в області зросли від 21 млн. грн. на початок 1999 року до 40 млн. грн. на таку ж дату 2000-го. За словами Козаренка, на погашення цієї заборгованості в держбюджеті на 2000 рік витрати не передбачаються.
Однак Віктор Ющенко прибув до Харкова саме для того, щоб змусити грати за його правилами. На думку прем’єра, розмови про бюджетну справедливість набувають реального змісту лише в разі його наповнення, сплати недоїмок і встановлення бюджетної стабільності. Найголовніша вимога: віднині ніхто не платитиме до бюджету заліками. При цьому і обласній еліті, і робітникам, з якими прем’єр зустрічався на харківських підприємствах, спрямовувалися однакові й досить переконливі аргументи: країна вже не може миритися з ганебними невиплатами пенсій та заробітної плати. В усіх промовах, що виголошувалися в Харкові, В. Ющенко вважав своїм обов’язком нагадати, що вже цього року бюджет має повністю розрахуватися з пенсіонерами і на 50% — з працівниками бюджетних установ.
Харківський директорський корпус, якщо й не просив у прем’єра грошей, то усе ж натякав і на бажаність бюджетних пільг, і на необхідність взаємозаліків (взагалі, кожний з керівників їх відкидає, але зокрема для себе вважає єдино можливим виходом з ситуації).
Проти цих домагань В. Ющенко стояв твердо. Та все ж мусив пообіцяти, що сумлінні платники поточних податків отримають звільнення від застарілих недоїмок і штрафів, будуть звільненні від «уваги» податківців, а також, що виробничі та наукові проекти, які містять достатньо «економіки», можуть бути підтримані державними замовленнями, а третина ефекту від збільшення податкових надходжень та погашення недоїмок залишатиметься в регіонах. Ці досить розпливчасті, юридично не оформлені і не обмежені конкретними термінами виконання формули були підкріплені досить сильним і на перший погляд цілком ринковим кроком, що добре вплинув на публіку. Прямо на Харківському тракторному заводі, після оглядин сільгосптехніки, яка може виготовлятися підприємствами міста, В. Ющенко підписав внесену Мінагрополітики постанову «Про додаткові заходи щодо кредитування весняно-польових робіт у 2000 році». Згідно з нею, уряд зобов’язався компенсувати з бюджету сільгосппідприємствам 50% облікової ставки НБУ при отриманні кредитів. Ними, згідно з постановою, в першу чергу зможуть користуватися «приватні формування, утворені при реформуванні колгоспів». Ділитиме майже півмільярдний бюджетний транш, незважаючи на тезу В. Ющенка «про рівні умови доступу», місцева влада. Харківський губернатор Олег Дьомін задоволений. В інтерв’ю «Дню» він сказав: «Ми вважаємо: якщо наші пропозиції будуть схвалені в організаційному плані, в програмному плані, цього буде досить, щоб ми упевненіше розвивали їх далі і могли, спираючись на цю підтримку, говорити і про інвестиції, і про стратегічні напрями їх реалізації, зокрема в енергомашинобудуванні та сільгоспмашинобудуванні. Отримавши підтримку, ми працюватимемо більш розковано та організовано».
Вибудовуючи мости, що забезпечують підтримку регіональних еліт, В. Ющенко, звичайно, не може не озиратися і на тих, хто сьогодні реально контролює грошові потоки в центрі. Тому, відповідаючи на запитання «Дня» щодо причин блокування в парламенті шести податкових законопроектів, покликаних шляхом відміни пільг на критичний імпорт забезпечити надходження до бюджету 1,6 млрд. грн., прем’єр сказав, що справа тут просто в нестачі часу в парламентаріїв. Він впевнений, що ці закони незабаром буде ухвалено, і не знає жодних сил у парламентській більшості, які мають намір стояти на заваді цьому.
На останнє запитання «Дня» прем’єр-міністр відповідав уже в літаку, який майже опівночі готувався вилітати з Харкова. Серед причин, які поставили Харківщину в ар’єргард української економіки, В. Ющенко назвав також і відсутність фіскальної, бюджетної стабільності, яка найсильніше б’є саме по індустріальних високотехнологічних системах. Нині в Харкові сталися відчутні зрушення. Це, за словами прем’єра, — «цікава сторінка». І повернувся до аграрних питань: «Я хочу, щоб районні губернатори були амбітні в ідеології, якої вимагає реформа на селі відповідно до указу Президента». Ці слова стали останньою реплікою в регіональній прем’єрі, зіграній В. Ющенком на Харківщині.