«Сигарети повинні бути дорогими»
Активісти пропонують збільшити акцизи на тютюн — вже цьогоріч це може принести у держбюджет майже півмільярда гривень
Учора у Києві представили звіт Всесвітньої організації охорони здоров’я 2015 року про тютюнову епідемію. У документі зібрали актуальні дані щодо поширеності куріння у країнах-членах ВООЗ — це понад 150 держав. У звіті виокремили заходи, які можуть зменшити попит на тютюн. Найбільш ефективним способом зробити це у документі назвали підвищення акцизів.
Андрій СКIПАЛЬСЬКИЙ, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя»:
— Торік акциз на сигарети в Україні підвищився у середньому на 30%, і середня ціна на сигарети також зросла десь на 30%. Але реальна ціна на сигарети зменшується. За даними Держкомстату, індекс споживчих цін складає 157% порівняно з минулим роком, а індекс цін на сигарети — десь 140%. Тобто, сигарети дорожчають менше, ніж продукти широкого вжитку, той же хліб.
Тютюнові виробники втратили частину ринку в Україні: деякі території окуповані, споживання сигарет зменшується, хоча й повільно. Тому загальний продаж сигарет по країні, і, відповідно, доходи по акцизах, знижуватимуться. Якщо не збільшити зараз акцизи на тютюн, у державі буде недобір доходів від них.
Міністерство фінансів пропонує збільшити акцизи на 26% із 1 січня 2016 року. Кажуть, що 26% — це рівень інфляції в Україні. Але, якщо так корегувати ціну на тютюнові вироби, реальна вартість сигарет не виросте. Ціну треба збільшувати відповідно до рівня інфляції плюс ще щось. Ми пропонуємо збільшити акцизи з 1 вересня цього року. Якщо зробити так, і підвищити акцизи на 26%, це додатково надасть бюджету майже півмільярда гривень цьогоріч. Якщо підвищувати акцизи з 1 січня наступного року на 26%, за рік це дасть майже 30 мільярдів гривень.
Щоб знизити кількість курців в Україні ще, потрібні складні комплексні заходи. Громадські активісти разом із народними депутатами запропонували законопроект №2820 щодо зміни маркування сигарет, заборони використання смакових добавок тощо. Треба постійно щось впроваджувати, щоб зберегти позитивну динаміку. Ті ж фінансові механізми треба використовувати більше. У звіті ВООЗ нас виділили як країну, яка за темпами підвищення акцизів є одним із лідерів у період із 2008 по 2013 рік. Але, повторюсь, реальна ціна на сигарети падає. І громадські експерти наполягають, що сигарети мають бути дорогими, а не дешевими і доступними, як зараз.