Шевченкіана на листівках

У Державному музеї Т. Г. Шевченка відкрито виставку «Шевченківська листівка як явище історії та культури». Експозицію побудовано на експонатах із колекції відомого шевченкознавця Володимира Яцюка.
Шевченківські листівки, презентовані для огляду, найрізноманітні за змістом, за жанрами відтворених на них сюжетів, за функціональним призначенням, за місцем видання, за технологією виготовлення, за способом оформлення адресного боку листівки тощо. Експозицію умовно поділено на десять розділів. Серед них: «Портрет-символ», Фотопортрети», «Художній портрет», «Рядки з поезії Тараса Шевченка», «Шевченківські місця та найменування», «Образ Шевченка в скульптурі» та інші.
Історію поштової листівки на теренах України можемо відраховувати від 1894 — 1895 років, коли вийшли перші — з видами Києва. Проте власне українську листівку було видано 1898 року в Кракові Салоном малярів польських (там було представлено Львів портретом Шевченка за сталеритом Брокгауза). Цю листівку, як і дещо пізніші — 1900 (Львів), 1901 (Тернопіль) можна побачити в експозиції. На виставці представлено чимало й інших, не менш унікальних, експонатів. Наприклад, у розділі «Портрет-символ» фотолистівка, видана І. Антонюком у Владивостоці 1916 року, є монтажем мініатюр розміром 6 мм кожна, об’єднаних назвою «Декотрі українські письменники та поети», де вміщено зображення 147 українських майстрів слова. Величезною популярністю користувалась листівка, де було, так би мовити, вмонтовано портрет Тараса Шевченка (фото П. Бореля) та використано замальовки з альбому «Украинская старина», над яким працювали М. Самокиш та С. Васильківский. Згодом з неї навіть здійснювались перемальовки в дусі народних картинок, де замальовки цих двох видатних митців замінено на відтворення спрощеного краєвиду. Одну з таких перемальовок роботи невідомого автора представлено в експозиції. У розділі «Художній портрет» можна побачити багато листівок, на яких вперше репродуковано портрети Шевченка (серед них і такі, оригінали яких втрачено або знищено).
З 1907 року дозволено друкувати приватним способом на фотопапері з поштовою сіткою. У розділі «Шевченківські місця та найменування» знаходимо виняткової цінності фотографічні листівки з видами Кирилівки, Моринець, інших місць Звенигородщини, а також Тараса Шевченка, які було виготовлено і видано внучатим племінником поета Григорієм Петровичем Шевченком на початку ХХ століття. Гадаю, через збережену в такий спосіб автентику листівки ці є одним з найцікавіших в експозиції.