Скульптурний постріл у Київ
У київському PinchukArtCentre відкрито виставку знаного британського митця Аніша Капура![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120522/485-1-6.jpg)
Аніш Капур — один із найвпливовіших скульпторів свого покоління. Уродженець індійського міста Мумбай (Бомбей), він переїхав до Британії у 18-річному віці і останні 40 років живе й працює в Лондоні. Свою творчість Капур вважає пов’язаною з метафізичними протилежностями: присутністю та відсутністю, існуванням і небуттям, наявним місцем і відсутністю такого, відчутними і невідчутними на дотик речами. Завдяки взаємодоповнюючій грі форми і світла, митець прагне викликати піднесені почуття, торкаюсь первісних фізичних та психологічних переживань людини.
Окрім численних персональних виставок, митець створив грандіозні інсталяції для Турбінної зали лондонської галереї «Тейт Модерн» у рамках серії Unilever, а також для паризького Гран-Пале в рамках проекту «Монумент-2011». Його скульптури для громадського простору, серед яких дзеркальні «Хмарні ворота» у Мілленніум-парку в Чикаго і 10-метрове «Небесне дзеркало», встановлене у нью-йоркському Рокфеллер-центрі 2006 року, а також у Кенсінгтонському парку Лондона 2010 року, одразу набули культового статусу. Крім того, 2010 року в англійському місті Мідлсбро було відкрито скульптуру «Теменос» — першу із серії гігантських робіт, запланованих для встановлення в долині річки Тіз. Колосальна абстрактна скульптура «Марсій» надихнула великого композитора Арво Пярта на створення п’єси Lamentate (2003) для фортепіано з оркестром. Збудовану за проектом Капура вежу «Орбіта» буде урочисто відкрито у травні 2012 року під час Олімпійських ігор у Лондоні. «Орбіта» вже стала для британської столиці такою ж знаковою спорудою, як і Ейфелева вежа для Парижу.
Аніш Капур навчався у Hornsey College of Art та Chelsea School of Art. Він швидко здобув міжнародне визнання, представивши Британію на Венеціанській бієнале 1990 року, де і був нагороджений Premio Duemila. Наступного року митець став володарем Премії Тернера. Ці успіхи сприяли його кар’єрі, відтоді він став одним із найвпливовіших митців сьогодення. 2011 року Аніш Капур став лауреатом міжнародної мистецької премії японської імператорської сім’ї Premium Imperiale в галузі скульптури.
У PinchukArtCentre представлено скульптурні роботи Капура з металу і цементу, макети й креслення його архітектурних і монументальних робіт, а також його інсталяція «Постріл у кут» — гармата, що стріляє у стіну зарядами з червоного воску. Наразі можна сказати, що ця експозиція є однією з найбільш вдалих за всю історію існування арт-центру Пінчука.
Більш детальний звіт про виставку та інтерв’ю з Анішем Капуром дивіться у найближчих номерах «Дня».