Транзитна сім’я
У приймальнику-розподільнику для неповнолітніх готуються до Нового року![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041225/4237-2-1.jpg)
Учора по всій країні масово стартували дитячі новорічні ранки. Зимова казка приходить навіть до тих, чиї можливості надто обмежені: або здоров’ям, або через перебування у закритому дитячому закладі. Серед таких закладів — і Київський транзитний приймальник-розподільник для неповнолітніх, у якому напередодні побували кореспонденти «Дня».
Діти, які втекли з дому або просто покинуті напризволяще, можуть тут перебувати протягом тридцяти днів. За цей час співробітники приймальника- розподільника відшукують їхніх родичів і визначають подальшу долю. Незважаючи на жорсткий режим закладу, вони намагаються дати відчути своїм вихованцям тепло сімейного свята. Діти прикрашають приміщення iз загратованими вікнами традиційними новорічними атрибутами — «дощиком», іграшками, гірляндами. Зараз у цьому закладі — 25 дітей.
«В Україні діє два транзитні приймальники-розподільники — в Києві та Харкові. У них утримуються підлітки, які залишили межі своєї держави без дозволу фізичних та юридичних осіб. Загалом за попередній рік до України було доставлено з країн СНД 219 підлітків, а відправлено з території нашої країни — 141 неповнолітнього. За 11 місяців поточного року у приймальнику-розподільнику України було розміщено 269 підлітків: із Росії — 251, Білорусі — 6, Молдови — 9, Казахстану, Азербайджану, Узбекистану — по одному. З України повернули на територію інших держав 144 дитини: до Росії — 40, Молдови — 97, Білорусі — 4, Казахстану, Азербайджану, Узбекистану — по однiй. Обмін інформацією між державами відносно даної категорії підлітків дав можливість своєчасно встановлювати особистість затриманого неповнолітнього, а також ефективно вести пошук неповнолітніх, які знаходяться на території інших держав», — повідомив «Дню» перший заступник начальника Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України Михайло Петрик.
Старший психолог Київського приймальника-розподільника Лариса Зуб розповіла про те, що деякі діти потрапляють до них по кілька разів. От, наприклад, Катя з Молдови тут уже вдесяте! Їй важко вчитися, і вона не хоче докладати зусиль. Україна її приваблює великими і красивими містами, де вона на випрошені гроші купує собі спочатку одяг, а на ті, що залишилися, — щось поїсти. Цього разу вона вирушила до Росії, але її затримали. Шістнадцятирічну Юлю обдурила старша подруга, яка обіцяла роботу в теплицях під Москвою, а в результаті Юлю примусили займатися проституцією. Дівчині вдалося втекти і попросити допомоги у міліції. Зараз Юлю повернуть до вітчима, з яким вона збирається помиритися (мама дівчини померла навесні). Більшість неповнолітніх молдаван, затриманих на нашій території, перетинають нашу країну, маючи на меті потрапити до Росії на заробітки.
У приймальнику-розподільнику щодня дітей оглядає лікар, у навчальному класі вони займаються самостійно за підручниками, які є там. Однак більше за все їм подобається знаходитися в бібліотеці і слухати, як їм старші читають казки, фантастику або... різні енциклопедії. А ще більше вони люблять виготовляти різні вироби та малювати. Частіше за все вони малюють будинок своєї мрії — з невеликим садком, городом. Iз захопленням збирають конструкції з «Лего» — для багатьох це перша можливість пограти з дорогою іграшкою. Зараз вони рідко бувають на вулиці — холодно, та й не вистачає теплого одягу. Коли діти потрапляють до приймальника, їхній одяг іде в санобробку. А дітей переодягають у «казенку». Годують у приймальнику непогано — і вітаміни, і солодощі. А от хороших пізнавальних фільмів бракує — мультиків, комедій, словом тих, де немає насильства. Згодилися б і книжки для розфарбування... (Всі, хто хоче допомогти дітям, можуть зв’язатися зi співробітниками «приймальника» за телефоном — (044) 432-68-64).
ДОВІДКА «Дня»
В Україні за 9 місяців поточного року у 21 спеціальний заклад було розміщено 1130 підлітків, серед яких 171 дівчинка. З них суспільно- небезпечні дії віком від 11 до 14 років здійснили 445 чоловік. За рішенням суду до спеціалізованих закладів для соціальної реабілітації було направлено 346 підлітків.